Antalya
25.08.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Meslek odalarından Konyaaltı tepkisi / İşgale son verilsin
Meslek odalarından Konyaaltı tepkisi / İşgale son verilsin

Geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiğimiz Konyaaltı'ndaki sahil işgaline meslek odaları da tepki gösterdi.  Konyaaltı Alan Yönetimi Denetleme Kurulunda yer alan 6 meslek odasının ortak açıklamasında, sahilde işgale ve kirliliğe neden olan bütün unsurların kaldırılması istendi.

Gazetemizin 23 Ağustos tarihli manşetinde " Yok Artık" başlığıyla verdiğimiz özel haberimizde Konyaaltı'ndaki işletmecilerin  sahilde, denizin başladığı yere kadar yaptıkları işgalleri gözler önüne sermiş ve yetkilileri göreve çağırmıştık. Vatandaşların büyük tepki gösterdiği bu işgale bir tepki de meslek odalarından geldi. Konyaaltı Alan Yönetimi Denetleme Kurulunda yer alan İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi, Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi'nin yaptığı ortak yazılı açıklamada, sahildeki işgalin detayları ile anlatıldı.

PANDEMİ BAHANE EDİLEMEZ

"Kıyılar herkesindir, Konyaaltı sahili hepimizindir" başlığıyla yapılan açıklamada, "Konyaaltı sahili, Antalya’nın sahip olduğu en güzel plajlardan biri olmakla beraber sadece yüzmek için değil yürüyüş ve spor yapmak içinde uygun alanlara sahiptir. Konyaaltı Sahil Projesi de bildiğiniz üzere Mimarlar Odamızın öncülüğünde yapılan bir proje yarışması sonucunda elde edilmiş özel bir projedir. Bu proje ile oluşturulan Sahil Yaşam Alanının proje ve eklerine uygun olarak kullanılması ve önümüzdeki nesillere sürdürülebilir bir şekilde aktarılması konusunda duyarlığı olduğumuzu bilmek isteriz.Antalya’mızın incisi Konyaaltı Sahili, maalesef hak etmediği görüntülerin nedeni olan yakışmayan uygulamalar ile karşı karşıya bulunmaktadır. Bu uygulamalar karşısında sessiz kalmak ve gereğini yapmamak Antalya kıyılarının geleceğinin çalınması anlamına gelecektir. Pandemi koşulları ve ekonomik sıkıntılar neden gösterilerek dünya markası olan kentimizin imajının ciddi olarak zarar göreceği ortadadır." denildi.

KANUNA VE YÖNETMELİĞE AYKIRI

Açıklamada meslek odalarını sahil işgali ile ilgili yaptığı bazı tespitler şöyle sıralandı: "Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliği'nde 'Kıyı herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Plaj kullanıcılarının geçişine engel olacak ve plajda sınır-bariyer vazifesi gören yapılara (çit, kazık,çiçeklik, saksı, dikey şezlong, ip, oba, köşk, pavillon, loca, proje dışında soyunma kabini, depo vb. yapılar) müsaade edilmez' denilmesine rağmen birçok işletmenin bu madde hükümlerine aykırı davrandığı açıkça görülmektedir. Yönetmelikte kumsalın tamamında şezlong ve şemsiye dışında geçici yahut sürekli yapıların konulamayacağı da açıkça ifade edilmiştir. Kumsalda yapılan bazı faaliyetler, 'Plajın genel kumul ve çakıl yapısı bozulamaz' diye ifade edilen Kıyı Kanunu'nun 8. Maddesine de aykırılık oluşturmaktadır. Bununla birlikte işletmelerin bazılarının, mimari projeleri değiştirerek, uygulama projeleri ile ticari alanları genişletmek suretiyle proje aslına aykırı bir şekilde kullanıldığı görülmektedir."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: