Antalya
24.08.2021
A
GÜNCEL , YAŞAM
Okuldaki zamansız tadilat velileri kızdırdı/ 1.5 yıldır neredeydiniz?
Okuldaki zamansız tadilat velileri kızdırdı/ 1.5 yıldır neredeydiniz?

Yüz yüze eğitimin başlamasına 2 hafta kala Muratpaşa ilçesi Meryem Mustafa Ege Ortaokulu kapsamlı tadilata girdi. Pandemi nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır eğitim verilmeyen okulda tadilat için neden bu kadar beklendiği merak konusu oldu.

 

Engin KORKMAZ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, tüm kademelerde yüz yüze eğitim 6 Eylül’de başlayacak. Bu duyurunun ardından tüm  okullarda kayıt, temizlik ve tadilat konusunda yoğun çalışma başlatıldı. Tadilata giren okullardan biri de Muratpaşa ilçesinde hizmet veren Meryem Mustafa Ege Ortaokulu oldu. Pandemi nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır yüz yüze eğitim verilmeyen okul, 6 Eylül’de okulların yeniden açılacağının duyurulması üzerine kapsamlı bir tadilata girdi. Ancak bu tadilatın 6 Eylül'e yetişmesi imkansız görünüyor.

ÖĞRENCİLER NAKİL EDİLECEK

Tadilat çalışmaları kapsamında okulun duvarları yükseltilip, kapısı kapatıldı. Girişin yasaklandığı binanı duvarları yıkıldı, kapıları, pencereleri söküldü.  İçi dışı şantiyeye dönen okulun resmi internet sitesinden ise,  okullarında kayıtlı öğrencilerin 6 Eylül’den itibaren öğrencilerin Fatmagül Özpınar İlkokulu’nda eğitim göreceği duyuruldu.

BU İNŞAAT BİTMEZ

Yüz yüze eğitimin başlamasına 2 hafta kala yapılan bu duyuru öğrenci ve velilerde şok etkisi yarattı. İnşaat alanına dönen okulu gören bir veli, “Bu inşaat kolay kolay bitmez. Sanırım yeni eğitim öğretim döneminin ilk yarısını Fatmagül Özpınar İlköğretim Okulu’nda geçireceğiz”  diyerek tepkisini dile getirdi. Pandemiyi hatırlatan başka bir veli ise, “O okulun kapasitesi anca kendi öğrencilerine yetiyor. Bizim çocuklar da oraya giderse sınıflar kalabalık olmayacak mı, hijyeni nasıl sağlayacaklar” diyerek endişesini dile getirdi.

SENDİKALAR UYARMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘6 Eylül’de okullar yüz yüze eğitime başlayacak’ açıklamasının ardından Eğitim-İş ve Eğitim Sen okulların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi uyarısında bulunmuştu.  Sendikalardan yapılan açıklamada, okullarda yeteri kadar hijyen ürünü bulunmadığı, maske konusunda sıkıntı yaşanabileceği, tuvalet ve lavaboların her teneffüs sonrası dezenfekte edilmesi, sınıfların çok kalabalık tutulmaması gerektiği belirtilmiş, bu  maddeler yerine getirilmeden okulların yüz yüze eğitime açılmasının büyük risk teşkil ettiği vurgulanmıştı. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: