Antalya
14.09.2021
A
GÜNCEL , EĞİTİM
Üniversite yönetimi iddialara cevap verdi: Bağışçı kararını vermedi
Üniversite yönetimi iddialara cevap verdi: Bağışçı kararını vermedi

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı binasının yenilenmesi için bir bağışçının 15 milyon lira ödemeye hazır olduğu fakat bu paranın döner sermayeye aktarılması istenince bağıştan vazgeçildiğine yönelik iddialara Üniversite yönetiminden cevap geldi. Açıklamada “Bağışçı henüz karar vermemiştir” denildi. 

 

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvar binasının 1.5 yıldır çürümeye terk edildiğini, bir bağışçının da yeni bina yapımı için 15 milyon lira vermeye hazır olduğuna yönelik gelişmeleri 12 Eylül Cuma günkü gazetemizin manşetinde ‘Bağış Krizi’ başlığı ile duyurmuştuk. Haberimizde Rektör Özlenen Özkan’ın 15 milyon liranın döner sermayeye aktarılmasını istemesi sonucu görüşmelerin tıkandığı iddialarını kamuoyuna aktarmıştık. 

 

YENİ YER ARAYIŞINA GİRİLDİ

İddialara yazılı olarak cevap veren Akdeniz Üniversitesi yönetimi, bina hakkında 2020 yılında depreme dayanıksız raporu verildiğini açıkladı. Bunun üzerine öğrencilerin eğitimi için geçici ve güvenlik bir yer arayışına girildiğin belirtildi. 

AKLA MANTIĞA UYGUN DEĞİL

Bu noktada bir bağışçının kendileri ile iletişime geçtiğini belirten Üniversite yönetiminin açıklamasında şunlar kaydedildi:   “Duyuru alındıktan sonra olası bağışçı ile temasa geçilmiştir. Olumlu görüşmeler olmasına rağmen daha önce de Üniversitemize katkıları olan değerli hayırseverimiz bağış konusunda henüz kararını veremediğini, kesin karar sonrası bizimle temasa geçeceğini belirtmiştir. Kısacası bu denli önemli bir bağışın kabul edilmemesi doğru olmadığı gibi akla ve mantığa da uygun değildir. Ana hedefimiz yapılacak olası bağışın aracısız ve tamamen hedefe yönelik gerçekleşmesi, yine olası müsrif hareketlerin önlenerek şeffaf şekilde amacına ulaştırılmasıdır. Yine unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir ve Akdeniz Üniversitesi de onun önemli bir kurumudur. Bağış olursa memnuniyet duyarız fakat olumsuz bir durumda da Akdeniz Üniversitesi kendisine emanet edilen gençlerin, çocuklarımızın güvenliğini koruyacak güce muktedirdir. Devletimiz nezdinde Konservatuvar binamızın durumu ile ilgili sürekli girişimler yapılmaktadır ve alınan yanıtlar olumludur."

 

Akdeniz Üniversitesi açıklamasında, 15 milyon liralık bağışını  döner sermayeye aktarılmasının istendiği yönündeki iddiaya cevap verilmedi. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: