Antalya
23.08.2021
A
GÜNDEM , YAŞAM
Okullar hazır değil
Okullar hazır değil

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulları eğitime hazırlamak için yaz boyunca  gerekli adımları atmadığını belirten Eğitim İş  Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, "Bu aşamada okulları açmak sadece zar atmak olacaktır." dedi.

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, 6 Eylül'de başlaması planlanan yeni eğitim ve öğretim yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Pandemide en büyük darbeyi eğitimin aldığını kaydeden Acar, "Eğitimin geldiği vahim durum açısından özeleştiri vermek, hataları telafi etmek, önlem almak, açıkları kapamak için koca bir yaz dönemi olmasına karşın MEB yine gereken adımları atmamıştır. Hazırlık için bulunmaz nimet olan bu yaz döneminde de MEB'de zihniyet değişmemiş, sadece bakan koltuğunda oturan isim değişmiştir.Yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Eylül'de eğitimin her kademede hafta içi her gün yüz yüze başlayacağını bildirse de tedbir ve hazırlık niteliğindeki adımlar atılmadığı için bu açıklama, bakımı yapılmayan bir arabayla yarışa girileceğinin ilanıdır" dedi.

SINIFLAR VE SIRALAR HAZIRLANMALI

Bu aşamada okulları açmanın zar atmak yani kumar oynamak anlamına geleceğini savunan Acar,"Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Son 2 senedir ağır yara alan eğitim, yeni dönemde mutlaka yüz yüze yürütülmeli ve yeni olağanüstü durumlar baş göstermedikçe öyle sürdürülmelidir. Ancak bunun sağlıklı olabilmesi için atılması şart olan adımlar vardır ve bunlar için hala çok geç değildir. Sınıflar bölünmeli, sınıf başına düşen öğrenci sayısı pandemi hesap edilerek belirlenmelidir. Oturma sıralarının arasındaki mesafe bilim insanlarının uyarıları dikkate alınarak belirlenmeli ve sıralar arasına çizgi çekilerek bu mesafenin aşınmaması sağlanmalıdır.

PCR TESTİ ZORUNLU OLMASIN

Eğitim İş Şube Başkanı Acar, yeni eğitim yılıyla ilgili diğer önerilerini şöyle sıraladı: "Sınıf sayısının çoğalmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan öğretmen sayısında artış meydana gelecektir. Atamalar bir ön önce yapılmalı. İhtiyaç duyulacak yeni dersliklerin bir an önce yapılmalı. Öğretmenlere haftada iki kez yapılacağı söylenen PCR testi zorunlu tutulmamalı, gerek Bilim Kurulu gerekse Türk Tabipleri Birliği gibi kurum ve kuruluşlarla bilimsel veriler eşliğinde aşıya ikna çalışmaları yapılmalıdır. Her sınıf için temassız ateş ölçer cihazı sağlanmalıdır. Maske temini bizzat devlet tarafından sağlanmalıdır. Her okulda Covid-19 semptomu gösterdiğinden şüphelenilen çocukların bekleyebileceği özel bir oda olmalıdır.  Her okulda kadrolu ve salgın konusunda eğitim verilmiş bir temizlik personeli istihdam edilmelidir. Tuvalet sayısının az olduğu okullarda bu personeller, o bölgedeki kalabalığı da engelleyebilecektir. Tuvalet sayısı az olan okullar bu vesileyle tespit edilmeli, bu ihtiyacı gidermek için gereken adımlar atılmalıdır.Örgün eğitim süresince öğrencilere ara ara uzaktan eğitime ilişkin bilgiler verilmeli, bir yandan da MEB'in söz verip yerine getirmediği ihtiyaç sahibi öğrencilere bilgisayar/tablet dağıtılma işi tamamlanmalıdır.Eğitim-İş olarak söz konusu eksikliklerin yüz yüze eğitim başladığında da yakından takipçisi olacağımızı ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevimizi sürekli olarak ifa edeceğimizi ilan ediyoruz." HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: