Antalya
27.09.2021
A

Büyükşehir sus pus oldukça daha çok yazasım geliyor. Gözümüzün önünde kanun çiğneniyor ama yetkililerden tık ses çıkmıyor… Gerçekten inanılır gibi değil.

Elbette Konyaaltı sahilinden bahsediyorum. Hani Alkoçlar’a verilen, işletmelerin at koşturduğu Antalya’nın gerdanı Konyaaltı’ndan…

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Konyaaltı Alan Yönetimi tarafından oluşturulan Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Denetleme Kurulu içindeki 6 meslek odasının sahil ile ilgili tespit ettiği aykırılıkları geçtiğimiz Cuma günü Körfez gazetesinde yayınlamıştık.

Teknik terimlerle kafanızı bulandırmak istemiyorum. Özetle; Büyükşehir Belediyesi Konyaltı sahili hakkında çalışma yapması için bir yönetim belirliyor, o yönetim de sahili denetlemesi için 32 kurumdan oluşan denetleme kurulu oluşturuyor.  Muratpaşa Belediyesi’nden Emniyet Müdürlüğü’ne, AKTOB’dan İtfaiye’ye kadar aklınıza gelecek tüm kurumlar bu denetim kurulunda. Lakin bir sorun var!

Denetleme kurulunda yer alan TMMOB’a bağlı 6 meslek odası sahilde yaşanan kanunsuzlukları denetim kurulu toplantısında bas bas bağırıyor. Denetim kurulunun diğer üyelerinden tık yok.  Yetmiyor 6 meslek odası sorunları rapor halinde direkt Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na iletiyor, belediyeden gelen cevapta; “İşgallerle ilgili işletmelere gerekli ikazlar yapılmıştır” deniyor.

Güler misin, ağlar mısın?

Bahsi geçen 6 meslek odası sahildeki denetimi, Konyaaltı’nın Anayasası olarak kabul edilen, ‘Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul ve Esaslar Yönetmeliği’ne göre yapıyor.Yani süreç kanunlara göre, bilimsel yöntemle işliyor.

Bakın o yönetmelikte neler yazıyor... Örneğin sahile şezlong ve şemsiye dışında loca, saksı vs. konamaz diyor. İşletmeler, işletmeyi genişletemez ek yapı yapamaz diyor.  İşletmeler kendilerine özel duş, depo konduramazlar diyor. Sahilde köpük partisi yapılamaz diyor.

Diyor da diyor…

Kim diyor? Titizlikle hazırlanan Konyaaltı Yönetmeliği... Kim uyguluyor; Büyükşehir Belediyesi... Kim denetliyor; 32 kurumdan oluşan denetim kurulu… Sonuç: KOCA BİR SIFIR…

Madem yönetmelik falan filan sizin umurunuzda değil, timsah gözyaşı dökmeyin…

Yüzme sezonu öncesi ‘Dostlar pazarda görsün’ misali sahilde deniz havası alıp, ‘Denetim yaptık’ diye hava basmayın…

Uygulamayacaksınız o yönetmeliği yırtın atın!

Yırtın atın ki sahili denetleyen, yanlışları tespit eden 6 meslek odası da boşuna zaman harcamasın. O meslek odaları zaten Konyaaltı’nda ve kentin diğer noktalarındaki hukuksuzlukları kamuoyu ile paylaşıyor, bari sizin için mesai harcamasınlar…

DİPNOT: Geçen gün köşe yazımda Kepez’de yapılan ve hayvan severler tarafından tepki çeken Aslan Park’ın Hakan Tütüncü’ye yakışmadığını belirtmiştim. Yazım üzerine Kepez Belediyesi Basın Danışmanı Gültekin Bursalı aradı. Aslan Park ile Kepez Belediyesi’nin alakası olmadığını, belediyenin alanı ihale ile özel firmaya kiraladığını ve orada yapılacak işlerden belediyenin sorumlu olmadığını söyledi. Bunu da sizlere iletmiş olayım.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok