Antalya
14.10.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
YÖREX'te hedef 300 bin ziyaretçi
YÖREX'te hedef  300 bin ziyaretçi

Pandemi nedeni ile geçen yıl yapılamayan 11. Yöresel Ürünler Fuarı, (YÖREX) 20-24 Ekim tarihlerinde ANFAŞ’ta gerçekleştirilecek. Fuara 75 kentten 500 firma, kurum ve kuruluşun katılacağını belirten Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır,  hedeflerinin 300 bin ziyaretçi olduğunu dile getirdi.

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Türkiye'deki çok sayıdaki oda, borsa, belediye ve kamu kurumunun desteğiyle düzenlenen 11. Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 20 Ekim Çarşamba günü ANFAŞ Fuar Merkezi'nde başlıyor. Fuar öncesi ATB Başkanı Ali Çandır, ATSO Başkanı Davut Çetin, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci ve ATB yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda fuara ilişkin açıklama yapıldı.

12 YILDA CİDDİ MESAFE KAYDETTİK

Pandemi nedeniyle geçen yıl düzenlenemeyen YÖREX'i 20 aylık aradan sonra 11'inci kez düzenleyeceklerini belirten ATB Başkanı Çandır, "12 yıl önce 'Yöresel ürünlerimiz kıyıda köşede kalmasın, hakkı ve hukuku korunsun ve ekonomiye kazandırılsın' diye yola çıkmıştık. YÖREX sonrası yöresel ürünlerimizi coğrafi işaret ile koruma da ciddi bir mesafe kaydettik. İlk olarak şehirlerarası yolların kenarları, sonra yöresel kahvaltı mekanları ve alanları, daha sonra sosyal medya özellikle Instagram ve özel internet siteleri üzerinden satışlar başladı. Şimdilerde uluslararası çapta kurumsal ağa sahip e-ticaret siteleri üzerinden satışlara başlandı. Son dönemlerde ise yerel yönetimlerin bu konuda çalışmalar yaptığını görmek açıkçası bizleri sevindiriyor. 2019 yılı verilerine göre dünyada 200 milyar dolara ulaşan coğrafi işaretli ürün ticareti var. Bunun yarısından fazlası tarım ve gıda ürünleri. Yöresel ürünler konusundaki potansiyelimiz de düşünülürse bu miktarın çok daha fazla artma potansiyelimiz bulunmaktadır" dedi.

900 ÜRÜN TESCİLLENDİ

YÖREX sonrası coğrafi işaretli ürün sayısının 8 katın üzerinde arttığına da dikkat çeken Çandır, “Bugün itibariyle ülkemizde 900 ürünümüz tescilli, 700'ün üzerinde ise ürünümüz tescil için sırada bekliyor. Bir bu kadar daha ürün için coğrafi işaret ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Coğrafi işaretli ürün sayımızda olduğu gibi iyi bir ivme yakalayabiliriz. Bizler coğrafi işaretli ürünleri kırsal kalkınmanın anahtarı olarak görüyoruz ve 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşabiliriz" ifadelerini kullandı.

75 İLDEN 500 KATILIMCI

10'uncu YÖREX Fuarı'nı 81 ilden 657 katılımcı ve 276 bini aşkın ziyaretçiyle tamamladıkları da hatırlatan Çandır, “Bu yıl yine 75 kentimizin katılımı ve 500 üzerinde katılımcımız netleşti. Ancak 81 il ve 650'nin üzerinde katılımcıyla düzenlemek için gayret ediyoruz. Ziyaretçi sayısındaki hedefimiz ise tüm kurallara uyarak salgına rağmen 300 bine ulaşmak" dedi. Çandır, pandemi nedeniyle maske, mesafe ve hijyene dikkat edilecek fuara girişte Aşı Kartı ve HES kodu sorgulanacağı ve aşı olmayanlardan son 48 saati kapsayan PCR testi istenileceğini açıkladı.

ZİNCİR MARKETLER KATILACAK

Fuara, uluslararası karşılığı bulunan 10 farklı zincir market ve restoranın katılacağını açıklayan Çandır, bu ürünlerin katma değerinin artırılması için e-ticaret siteleri ile yüz yüze iş görüşmeleri imkanı sağlanacağını ve ürününü belirli bir değere getirenlerin iş bağlantısı kurmasının hedeflediğini söyledi. Fuara e-ticaret platformlarının da katılım sağlayacağını da anlatan Çandır, "Fuar kapsamında 'Coğrafi İşaretler YÖREX Buluşması' konulu bir seminer ve 23 Ekim Cumartesi günü de Grup Gümüş Pena konseri var. Antalyalıları ve kentimizdeki misafirlerimizi 20- 24 Ekim tarihlerinde bir adımda Anadolu turu yapmaya davet ediyor ve YÖREX'e bekliyoruz” dedi.

EN ÖNEMLİ ETKİNLİK

YÖREX dönemi geldiğinde çok heyecanlandıklarını belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya'nın şu anda yaptığı en önemli etkinlik diyebilirim. YÖREX hem Antalya hem iş dünyası hem yöresel ürünlerin gelişmesi açısından Antalya halkı ve fuarcılığına ciddi katkı veriyor. Antalya'da böyle ziyaretçi sayısı alan başka fuar yok. Pandemi nedeniyle bir sene ara verilince Antalya dışındaki oda ve borsalardan ciddi talep var. Normalleşme ve bu tip organizasyonlar özlendiği için de çok ciddi katılım bekliyoruz. YÖREX bunun içinde ayrı bir parantez, fuardan daha öte bir etkinlik ve Antalya ekonomisine ve yöreye ciddi katkı koyacak" dedi.

EKONOMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Fuarların ülke ve kent ekonomisi açısından büyük önem taşıdığından bahseden ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı ise, Almanya'nın Köln kentinde fuar dönemlerinde otellerin tamamen dolduğu ve oda fiyatlarının 450 eurodan başladığını dile getirdi.  Fuarların Antalya ekonomisi için de önemli katkılar sağladığını belirten Bıdı, ürünlerin pazarlama sıkıntısının fuarlarla aşılabileceği ve ürünlerimizin uluslararası pazarlarda daha çok yer bulabileceğinden bahsetti.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: