Antalya
22.09.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Lyrboton Kome turizme açılıyor
Lyrboton Kome  turizme açılıyor

Kepez Belediyesi, bitki temizliği ve arkeolojik kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkardığı 2 bin 200 yıllık Lyrboton Kome Antik Kenti’ni, ‘Arkeopark’ projesi ile turizme kazandırıyor.

Kepez ilçesi Varsak Menderes Mahallesi’nde bulunan Perge Antik Kenti'ne bağlı büyük bir zeytinyağı üretim köyü olan Lyrboton Kome, turizme hizmet vermeye hazırlanıyor.
Kepez Belediyesi öncülüğünde,  Antalya Müzesi ve Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde antik kentte yapılan bitki temizliği, arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları da geçtiğimiz yıllarda tamamlanmıştı.Yüzden fazla zeytinyağı işliği, Roma dönemi hamamı ve Bizans dönemi 5 kilise, sivil konutlar ile Arete Kulesi kalıntılarının bulunduğunu antik kenti, Arkeopark  Projesi ile turizme açılıyor.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Lyrboton Kome Arkeopark Projesi imza töreni Antalya Valiliği ek hizmet binası toplantı salonunda yapıldı.
BAKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak toplantıya katılan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, konuşmasında Valilik ve BAKA olarak kültürel varlıkları korumanın ve gün ışığına çıkartıp insanlığın hizmetine sunmanın gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

ANTALYA İÇİN KAZANIM OLACAK

Kültürel varlıkları gün ışığına çıkarmaya örnek çalışmalardan bir tanesinin de Lyrboton Kome Arkeopark Projesi’  olduğunun altını çizen Vali Yazıcı,
“Zeytin, Akdeniz bölgesinin çok eski bir meyvesidir. Zeytinin tarihi Antalya'da çok eskidir. Daha sonra değişim, dönüşümle başka meyvelere geçildi ama Antalya’nın kadim ağaçlarından bir tanesi zeytindir. Dolayısıyla bu manada zeytinyağı üretim şehri Lyrboton Kome’nin, Arkeopark olması bir kazanım olacaktır. “ ifadesini kullandı.

 KEPEZ'DE TURİZM CANLANACAK
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise şunları söyledi  :“Antik şehrin bitki temizliğini en güzel biçimde gerçekleştirdik. Bu çalışmaların ardından antik kentte, ‘Arkeopark Projesi’ yapabilir hale geldi. Arkeopark Projesi ile 2200 yıllık bir antik kent gün yüzüne çıkararak,  turizme katkı sağlamış olacağız.  Bu proje aynı zamanda turizm pastasından Kepez'in de istifade etmesi anlamında önemli bir dönemeç olacak. Bu proje ile yereldeki halkın aile ekonomilerine katkı sağlaması bakımından anlamlı bir çalışmayı da ortaya koymuş olacağız.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: