Antalya
05.10.2021
A
GÜNDEM , YAŞAM
Yörükler otlak arıyor
Yörükler otlak arıyor

 Manavgat ilçesinin dağlık kesimlerinde bulunan kırsal mahallesi olan Gebece köyünde yaşayıp hayvancılıkla uğraşan ve yaz aylarında ailesi ile birlikte Akseki’nin Alacabel yakınlarındaki Kaklıktaş mevkisinde hayvanlarını otlatan Mehmet Çoşkun, önümüzdeki aylarda yayladan yaşam alanları olan Gebece köyüne döneceklerini ve kışlık otlakiyelerinin büyük orman yangınında tamamen yandığını, kışın hayvanlarını beslemekte zorluk çekeceklerini söyledi.

HAYVANLARIMIZA YER YOK

 Kendisinin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde okuduğunu ve yaz aylarında ailesi ile birlikte hayvancılık yaptığını anlatan Çoşkun, “Biz yaz aylarında Akseki’nin Alacabel yakınlarında Kaklıktaş mevkiinde hayvanlarımızı otlatmak için yaylaya çıkıyoruz. Buradan Ekimin sonu gibi kendi köyümüze dönüyoruz. Kışın hayvanlarımız 7 ay kendi yerlerimizde, yazın ise yaklaşık 5 ay yaylada kalıyoruz. Kışın hayvanlarımız 7 ay köyümüzdeki ormanlarda otlatıyoruz” dedi. 85 yaşındaki Ayşa Coşkun ise “Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Köyümüzde arazilerimiz, zeytin bahçelerimiz orman yangınında yandı. Ormanlarımız yandı. Yayladan dönünce hayvanlarımızı barındıracak yer yok. Devletimizden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

KÖYÜMÜZÜN YARISI YANDI

Gebece Mahallesi'nden Duran Topaça ise “Yaz ayında Mayıs ayının ortalarında Akseki’nin Kaklıktaş mevkisine hayvanlarımızı otlatmak için yaylaya çıkıyoruz. Kasım ayında Manavgat ilçesinin Gebece köyüne gideriz. Bu yıl orman yangınlarında köyümüzün de yarısı yandı. Hayvanlarımızı nerede otlatacağız. Nasıl barındıracağız. Biz keçilerimizi kapalı olarak besleyemeyiz. Günde en az 10 çuval yem yer. Hakkından gelemeyiz. Köyümüze dönmeden Akseki yöresinden bir yurt, mera istiyoruz" dedi.  İHA 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: