Antalya
01.09.2021
A
GÜNCEL , TARIM
Domatesin COVİD’ine Antalyalı firmadan aşı!
Domatesin COVİD’ine Antalyalı firmadan aşı!

Tüm dünyayı sarsan COVİD-19 gibi, 2019 yılından itibaren domateste görülen Domates Kahverengi Meyve Virüsü’ne karşı Antalya firması Anamas Tohum’un ARGE merkezi, özel tohum ıslah etti. Islah edilmiş tohumlarda yüzde 100’e yakın dayanıklılık tespit edildi

Tüm dünyadı etkili olan ve önüne geçilemeyen COVİD-19 gibi, tarım sektörünü de 2019 yılından bu yana sarsan Domates Kahverengi Meyve Virüsü’ne (ToBRFV)  çözüm aranıyor. Sağlık sektöründe COVİD 19’a karşı geliştirilen aşıların verimliliği tartışılırken, tarımda Antalyalı firma Anamas Tohum’un ARGE merkezi tarafından geliştirilen tohumlar hastalığa karşı yüzde 100’e yakın koruma sağlıyor.

SONUÇLAR OLUMLU

Antalya’da 1997 yılında kurulan Anamas Tohum, son yıllarda domateste görülen ToBRFV için yaptığı ARGE çalışmalarından sonuç almaya başladı. Türkiye’de 2019 yılında görülmeye başlanan Domates Kahverenci Virüsü ile ilgili ARGE Merkezi’nde çalışmalar yürüten firma, ıslah ettiği domates tohumlarında Tolerant (Hastalığa karşı yüzde 100’e yakın dayanıklı) geliştirdi.

BAKANLIKTAN ONAY BEKLENİYOR

Çalışmalar hakkında bilgi veren Anamas Tohum Ar-Ge Merkezi ortaklarından Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan Kasapoğlu, uzun bir çalışma sürecini tamamlamak üzere olduklarını söyledi. Domates Kahverengi Meyve Virüsü’ne karşı ıslah ettikleri tohumları İtalya, İspanya, Ürdün, İsrail, Meksika, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderdiklerini belirten Kasapoğlu, “Bu ülkelere gönderdiğimiz tohumlarla üretilen domateslerde, virüse karşı yüzde 100’e yakın dayanıklılık tespit edildi. Bunun üzerine Tarım Bakanlığı Tohumluk Tescil Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü’ne başvurarak, üretim izni ve tescil istedik. İzin alındıktan sonra bu ülkelere makro anlamda tohum gönderilecek” dedi.

8 FİRMADAN BİRİ; ANAMAS

Domates Kahverengi Meyve Virüsü’nün ilk olarak 2014 yılında Ürdün ve İsrail’de ortaya çıktığını hatırlatan Kasapoğlu, “Ülkemizde ise 2019 yılında seralarda görülmeye başladı. Domates kahverengi Meyve Virüs enfekteli tohumlar, meyve ve yapraklar, bitki kalıntıları ve yabancı otlar inokulum kaynağı. Temas ve üretim materyalleri ile taşınıp yayılıyor. 1997 yılında kurulan Anamas Tohum 2001 yılında araştırmacı kuruluş olmuştu. 2017 yılında ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ARGE merkezi kapsamına alındı. 2001 yılında kurulan Araştırıcı kuruluş olan firma, 2017 yılından itibaren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bilgisi dahilinde faaliyet yürütüyor. Anamas Tohum olarak şu anda Türkiye genelinde ARGE merkezi olan 8 firmadan biriyiz” ifadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: