Antalya
01.10.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Yangın sonrası Yörükler konuşuldu
Yangın sonrası Yörükler konuşuldu

Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (YÖRSİAD) konuğu Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) Başkanı Mücahit Tatar oldu.

 Toplantıda. “Yangın sonrası Manavgat’ın ve Manavgat Yörüklerinin Geleceği” konuşuldu.  Açılış konuşmasını yapan YÖRSİAD Başkanı M.Aykut Ege, yaz döneminde Manavgat bölgesinde Cumhuriyet tarihinin en büyük yangının yaşandığını belirtirken, ülkemizin ciğerlerinin yandığını söyledi.

İMECE USULÜNÜ HATIRLADIK

Başkan M.Aykut Ege, “Çok zor bir dönemi atlattık. Uzun soluklu bir koşuydu. Çok şükür yangın atlatıldı ama oranın halini görmek içimizi acıtıyor. Biz her ne kadar o dönem sosyal medyadan basından duysak da işin çok vahim olduğunu gördük. Esas görev şimdi başlıyor. Manavgat’ı unutmuyoruz. Manavgat’ta yaşanan bu orman yangını ile İMECE usulü tekrar hatırlanmış oldu. İMECE usulü Yörük kültürümüzün doğal hali. Belki zamanla unuttuk ama burada Manavgat Yangını ile hatırladık. Çok güzel bir mücadele yaşadık” dedi.

YÖRSİAD'A BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) Başkanı Mücahit Tatar ise, yangın sonrası Yörük kültürünün yaşatılması adına YÖRSİAD’a büyük görevler düştüğünü söyledi. Tatar, "Gerek YÖRSİAD gerekse de BAKSİFED olarak sizleri yanımızda hissettik. Hangi birimizin başına böyle bir durum gelse zaten bunu yapardık. İlk andan itibaren bu yangının içerisindeydim. Büyük bir tecrübe oldu bizim için. Ormanlar tekrar yeniden kendisi yeşerecek. Orman teşkilatı bunları yapacak. YÖRSİAD olarak sizlere büyük görev düşüyor. YÖRSİAD’dan beklentimiz bölgemizdeki Yörüklere sahip çıkması. Bu insanlar yaylardan gelip yerlerini bulamayacaklar ve bu kültürü bırakmak zorunda kalabilirler. Bırakırlarsa dağlarımız, sırtımız arkamız yok olur. Onlara sahip çıkmalıyız. Bu konuda YÖRSİAD’ın dikkat çekmesini istiyoruz. Bu konuda seve seve işbirliği yaparız. Yörüklere sahip çıkmalıyız. Karaçamlar buraların sahibi. Büyük bir afet ve Allah kimseye yaşatmasın. Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını. İnşallah yaralar sarılacak” dedi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: