Antalya
16.09.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
DHA'dan büyük yangının fotoğraf sergisi
DHA'dan büyük yangının fotoğraf sergisi

DEMİRÖREN Haber Ajansı (DHA) muhabirlerinin Manavgat'taki büyük yangında çektiği çarpıcı fotoğraflar, Antalya Kent Müzesi'nde 'Yangın Yeri' isimli fotoğraf sergisinde 17 Eylül Cuma günü Antalyalılarla buluşuyor. Aynı sergi, eş zamanlı olarak Akdeniz Üniversitesi Atrium'da da yer alacak. Sergiler, 10 gün boyunca ücretsiz gezilebilecek.

 

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz'da 4 farklı noktada başlayan, 10 gün süren, 8 kişinin hayatını kaybettiği, 75 bin hektarlık alanın kül olduğu Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını, DHA tarafından fotoğraf sergisine taşınıyor. Manavat'ta başlayan ve komşu ilçeler Akseki, İbradı, Gündoğmuş ve Alanya'da 59 mahalleyi yok eden büyük yangında DHA muhabirlerinin çektiği çarpıcı fotoğraflar, 'Yangın Yeri' isimli eş zamanlı 2 sergide Antalyalılarla buluşuyor.

 

 

Tüm Türkiye'nin seferber olduğu, nefesini tutarak izlediği ve 220 saatin sonunda kontrol altına alınabilen büyük yangını, DHA Antalya Bürosu'nun muhabir ve foto muhabirleri, adım adım görüntülemiş, alevlerin arasındaki haberciler, yangının detaylarını sadece Türkiye'ye değil dünyaya duyurmuştu. DHA muhabirlerinin 10 gün süresince çektiği 24 bin fotoğraf arasından 45 fotoğraf seçildi. Bu fotoğraflardan oluşan 'Yangın Yeri' adlı sergi, Antalya Kent Müzesi Vatan Binası'nda ve Akdeniz Üniversitesi Hastanesi H Blok Atrium'da eş zamanlı olarak 17 Eylül Cuma günü açılacak.

 

 

Işıklar Caddesi'ndeki Vatan Binası'nda fotoğrafların yer alacağı 450 metrekarelik alanda, aynı zamanda orman yangınının izlerini içeren materyaller de sergilenecek. Afet bölgesinden enkaza dönmüş motosiklet, yanmış itfaiye hortumu, aydınlatma lambası gibi materyallerin yanında 2 ormancının şehit olduğu orman arazözü de sergi salonunun girişinde gösterilecek. Sergide led ekrandan yangınla mücadelede verilen görüntüler yayınlanacak. Yangın sırasında çocukların yazdığı duygusal mektuplar ve gönderdikleri kumbaraları da alanda sergilenecek.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Orman Genel Müdürlüğü ve Adopen'in destek verdiği etkinlik alanını, ilköğretim öğrencileri de pandemi önlemleri altında kafileler halinde gezecek. DHA'nın Cuma günü saat 18.00'de açılacak sergileri, 10 gün açık kalacak ve ücretsiz gezilebilecek.

 

 

Türkiye tarihinin en büyük orman yangınındaki bu çarpıcı karelerle, toplumda farkındalık yaratmak, iklim krizi ve yeşile/doğaya dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: