Antalya
06.09.2021
A
GÜNCEL , YAŞAM
Gökbük Köy Evi'nde çocuklar ve kadınlara HPV aşısı yapıldı
Gökbük Köy Evi'nde çocuklar ve kadınlara HPV aşısı yapıldı

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği ile Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri, rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının köylü kadınlara ‘ücretsiz’ yapılması için ortak kampanya başlattı. Aşının Bakanlık listesine alınması için ilk adımı atan kampanyanın destekçilerinden Tokatlı eczası Cem Kılınç, “Biz hayırsever değiliz. Bu aşı ücretsiz olana kadar pes etmeyeceğiz” dedi

Tokatlı eczacı Cem Kılınç, yaklaşık 3 ay önce rahim ağzı kanserini önleyen HPV aşısının devlet tarafından ücretsiz yapılması için bir kampanya başlattı. Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü olan 3 Haziran’da nöbetçi eczane olduğunu söyleyen Kılınç, “O gece Nazım Hikmet’in ‘“Biliriz, ilacımıza umudu katmasını, yaşamak gerek diyerek ayak direyip dayatmasını’ şiiri bana ilham verdi.  Bu aşının devlet tarafından karşılanması gerektiğini biliyordum fakat somut adım atılmıyordu. Bende kendi imkânlarımla ayda bir gücümün yettiğince kadınlara bu aşıyı ücretsiz sunmak istedim. Böylece Türkiye’ye yayılan bir dayanışmanın ilk fitilini ateşlemiş oldum. Buradan sonra Hatay ve Mersin’e gideceğiz. Elimizden geldiğinde bu dayanışmayı büyüteceğiz. Sağlık doğuştan kazanılmış bir haktır ve bunu korumak devletin sorumluluğundadır. Biz hayırsever değiliz, bir dayanışma örneği sergiliyoruz. HPV’ye bağlı ölümler oluyordu. Farkındalık oluşturduk. Aşı hakkını almadan pes etmeyeceğiz” diye konuştu.

HPV AŞISI AVRUPA’DA ÜCRETSİZ BİZDE 2800 LİRA 

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği bu harekete sessiz kalmadı. Dernek ile Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri işbirliğiyle Finike’nin Gökbük köyünde kadınlar ve genç kızlar rahim ağzı kanserinden koruyan HPV aşısını ücretsiz oldu. Gökbük Köyevi’nde yapılan kampanya hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Müjde Tozbey Erdem, “Önlenebilir bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri Türkiye’de kadınlar arasında en sık görülen 4. kanser türü. Bu kanser türü bir aşı ile engellenebilir. HPV aşısı %100’e yakın koruyuculuğu olan bir aşı. Ancak dünyanın birçok ülkesinde ücretsiz yapılıyorken ülkemizde üç dozu 2800 TL’den satılıyor. Pahalı bir aşı olduğu için çok sayıda kadın rahim ağzı kanserine yakalanabiliyor. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak HPV aşısının ücretsiz olması için bir kampanya başlattık. HPV aşısını ücretsiz olarak herkese yapılmalıdır. Kampanya kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından kadınların aşılanmasını sağlıyoruz. Bugün Gökbük Köyevi’nde kampanya kapsamında kadınları ve kız çocuklarını HPV aşısı ile rahim ağzı kanserinden korumak için adım attık. Ayrıca HPV aşı kampanyasına bağlı olarak herkese eşit sağlık hakkı verilmesi için imza kampanyası başlattık” diye konuştu.

AŞI İLE KANSERİN ÖNLENECEĞİNİ BİLMİYORDUM

HPV aşısı olan Gökbük köylülerinden Gizem Sütçüoğlu, aşı hakkında daha önce çok bilgisinin olmadığını söyledi.  Sütçüoğlu, “Bu aşıyı ücretsiz olarak Boyun Eğmeyen İlaç Emekçilerinin yaptığını öğrendim. Normalde zaten ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum.  Bizleri aşı hakkında bilgilendirdiler ve ücretli olduğu için aşıdan haberimiz yoktu. Herhangi bir kanserin aşılanabileceğini dahi bilmiyorken böyle bir aşının ayağımıza kadar gelmesinden çok memnunum” dedi.

KANSERİ YENDİM, KANSER AŞISI ÜCRETSİZ OLMALI

18 yaşındayken 4. evre lenfoma kanseri olduğunu ve ağır bir tedavi geçirdiğini söyleyen bir diğer Gökbüklü Kader Çelikkol ise şunları söyledi: “Aşı karşıtı değilim. Ben 18. yaşıma 4. evre lenfoma kanseri ile girdim. Bu nedenle rahim ağzı kanseri aşısının ücretsiz yapılacağını duyunca çok heyecanlandım. Tek dileğim kanserin aşı ile engellenebilir olmasıydı. Çünkü ben kanseri yaşamış birisiyim. Bu aşı varmış fakat devlet aşı listesine almadığı için haberimiz yoktu. Şimdi ücretsiz olarak aşılanacağız. Dilerim ki biz öncü oluruz ve bu aşı, Sağlık Bakanlığı aşı listesine eklenir. Böylece birçok kadın aşı sayesinde kansere yakalanmaktan kurtulur.”

KIŞIN YAŞLILARA SAĞLIK TARAMASI YAPILACAK

HPV aşısının ücretsiz olması için başlatılan kampanyanın bir ayağını da Türkiye Komünist Partisi (TKP) oluşturuyor. Köylülerin örgütlenmesi için çalışan TKP gönüllüsünü Ozan Kapar, “HPV aşı tartışmalarını takip ediyorduk.  Aşı kampanyasını yapan arkadaşlara ulaşıp, Gökbük köyünde de benzer bir kampanya yapabileceğimizi söyledik ve onları köyümüze davet ettik. Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri ile Önce Çocuk ve Kadınlar Derneği bu kampanyayı birlikte yürütüyor. Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri kampanyanın birinci ayağı olan örgütlenmeyi sağlarken, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği hukuki olarak HPV aşısının ücretsiz olması için çalışma yapıyor” dedi. Kapar, kış aylarında da köydeki yaşlı nüfusa yönelik sağlık taraması yapacaklarını sözlerine ekledi. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: