Antalya
07.10.2021
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
Festival filmlerine yoğun ilgi
Festival filmlerine yoğun ilgi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali film gösterimleriyle tam gaz sürüyor.

 

58. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması filmlerinin gösterimleri yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Can Merdan Doğan’ın “Stiletto”, Mazlum Demir’in “Agna”, Musab Tekin’in “Rewşen”, Seyyid Yıldız’ın “Ajotin”, Burcu Uğuz’un “Aile Tablosu”, Ali Tansu Turhan’ın “İkinci Gece”, Volkan Güney Eker’in “Larva”, Adar Baran Değer’in “Soğuk”, Aziz Alaca’nın “Göl Kenarı”, Yasemin Demirci’nin “Gece Kuşağı”, Okan Avcı’nın “Kaya”, Elif Refiğ’in “Siz Biraz Uzak Kaldınız” filmleri Yıldızların Altında 3 açık hava sinemasında yönetmenlerin katılımıyla  gerçekleşti. 

KAFES

58'inci Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Yarışma filmlerinden “Kafes”in söyleşisine yönetmen Cemil Ağacıkoğlu, yapımcı Sezgi Üstün San, oyuncular Tarhan Karagöz, Murat Kılıç ve Özay Fecht Cemil Ağacıkoğlu, “Bana çok dokunan, söyleyemediğim ve ifade edemediğim hikâyelerin altını çiziyorum filmlerde. Kafes’in bendeki hikâyesi ölüm ve yok olma hissi. Kullandığım otelin son durak olması, orada yaşayan insanların 3-4 metrekarelik yerlerde 20 yıl yaşamaları, Hasan karakterinin o otele düşmesi ve aynı kaderi paylaşması… Aralarındaki dayanışmayı anlatmak istedim,” dedi. Tarhan Karagöz, “Hasan itildiği boşluktan son anda zemine parmaklarıyla tutunan bir karakter. Filmin çekildiği mekânlar ve otel çok ilginçti. Oradaki yaşamı gördüğümde çok etkilendim. O gerçekliğin içine kendimi sokmaya çalıştım,” dedi. Murat Kılıç, “Bir oyuncu olarak sizin üzerinize yapışan değil de daha değişik ve derinlemesine gelen roller olduğunda çok lezzetli bir an yaşıyorsunuz. Komediyi çok iyi oynar görüşünün yapışmasındansa böyle değişik karakterleri ortaya çıkarmak bir oyuncu için çok değişik bir tecrübe,” derken Özay Fecht de çok sık gelmediği Türkiye’de böyle bir otelin olduğunu bilmediğini, çok şaşırdığını ve canlandırdığı karakterin kafamızda yarattığımız kalıplardan daha farklı olduğunu söyledi.

BAĞLILIK HASAN

“Bağlılık Hasan” filminin söyleşisi ise yönetmen Semih Kaplanoğlu, oyuncular Umut Karadağ, Filiz Bozok, sanat yönetmeni Meral Aktan, sesçisi Seçkin Akyıldız ve yardımcı yapımcı Can Ekber Demir’in katılımıyla yapıldı. Semih Kaplanoğlu, “Benim doğayla, tarımla ve toprakla ilgim neredeyse bütün filmlerimde vardır. Çünkü insan ve doğa ilişkisi en temel ilişki aslında. Bana göre birbirimizin ilişkisinde de temel meselelerden bir tanesi. Bugün yaşadığımız sorunları hepimiz görüyoruz. Bu majör ve genel yaşantı, problemler bizim gündelik hayattaki ilişkilerimizde, sıradan insan hayatında neler yaratıyor? Bütün bu sıradan insan ilişkileri ve küçük hayatlarımıza kozmik alandan bir bakış getirmeye çalışıyorum. Varlığı ve doğayı her türlü ilişkimizde devre dışı bırakırsak çok önemli merkezi kaçırmış oluyoruz. Varlığı belki görmüyor, hissetmiyoruz, belki doğru ilişkilendirmeyi kuramıyoruz. Her şeyin her şeyle ilişkisini görmeye ve anlamaya çalışan bir yönetmenim. Bağlılık kavramının da ortaya çıkışı böyle, birbirimize ve başka şeylere bağlıyız. Bu düşünce ve kavram üstünden üçlemeyi yazmaya başladım,” dedi. Umut Karadağ, “Ben senaryoyu aldığımda 1 ay boyunca günde 8 saat senaryo üzerine çalıştım. Senaryoyla haşır neşir olmaya başladıkça bambaşka pencereler açtı Semih hoca bende. Oyunculuğa ve karakterime çok yönlü ve çok farklı yaklaşım yollarını gösterdi,” dedi. Filiz Bozok, “İlk sinema filmim Bağlılık Hasan. Kendi içinde var olan ama farkında olmadığın yanları keşfetmeni sağlayan bir yönetmen Semih Kaplanoğlu. Dün akşam filmde izlediğim kadından içsel olarak epey uzaklaşmışım, ama izlerken tekrar set günlerine döndüm ve bana ne kadar çok şey kattığını fark ettim. Semih hocayla beraber hem kendimle ilgili hem de sinemaya dair bir keşfe çıkmış oldum. Benim için bir dönüm noktasıdır bu film,” dedi.

OKUL TRAŞI

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında yönetmen Ferit Karahan imzalı “Okul Tıraşı” ve Emre Kayiş'in yönettiği “Anadolu Leoparı” filmleri ekiplerinin katılımıyla Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında Türkiye’de ilk kez Antalya’da izleyiciyle buluştu.Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Paz Fábrega’nın filmi "Aurora" ve Florence Miailhe’in ilk uzun metraj canlandırma filmi "Yolculuk / The Crossing" Türkiye’de ilk kez Yıldızların Altında 2 açık hava sinemasında gösterildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: