Antalya
25.09.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Başkan Şahin hakkında AVM şikayeti
Başkan Şahin hakkında AVM şikayeti

CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, Kemerağzı Mahallesi'nde bulunan ve imar planında spor alanı olarak geçen arsayı, usulsüz bir şekilde AVM haline getirdiğini iddia ettiği Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin hakkında suç duyurusunda bulundu.  Cengiz, "Kamuya ait olan arazi gasp edilmiştir" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek ve Aydın Özer, İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, il yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri ile birlikte AKP Partili Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin hakkında suç duyurusunda bulundu.  Kemerağzı’nda bulunan Orion Pazar ile ilgili olarak yapılan  suç duyurusu hakkında açıklamalarda bulunan Cengiz, "Bu usulsüzlüğü yapanların mutlaka yargı önüne çıkmasını sağlayacağız" dedi.

 

KAMU ALANI GASP EDİLDİ

Aksu Kemerağzı’nda yer alan ve imar planında spor alanı olarak geçen arsanın usulsüz bir şekilde kiraya verilerek alışveriş merkezi haline getirildiğini iddia eden Cengiz, "AKP’li Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin hakkında, görevini kötüye kullanmak suretiyle kamu zararına yol açtığı ve üçüncü kişilere haksız menfaat sağladığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunduk. Kültür ve Turizm Bakanlığının olumsuz görüş bildirmesine rağmen bu alan birilerine peşkeş çekilmiş, kamuya ait olan arazi gasp edilmiştir. Bu usulsüzlük mahkeme kararı ile kesinleşmiş, yüksek mahkeme de kararı onaylamıştır. Yargı kararına müteakip Aksu Belediyesi alanın boşaltılması için tebligat göndermesine rağmen üç yıla yakın bir süredir alan boşaltılmıyor” diye konuştu.

SAYIŞTAY RAPORUNA VAR:

Mahkeme kararlarına aykırı olarak işgalin devam ettiğini belirten Cengiz, “İşgale rağmen yetkili belediye müdahale etmiyor. Bütün bunların yanı sıra Aksu Belediyesi tarafından taşınmazın kiraya verilmesi aşamasında olduğu gibi kiracı tarafından kullanılması sırasında da ciddi usulsüzlükler yapılmıştır. Bu husus Sayıştay Raporu ile de tespit edilmiştir. Kira şartnamesi ve sözleşmesine aykırı olarak daha fazla alan kiracıya kullandırılmıştır. Kira sözleşmesindeki 6 bin metrekare kullanım alanı dışında 3 bin metrekare alanı da pazar yönetimi belediyenin gözü önünde ticari amaçlı kullanılmaktadır. Kira şartnamesi ve sözleşmesine aykırı olarak arsa üzerinde sabit bina yapılmıştır. Kira şartnamesinin kiralanan tesis üzerine sabit tesis yapılamayacağı hükmü yer almasına rağmen, arsa üzerinde etrafı ve üstü kapalı tek katlı sabit bina yapılmıştır. Ayrıca bu sabit binanın büyüklüğü kiraya verilen alanın büyüklüğünden daha fazladır” ifadelerini kullandı.

İMARSIZ VE YASADIŞI

Kiracının, kira sözleşmesine aykırı olarak üçüncü kişilerle alt kira ilişkisi kurduğunu savunan Cengiz, “Kiralanan arsayı aşacak şekilde yapılan sabit yapı, 212 dükkânlı bir alışveriş merkezi haline getirilmiş ve imar izni olmayan bir yere yasal olarak işyeri ruhsatının verilemeyeceğinin bilinmesine rağmen Aksu Belediyesi’nde görevli yetkililer ruhsat vermiştir. Bununla ilgili mahkeme kararları da mevcuttur. 212 dükkânlı bir alışveriş merkezi haline getirilen bu yerin kira sözleşmesine aykırı şekilde kullanıldığı herkesçe bilinmekte ve mahkeme kararı da ortada iken belediye başkanının bu konuda hiçbir adım atmayışı, sözleşmeyi fesih yoluna gitmeyişi usulsüz kullanımın devam etmesine sebep olmaktadır” açıklamasını yaptı.

BELEDİYE ADIM ATMIYOR

 

Kiracının usulsüz olarak elde ettiği 212 dükkânı kendisinin kullandığını ve sözleşme şartlarına aykırı olarak ve çok yüksek bedeller ile üçüncü kişilere kiraya verdiğini de ileri süren Nuri Cengiz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bahsi geçen kiralama işleminin iptali için açılan davada Antalya 2. İdare Mahkemesi tarafından kiracının araziden tahliye edilme kararı çıkmış, İdare Mahkemesinin kararı Danıştay tarafından da onanmıştır. 12.02.2018 tarihinde kiracıya alanı boşaltması için ihtarname verilmiştir. Ancak geçen 2,5 yıllık süre boyunca taşınmazı tahliye edilmesi için belediye tarafından hiçbir adım atılmamıştır. Neresinden tutarsanız elinizde kalacak bir olay”.

HUKUK TANIMIYORLAR

Adliye önünde açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, "Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin vermemesine rağmen usulsüz bir kiralama yapıldığını vurgulayarak, “Aksu Belediyesi’nin, kiracıya yıkım için gönderdiği kararın uygulanmasını bekledik. Ancak yıkım olmadığı gibi dükkan sayısı212'den  265’e çıkmış. Bölgede dükkan kiralarının 30 bin Euro ile 60 bin euro arasında olduğunu düşünürsek, burada tam bir rant, işgal ve hukuksuzluk var. Belediye hiçbir hukuk tanımaksızın tamamen ranta dayalı birilerine peşkeş çekmiştir. Biz bu usulsüzlüğün, haksızlığın ve talanın peşini bırakmayıp sonuna kadar takip edeceğiz. Orion’da kiracı olan insanlar da kendilerine baskı yapıldığını söylüyor. Mafyavari işlemler yapıldığını anlatıyorlar. Bu usulsüzlüğü yapanların mutlaka yargı önüne çıkaracağız” dedi. Zeybek, ilçe belediye başkanlarının soruşturma geçirmesi için valiliğin onay vermesi gerektiğini belirterek, “Vali bey izin vermese de olayın peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: