Antalya
03.09.2021
A

Her Eylül yılın başlangıcıdır benim için, yeniliktir, meraktır,  umuttur...

Dünya Barış günüdür aynı zamanda ve oldukça önemlidir insanların ölmediği, özgürce yaşadığı, çocukların güldüğü bir dünyaya umut etmektir eylül. Yaz mevsiminin bitişiyle sıcak havaların tatlı bir serinliğe bırakışıdır kendini. Sonbaharın başlangıcı güzelim yağmurların ilk habercisidir.

Benim en sevdiğim aydır Eylül ne yaza benzer ne güze, kendi başına buyruk bir hali vardır, adeta ay değil de mevsimdir.

Bitişlerin, yeni başlangıçların, geçişlerin, yenilenmenin, vedaların, merhabaların ve tatlı telaşların ayıdır Eylül. Aldığım yeni kararları hayata geçirmenin tam zamanıdır, yaz tatilinin umursamaz ve rehavetli halini bıraktığım, hayata karıştığım, eskileri atıp yepyeni başlangıçlara yelken açtığım aydır Eylül.

Kimilerine göre hüzünlü ayların başlangıcıdır Eylül sonbaharın ilk ay’ı olması sebebiyle. Belki de yaprakların dökülmesidir hüzne davet eden. Oysa ağacın yapraklarını yenilenme zamanı gelmiştir. Yorgun yaprakların artık gitmesi ve yerine yenilerinin gelmesi gerekir ağaca zarar verip yük olmamak için. İşte bu yüzden ben hiç hüzünlenmem sonbahar başlangıçlarında. Yenilenme ve tazelenmenin başlaması için üzerimize artık yük olan yaprakların gitmesinin iyi geldiğini düşünürüm.

Telaşların, hayallerin, kararların ve yeni başlangıçların ayıdır Eylül.

Ben her Eylül ayında heyecan ve hevesle dolarım, fazlalıklarımdan kurtulur yeni başlangıçlara yer açarım kalbimde. Kendimle hemhal olduğum, bir yılımı değerlendirdiğim, bana kendimi huzursuz hissettiren şeyleri bıraktığım, sonrasındaysa güzelliklere ve sürprizlere kalbimi açtığım aydır Eylül.

Tam bu satırları yazarken bir yandan Bülent Ortaçgil “Eylül Akşamı” şarkısı dinlenip keyifleniyor ve umutlanıyorum yine. Neden Eylül bize keyifli şeyler getirmesin ki?  Hayatımızda, ilişkilerimizde erkek- kadın fark etmeksizin yıllık kar zarar hesaplarımızı yapmış, derslerimizi almışsak ve yeni başlangıçlar için hazırlıklarımız tamamsa sıkı tutunun eylül coşkuyla geliyor. Artık en çok kendi duygularımızı, ihtiyaçlarımızı gözetmeye başlayıp, başkalarının toksik yaklaşımlarından bıkıp uzaklaşıyoruz hızla işte şu an yeni başlangıçlar için doğru aydayız sayın okur.

Olamaz mı? Olabilir.

Hayat dediğimiz şey tüm ihtimalleri içinde barındıran derya deniz. Kıyılarımıza bazen hüzün vuruyor bazen sevinç. Telaşlar içinde, kendimizi gözden kaçırınca hayat üstümüze geliyor aslında. Biraz yavaşlayıp biraz da uzaktan bakınca insan çok iyi biliyor kendisine neyin iyi geleceğini. Koskoca bir yaz hareket ihtiyacımı karşıladım, yeni yerler gezdim, yeni insanlar tanıdım, ceplerimi heveslerle, heyecanlarla ve yeni umutlarla doldurdum.

Şimdi tüm bu heveslerle başlıyorum Eylül’e bana güzellikler getirecek eminim.

Umarım sizlerin de, umutlu,  keyifli başlangıçları, aldığı kararlarda istikrar sağlayabildiği, sevdiği ve sevildiği ve en çok kendini gözettiği bir yılın başlangıcı olur Eylül, hoş geldin…

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok