Antalya
28.08.2021
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Rafet Zeybek 2 önerge verdi/ Afetzedelere imzalatılan senetleri sordu
Rafet Zeybek 2 önerge verdi/ Afetzedelere imzalatılan senetleri sordu

Manavgat'a evleri yangından zarar gören afetzedelere senet imzalatılmasını eleştiren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek,  "Yangında ihmali olan AKP iktidarı, yangın sonrası da yeni evleri vatandaşına satarak bir kez daha acıları pekiştirmek istiyor.”  dedi

 

CHP Antalya Milletvekili ve ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, iktidarın Antalya’nın Manavgat ilçesi ile birlikte yangında zarar gören Akseki, Gündoğmuş ve Alanya’da evleri yanan ve yıkılan vatandaşlara aynı yerde ve yöreye özgü mimaride yeni ev yapılacağı ancak belli bir kısmını vatandaşın ödeyeceği sözünü hatırlatarak yangınzedelere TOKİ tarafından borç senedi imzalattırılmasını eleştirdi.

İKİ BAKANA SORULAR

Zeybek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde; yangın sonrası hasar tespitlerinde bulunan AFAD görevlilerinin yöre halkına imzalamanın zorunlu olduğunu belirttiği boş formların gerekçesini, evleri zarar gören vatandaşların hangi şartlarla borçlanacaklarını neden bilemediklerini  ve şu ana kadar kaç kişinin başvuruda bulunduğunu sordu. Zeybek,  bir diğer soru önergesinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, "Manavgat yangını sonrası evleri yanan ve yıkılan vatandaşların evlerinin yerine yenisi için ne kadar ücret ödeyecek? Evlerin arsa yatağının bulunduğu yerden başka yere yapılacağı iddiaları doğru mudur?" sorularını sordu.

DEVLET VATANDAŞINI BORÇLANDIRMAZ

Önergelerinin gerekçesini açıklayan Rafet Zeybek “On gün süren ve bir coğrafyayı tamamen değiştiren, yaşamları sonlandıran Manavgat yangını sonrası yaraların sarılmasını beklerken, AKP iktidarı yanan ve yıkılan evlerin yerine yapılacak yeni konutların pazarlamasına girişmişti, bugün dahi bu durum devam etmektedir. Yöre halkını yangın sonrası da ziyaret ettiğimizde kendilerine imzalatılmak istenen belgeleri bize aktardılar, içeriği boş, ne kadar borçlanacaklarını, ne zaman teslim alacaklarını bilmedikleri bir ev için imza atmalarının istendiğini aktardılar. Yangında ihmali olan AKP iktidarı, yangın sonrası da yeni evleri vatandaşına satarak bir kez daha acıları pekiştirmek istiyor.” dedi

EVLER ÜCRETSİZ İNŞA EDİLSİN

Yanan evlerin kendi arsa yatağı yerine başka bir bölgeye yapılacağını yönelik iddialar olduğunu da vurgulayan Zeybek, "Vatandaşlarımız yıllardır yaşadıkları evlerinden köylerinden koparılmak mı isteniyor, anlam veremiyoruz. Vatandaşlarımız evlerine, bahçelerine, tekrar hayata dönmek için devletine güveniyor ama gelinen noktada devleti yöneten AKP iktidarı sorumlu davranmıyor. Devlet vatandaşını borçlandırmaz ama iktidar vatandaşı acıları üzerinden tekrar borçlandırmaya çalışmaktadır. İmzalatılan formlar, uygulamada yapılanlar yöre halkını derinden üzmektedir, birçok vatandaşımız formları imzalamayacaklarını bize aktarıyor. Vatandaşın talebi; ürettik, vergi verdik, tek isteğimiz yanan evlerin borçsuz olarak yapılması olduğudur.” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: