Antalya
01.09.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Bayatbademleri beton olmasın
 Bayatbademleri  beton olmasın

Korkuteli ilçesine bağlı Bayatbademleri Mahallesi'ni betona boğacağı iddia edilen imar planı Büyükşehir Meclisi’nden geçti. Tarım arazilerini imara açan 2 bin kişi olan nüfus yoğunluğunu 12 bin 800 kişiye çıkaracak plana karşı çıkan Muhtar Mustafa Aldemir, yanlıştan dönülmesini istedi.

Büyükşehir Belediye Meclisinin Temmuz ayı toplantısında kabul edilen Korkuteli’ne bağlı Bayatbademleri Mahallesi hakkındaki imar planı değişikliği tartışmalara neden oldu. Planda; Bayatbademleri Mahallesi'nin 2 bin nüfusun 12 bin 800 kişiye çıkacağı öngörülüyor ve buna bağlı olarak bölgeye 6 cami, 18 okul ve 6 pazar  yeri yapılmasına izin veriliyor. Askıya çıkan plan için itiraz süresi 26 Ağustos’ta sona erdi. Planın kabul edilmesine öfkelenen mahalle halkının yüzde 90'ının imzaladığı itiraz dilekçesi,  Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Hüsamettin Elmas’a teslim edildi.

 

İMAR PLANI İPTAL EDİLSİN

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen Bayatbademleri Mahallesi Muhtarı Mustafa Aldemir, planın bir an önce iptal edilmesini istedi. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in Başdanışmanı Cem Oğuz'la da görüştüklerini kaydeden Aldemir, “Hem Cem Bey, Daire Başkanı Hüsamettin Bey, kamu yararı neyi gerektiriyorsa o yönde hareket edileceğine dair söz verdiler. Umarız bu plan iptal edilir” diye konuştu.  

 

KÖYLÜ TARIMLA GEÇİNİYOR

Tarım ve hayvancılıkla geçindiklerini söyleyen Muhtar Aldemir, “Bölgemizde köylülerimiz çiftçilikle ve tarımsal faaliyetlerle birlikte, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık üretim ve besicilik yapmakta olup plan uygulaması bu faaliyetleri aksatacağı gibi yoğunluğu artıracak ve daha çok yaşanılmaz durum ortaya çıkaracaktır. Bölgemizde öngörülen yoğunluğu kaldıracak altyapı ve sosyal gereksinim sunacak üst donanım yoktur” dedi.

 

DSİ OLUMSUZ RAPOR VERDİ

Devlet Su İşleri’nin de (DSİ) plan ve projeye itiraz ettiğini belirten Aldemir, “Nazım imar planında, Antalya DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’nün bölgemizle ilgili jeolojik yönden,  ‘yeraltı ve yerüstü'  faal olan veya olmayan dere yatakları su havzaları ve çeşitli su kaynakları, sel ve taşkınlar yönünden veri çalışması ve etüt çalışmalarının göz önüne alınmadığı anlaşılmaktadır. Yani burada su kaynakları olduğu, sel ve taşkın riski taşıdığı dolayısıyla bölgenin imara açılmasının yanlış olduğu vurgulanmıştır” diye konuştu.   

 

RANTA KURBAN GİTMESİN

Plan yapılırken köylüye fikrinin sorulmadığını belirten Aldemir, “Köylülerimiz tarafından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 650'den fazla imzalı itiraz dilekçesi verilmiştir.Bahse konu köyümüzün kadastro durumu incelendiğinde, köy dışından birkaç yüklü parsel sahibinin çıkarı doğrultusunda, rant amaçlı betonlaşmaya karşıyız. Biz köyümüzün köy kalmasını, tarımla çiftçilikle, büyükbaş, küçükbaş hayvancılıkla, kümes hayvanlarımızla, bahçemizde yetiştireceğimiz sebze ve meyvelerle, yaban keçileriyle alageyikleriyle ve tilkileriyle doğallığını korumasını, buranın ranta kurban edilmemesini istiyoruz” diye konuştu.

 

BİZİ BETON İLE  BOĞMAYIN

Bölge sakinlerinden Kadir Arıkan ise mahallede bir cami ve bir okul olduğunu ve bu iki yapının dahi nüfuslarının üstünde bir kapasitede olduğunu  söyledi. Bayatbademleri'nin eski Likya yolunun bir parçası olduğunu belirten Arıkan, “Köyümüz aynı zaman sit alanı. Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına göre yaşam kalitesi  yüksek bir köyümüz var. Köyde akşam olduğunda tilkilerin sesini duyabilirsiniz, diğer doğa hayvanlarını görebilirsiniz. Eğer burayı betona gömerseniz doğal hayatı da bitirirsiniz” diye konuştu. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: