Antalya
31.08.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Eczaneler dijitalleşiyor
Eczaneler dijitalleşiyor

Antalya Eczacı Odası Başkanı Mehmet Ertekin 26 Eylül’de yapılacak seçimler öncesi yeni döneme dair projeleri anlattı. SUT programında yaşanan sorunlar üzerine çalıştıklarını söyleyen Ertekin, ecz-faturanın ardından, ecz-shop platformu da hayata geçireceklerini belirtti. Ertekin’in projeleri arasında huzurevi de ye alıyor.

Röportaj: Engin KORKMAZ

Antalya Eczacı Odası 26 Eylül 2021 tarihinde seçime gidecek. 2019’da seçimi kazanan mevcut Başkan Mehmet Ertekin, yeni dönem için de başkan adayı olduğunu açıkladı. Göreve geldikten sonra yoğun bir şekilde pandemi ile mücadele ettiklerini belirten Ertekin, yeni döneme dair hedeflerini ve projelerini anlattı.

 

Sayın Ertekin 2019’da göreve geldiniz. 26 Eylül’de tekrar seçim var. Başkanlığa adaylığınızı açıkladınız. Öncelikle geride kalan 2 yılı değerlendirir misiniz?

 

2019’da göreve geldikten kısa bir süre sonra koronavirüs patladı. Asker gibi savaştık. Türkiye’de dikkat çeken bir oda olduk. Eczanelere, dezenfeksiyon işlemini rutin olarak yapan tek eczacı odasıyız. Pandeminin aktif olduğu süreçte dezenfeksiyonu düzenli olarak yaptık.370 kilometre uzunluktaki Antalya’mızı sürekli taradık,teması önlemek için dijital uygulamaları hayata geçirdik, eksikleri ve yaşanan sıkıntıları raporladık.

Bu konuya girmişken, hemen sorayım. Pandemi süreci nasıl geçti?

Devlet her ne kadar açıklamalarda bulunsa da devletin maske konusunda sağlıklı bir politika izlemediğini gördük. Eczacılara "Yüksek fiyatlı maske satıyorsunuz" diye saldıranlar oldu. Biz kendimizi bu oyunun içinde bulduk. Antalya Eczacı Odası olarak maske üretimine destek verdik.  Kedi firmamızda üretim yaptık. Maske fiyatlarını dizginledik.  Maske dışında, kolonya üretimi yaptık.  

Antalya Eczacı Odası’nın görevi nedir?

Öncelik üyelerine hizmettir. Göreve geldiğimizde Türk Eczacılar Birliği’nin yapamadığını yaparak Ecz-fatura portalını oluşturduk. Bu portal, içerisinde e fatura kesilen, e-arşiv barındıran ve e-defter hizmeti verecek olan bir portaldır. Bu sistem ile güvenli entegratör sertifikamızı da aldık. Üyemiz olan 1255 eczanenin tamamı bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanıyor.

26 Eylül’de seçim var dedik. Yeni döneme ilişkin proje ve hedeflerinizi anlatır mısınız?

Eczacıların yaşadığı belli başlı sorunlar var. Mesela SUT (SağlıkUygulama Tebliği) ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na karşıladığımız ilaçların ne şartta ödenebilirliği konusunda sıkıntılar var. Örneğin rapor hazırlanırken, reçetenin ilaçlarını karşılarken belirli kurallara uyulması gerekiyor. Bu kısım maalesef, yoruma bırakılmış durumda.Kamu ile birlikte SUT programında yaşanan sorunları kaynağından çözmeye çalışacağız. Eczacının reçete karşılarken ve bunun bedelini alırken yaşadığı tüm sorunları ortadan kaldıracağız.

KIDEMLİ ECZACILAR İÇİN HUZUREVİ PROJESİ

Ayrıca yaşlı bakım merkezi ve huzurevi projemiz var. Meslek grubumuzda ileri yaşlardaki meslektaşlarımın kendi gelecekleri için bizlere ilettikleri talepleri var. Bu konuda bir komisyon oluşturduk. Yönetimimiz bu konuyu görüşecek. İnsanlar huzurevine yerleşmek için hava parası ödüyorlar. Maaşı bile yetmiyor çocuklarının katkısı ile huzurevinde kalabiliyor. En azından kıdemli meslektaşlarımızın yaşlılığını huzurlu ve konforlu geçirmeleri için yaşlı bakım merkezi projemiz var.

ECZ-SHOP İLE UYGUN FİYATA ALIŞVERİŞ

Ve yine Ecz-faturanın ardından bu kez de ecz-shop projemizi hayata geçireceğiz. Bu proje ile eczacıların genel ihtiyaçlarını internetteki birçok firmadan daha uyguna almasını sağlayacağız. Toplu alımlarını kendimiz yapacağız.  Zaten bir lojistik sistem kurduk. Bu lojistik sistem üzerinden eczacılar ecz-shop üzerinden ihtiyaçlarını piyasanın çok daha altında fiyata temin edebilecekler.

ECZACI AKADEMİSİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİMİZ OLACAK

 

 

Önümüzdeki süreçte Sürekli Eğitim Merkezimiz olacak. 4 yıldır hizmet veren akademimiz var. Akademimiz mezun olduktan sonra eczacıyı bilimsel olarak zinde tutmak üzere kuruldu. Bunda 20 yıl önceki bilgilerle sağlık sektöründe yol alamazsınız. Akademimizde iki üniversite ile ortak çalışıyoruz. Her bilim dalından bize tam destek veriyorlar.  Sürekli eğitim merkezimiz ile akademiyi başka bir kulvara taşımış olacağız. Sürekli eğitim merkezimizi eczacılarımızın gelişimine sunuyoruz. Sadece bilimsel eğitim verilmeyecek.  Örneğin mevzuat değişikliklerini de orada anlatacağız. Yani akademi ile hem bilimsel hem hukuksal anlamda eczacılarımıza yeni bir gömlek giydireceğiz.

Dijitalleşen bir Antalya Eczacı Odası’ndan bahsediyoruz. Peki, eczacıların yaşadığı sorunlar nelerdir?

En büyük sorunumuz eczacılık fakültelerinin sayısı çok arttı. Günümüzde 55 Eczacılık Fakültesi var. Bu da yılda 3.500 eczacının mezun olması ve piyasaya girmesi demek. Bunun karşılığını verecek il ve nüfus yoğunluğu yok. Hasta sayısı yok. 2012’de bir yasa çıktı, bu yasaya göre 2018 ve sonrası mezunlar eczane açamaz. Ancak eski bir meslektaşının eczanesini devralabilir. Durum böyleyken mezun sayısını 7-8 katına çıkarmanın hiçbir mantığı yok. Bu sorunları iletmememize rağmen halen eczacılık fakültesi açılıyor. Meslektaş enflasyonu yaşıyoruz. Aynı pastadan 10 değil, 100 kişi hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Bu sefer geçim sınırının altında bir meslek haline geliyoruz.

ECZACI ÖRNEK BİR PROFİLDİR

Bu durum yani nüfusa göre çok fazla eczacının mezun olması eczacı profilini kötü etkiliyor. Eczacılar bulundukları bölgede örnek bir profil sergiler. Halk, eczacıyı lider olarak görür. Bunun içinde eczacı bellibir yaşam standardının altına düşmemelidir. Bu profili korumak için asgari bir yaşam standardını korumakla yükümlüdür.Maalesef artık bu standardı koruyamıyoruz.  Günümüzde eczacılar bir dükkanım olsun, bir işim olsun derdinde. O beklenen istenen yaşam standardını tutturamıyor. Orantılı bir gelir dağılımı kalmadı. Bugünkü ilaç fiyatları bundan 20 yıl önceki ilaç fiyatlarının 10’da biri civarında.

İSKONTO ZARARINA YÖNELİK ÇALIŞMA YOK

Bir de kamu kurumlarıyla ilgili yaşadığımız problemler var. Örneğin devletin kamunun alımıyla ilgili uyguladığı ve firmaların karşılamasını emrettiği kamu kurum iskontosu ve bunların stoktayken zararlarının karşılanmasındaki önlemlerde tamamen göz ardı edilmiş durumdayız. Eczacının hizmet verirken yaptığı zararlar karşılanmıyor. Günümüzde eczacı hastasına ilacını temin ederken bir yandan da yaşamaya çalışıyor. Yasaları ve mevcut genelgelerin gözden geçirilmesi gerekiyor.

Son sözlerinizi alalım

Pandemi dönemi devam ediyor. Herkes yakınını, sevdiğini kaybedebiliyor. Pandemiyi ciddiye alalım. Yeni varyantlar var. Bilincimizi bu konuda yükseltelim. Aşılarımızı zamanında olalım.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: