Antalya
Yayın Tarihi : 23.09.202102:51
Güncelleme Tarihi : 22.09.202119:51
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Veliler yeni bina istiyor
Veliler yeni  bina istiyor

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı'nın deprem riski nedeniyle boşaltılan binasının yerine yenisinin yapılmaması burada eğitim gören öğrenciler ile velilerin tepkisine neden oldu. Antalya Devlet Konservatuvarı Veliler Platformu,  AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a çağrıda bulunarak sorunun acilen çözülmesini istedi. 

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı’nda eğitim gören öğrenci velileri, bina sorununa çözüm bekliyor. Konservatuvar binasının depreme dayanıksız olduğuna dair raporun ardından 15 milyon lira bağış yapacak bir sanatsever bulan veliler, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile görüşmek istemiş, fakat bu talep reddedilmişti. Bağışçının ’15 milyon lira yeni bina yapımı için kullanılsın’ talebine karşılık üniversite yönetimi tarafından, ‘Parayı döner sermayeye aktaralım. Yeni binayı biz yaparız’ açıklaması sonrası görüşmeler tıkanmıştı.

KALICI ÇÖZÜM BULUNSUN

Akdeniz Üniversitesi bağışçı ile görüşüldüğünü kamuoyu ile paylaşmış fakat bu gelişmelerin ardından Konservatuvar Müdürü Prof. Dr. Atilla Kadri Şendil görevden alınmıştı. Yaşananların ardından bir süre beklemeye geçen öğrenci velileri, üniversite tarafından somut adım atılmayınca yeni bir açıklama yaptı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’a seslenen Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğrenci Velileri Dayanışma Platformu, “Sorunun çözülmesini istiyoruz” çağrısı yaptı.

KAYGIYLA İZLİYORUZ

Gelişmeleri endişeyle izlediklerini belirten öğrenci velileri yaptıkları açıklamada, “Biz veliler Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünün yeni bir konservatuvar binası yapılması için güçlü bir irade gösterdiği, bağışçıyla iletişim sürdürüldüğü sonucunu çıkarmaktan umutluyuz.  Ses yalıtımı olmayan, odaların iç içe geçtiği, rektörlük binası olarak inşa edilen mevcut konservatuvar binasının güçlendirme çalışması yapılsa bile konservatuvar eğitimine uygun olmadığı da hepimizin yıllardır malumlarıdır. Bu nedenle, yarı zamanlı ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, tam zamanlı lise ve lisans öğrencilerinin, dünya kenti Antalya’ya yakışır, turizmde olduğu kadar sanatta da Antalya’nın sesini dünyada duyurabileceği, sanat festivallerine ev sahipliği yapabilecekleri, örnek bir binada eğitim ve öğretimlerini sürdürebilecekleri, performanslarını sergileyebilecekleri, enstrüman, araç-gereç, mekan sıkıntısı yaşamayacakları, her şeyden önemlisi güvenli bir binaya kavuşmaları tek hedefimizdir” denildi.

 KARŞI TARAF DEĞİLİZ

Kendilerini karşı taraf olarak görmediklerini kaydeden veliler,  "Rektörlüğün, konservatuvar yönetiminin, öğretmenlerimizin, biz veliler ve öğrencilerimizin amaç ve gayesi aynıdır. Hepimizin tek bir güç olarak çalışılacağı umudunu taşıyoruz.  Bu görüşlerimiz doğrultusunda, her yaştan, canımızdan öte evlatlarımızı, sanatçı olma yolunda sizlere teslim ettiğimizin bilincinde olarak, evlatlarımızın raporlarla ispatlanmış risklerden korunmaları yolunda acil çabalarınızı, raporlu binada, aynı şartlarda eğitime devam etmek ve etmemek ikileminin üzerimizden alınmasını bekliyoruz. Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğüyle, bu yıl hem riskli konservatuvar binasındaki hem de geçici dersliklerdeki sorunları paylaşabileceğimiz, gelecek sene için de fiziki koşulları Konservatuar Eğitimine uygun bir bina için,  geç kalınmadan, şimdiden kalıcı bir çözümü hep birlikte bulabileceğimiz görüşme talebimizin olumlu karşılanmasını ümit etmekteyiz.” ifadelerini kullandı. Engin KORKMAZ 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: