Antalya
01.09.2021
A
GÜNCEL , EKONOMİ
Üretimin önündeki engeller kalkmalı
Üretimin önündeki  engeller kalkmalı

Pandemi döneminde bile Antalya tarımının ve ekonomisinin Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdüğünü belirten ATB Başkanı Çandır, “Antalya üretmeye hazır. Yeter ki engeller kaldırılsın, destek verilsin” dedi

Bir tarım kendi olan Antalya’nın, pandemi döneminde bile ürettiğini ve ülke ekonomisine katkı sağladığını söyleyen Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, özellikle ihracat konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesini istedi. Antalya’nın son yıllarda başta yaş meyve sebze ve süs bitkileri olmak üzere, ihracatta Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans sergilediğini belirten Çandır, “2021’in ilk 7 ayı toplamında bir önceki yılın ilk 7 ayına göre toplam tarım ve gıda ihracatı Türkiye’de yüzde 18,3 büyürken, Antalya’da yüzde 40 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre Temmuz’da Antalya’da toplam ihracat içinde tarımın payı yüzde 5 artarak yüzde 54 oldu” diye konuştu.

YETER Kİ ENGELLER KALKSIN

Pandemi döneminde tarım ürünlerinin ihracatında bazı sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Çandır, “Portakalın ihracat döneminde, ihracata dolaylı yasak geldi, sonra yanlıştan geri dönüldü. Rusya ile domates kotası sıkıntısı devam ediyor. Lojistik fiyatlarının aşırı artışıyla ilgili sıkıntılarımız bitmiyor. Antalya üretiyor, ürettiğini de dünya sofralarına ulaştırmaya hazır, yeter ki önümüzdeki engeller kaldırılsın” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜN BEKLENTİLERİ

Salgın döneminde iş dünyasının finansal yapısına direnç katacak destek ve kolaylıklara ihtiyaç duyulduğuna değinen Çandır, şöyle konuştu: “Salgının etkisi halen atlatılmamışken kısa çalışma ödeneği sonlandırıldı. Özellikle küçük işletmeler için can suyu olan kısa çalışma ödeneği tekrar hayata geçirilmeli. Artan maliyetler nedeniyle fide ve diğer girdilerin temininde zorlanan üreticilere hibe desteklerin sunulmasını, kış dönemi için işletmelere kira destek mekanizması geliştirilmesini, kamuya olan birikmiş ödemelerin ertelenmesini, sektör ayrımı yapmaksızın uygun maliyetli kredi imkanlarının yaratılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: