Antalya
14.10.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Sit alanına kaçak yapı
Sit alanına  kaçak yapı

Çıralı’daki doğal sit alanına Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan yangın müdahale istasyonunun kaçak olduğu ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, inşaatı durdurdu.

Yusuf Yavuz

Kemer ilçesine bulunan,  tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü Çıralı’da Orman Bölge Müdürlüğü tarafından inşasına başlanan ve yangın müdahale binası olduğu söylenen yapının kaçak olduğu saptandı.  Çıralı sahilindeki doğal sit alanı niteliğindeki araziye yapılan inşaat için Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’ndan izin alınmadığı ortaya çıkınca inşaat durduruldu. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri yapılan inşaatın yangın müdahale binası olduğunu belirtirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise inşaatın sit izninin bulunmadığı için durdurulduğu bilgisini verdi.

DAVA SONUÇLANDI

Çıralı sahilinde 397 numaralı orman parselinde geçtiğimiz günlerde başlayan inşaat girişimi dikkat çekti. Bir süre sonra inşaat alanına asılan afişte, alanda yangın ilk müdahale istasyonu yapılacağı belirtildi.  Mülkiyeti Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait olan arazide bulunan işletme ile bakanlık arasındaki mahkemenin sonuçlanmasının ardından alandaki yapıların yıkılarak temizlendiğini, ardından bu alanda yangın müdahale istasyonu yapılmasının kararlaştırıldığını belirten Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, alanda iki ayrı yapının inşa edileceğini kaydetti.

İZİNSİZ İNŞAATA BAŞLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ise, Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun izni olmadan kaçak olarak yapımına başlanan ve ilgili kurumlar tarafından göz yumulduğu öne sürülen inşaatla ilgili bilgiler verdi.  Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre Orman Bölge Müdürlüğü’nün inşa ettiği yangın müdahale istasyonunun sit izni bulunmuyor. Bu yüzden dün bölgeye giden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri inşaat çalışmasını durdurdu. Yetkililer, projeyle ilgili Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na başvuru yapılacağını da sözlerine ekledi.

DENETİM BİTİNCE İNŞAAT SÜRÜYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlık yetkililerinin inşaat sahasında yaptığı incelemenin ardından kısa süreliğine duran çalışmaların, yeniden başladığını dile getiren vatandaşlar, daha önce de Kemer Belediyesi’ne bağlı görevlilerin alana geldiğini ancak görevlilerin gitmesinin ardından inşaatın yine devam ettiğini dile getirdi.  

DEVLET DE BUNU YAPARSA

Devletin bir kurumu tarafından ahşap bir iskele üzerine kaçak inşaat yapılması yöre sakinlerinin de tepkisine neden oldu. Kendilerinin bir çivi bile çakmasına izin verilmediğini, alanda en küçük bir eklemenin dahi ağır hukuki yaptırımları uğradığını belirten vatandaşlar, Orman Bölge Müdürlüğü'nün sit alanında Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun izni olmadan inşaata başlamasını eleştirdi.  

BAKANIN KARDEŞİNDEN ZİYARET

Bu arada,  inşaat alanının bir bakanın iş insanı olan kardeşi tarafından ziyaret edilmesi söz konusu alanın başka amaçlarla kullanılacağı iddiasını da gündeme getirdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: