Antalya
15.09.2021
A
GÜNCEL , YEREL YÖNETİM-SİVİL TOPLUM
“Emekçi Bakkal” görücüye çıkıyor
“Emekçi Bakkal”  görücüye çıkıyor

50’ye yakın Kadın Kooperatifi’ni Termessos Döşemealtı Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında bir araya getiren Döşemealtı Belediyesi'nin "Emekçi Bakkal" projesi hayata geçiyor.

   

Kadınların ürettiği ürünlerin pazarlanması amacıyla kurulan 130 metre karelik Emekçi Bakkal adı altında markette ürünler yerini almaya başladı. Emekçi Bakkal sayısının kısa sürede Antalya’nın önemli merkezlerinde hizmete açılacağı ve bu sayının 10’a çıkarılmasının hedeflendiği belirtildi.   Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, “ Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üreten, emekçi kadınlarımızı desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

KADIN KOOPERTİFLERİNİN GÜÇ BİRLİĞİ

Döşemealtı Belediye Başkan Yardımcısı ve Termessos Döşemealtı Üretim ve İşletme Kooperatif Başkanı Engin Murat Özdemir, “Antalya’ da 25 tane kadın kooperatifi bulunuyor ama ilginç bir şekilde birbirlerinden haberi yok. Kadın kooperatifleri kapanmaya yüz tutmuşlardı.  Biz burada devreye girdik. Biz sizin ürettiklerinizi satmaya talibiz dedik. Siz üreteceksiniz, biz satacağız. Birlikte kazanacağız diyerek yola çıktık” diye konuştu.  

10 BAKKAL YOLDA

Gelinen süreçte Emekçi Bakkal adıyla 130 metrekarelik ilk marketi açtıklarını ifade eden Başkan Özdemir, kadın kooperatiflerinden ürün alımına başladıklarını kaydetti. Çok yakında satışa başlayacaklarının altını çizen Özdemir şunları söyledi:  “Kadın üreticilerin üretim alanı konusundaki ihtiyacını belediye olanaklarıyla giderdik. Şimdi kadınlarımız gıda mühendislerinin denetim ve gözetiminde üretime başlayacak. Kadınların ürettikleri ürünleri biz bu marketlerde satacağız. Türkiye genelinde 24 kooperatifle görüşmede bulunduk. Onlardan ürün aldık. Antalya’da 25, Burdur ve Isparta’dan da 5 olmak üzere yaklaşık 50 kooperatifle yola çıktık”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: