Antalya
23.08.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE , EKONOMİ
Konyaaltı sahili işgal altında
Konyaaltı sahili işgal altında

Konyaaltı kıyı şeridinde, işletmeler tarafından yapılan işgaller denize kadar dayandı. Üstelik bu işletmeler kaçak bölümlerin fotoğrafını sosyal medyadan reklam da yapmaya başladı. Konu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan rapor ise rafa kaldırıldı.

 

Antalya'nın önde gelen sembollerinden olan Konyaaltı sahili, her yıl olduğu gibi bu yıl da işletmecilerin işgalinden kurtulamadı. Geçtiğimiz yıllar olduğu gibi bu yıl da sahildeki işletmelerin bazıları kıyı kenar çizgisi kurallarına aldırış etmeden sahile istediği gibi yayılıyor. Konyaaltı'ndaki  plajların adeta halka kapatılarak sermaye sahiplerine açılması büyük tepki çekiyor.

İHALE MAHKEMEYE TAŞINDI

Konyaaltı'nın tartışmaları ihale hikayesi Antalya Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Menderes Türel zamanında başladı. Bu dönemde,  Müze Meydanı/Varyant, Beach Park ve Akdeniz Bulvarı’nda bulunan tesisler kiraya vermek üzere ihaleye çıkarıldı. Sinema yıldızı Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar Turizm- Senantalya Turizm iş ortaklığı ihaleyi kazandı. Konu yargıya taşındı ancak mahkeme, Alkoçlar Turizm- Senantalya ortaklığını haklı buldu. Bu ortaklığın sahili işletmeye başlamasının ardından Konyaaltı sahilinde görülmemiş işgaller yaşandı. Her işletme; kendi plajına kıyı kanununa aykırı olarak neredeyse denizin içine kadar şezlong ve şemsiye atmaya, hatta işi daha da ileri götürerek, sahilde restoran kurmaya başladı. Kimi işletmeler ise sahilde disko tarzı eğlence mekanları bile kurdu.

HERKESİN BİR GEREKÇESİ VAR

Sahili,  şezlong ve şemsiyelerin yanı, sahile kaçak kurdukları açık hava restoranlarındaki masa, sandalye ve saksıların yanı sıra  disko ve "beach clup" tarzı derme çatma yapılarla işgal eden işletmeler, ya Alkoçlar’dan ya da Milli Emlak’tan izin aldıklarını söyleyerek kendilerine savunma yoluna gidiyor.  Ancak bu gerekçeler, 7 kilometrelik Konyaaltı sahilinin kanuna aykırı bir şekilde işgal edildiği gerçeğini değiştirmiyor. Üstelik İçişleri Bakanlığı'nın konuda hazırladığı raporun; ne işletmeler tarafından ne de bu işletmeleri denetlemekle görevli resmi kurumlar tarafından dikkate alınmadığı görülüyor.

BAKANLIK RAPOR HAZIRLADI

Geçtiğimiz Nisan ayında, İçişleri Bakanlığı Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’de sahil işgaline yönelik rapor hazırladı. Raporda, şezlonglarla kumsal kapatmanın kabahat sayılması, denetim ve yaptırımların tek elden yürütülmesi için Kıyı Kurulu oluşturulması, kumsal kulüplerine (beach clup) ruhsat verilmemesi, ruhsatsız yapıların yıkılması, kıyıda ecri misil uygulamasının yeniden düzenlenmesi, polis ve jandarmaya kıyı denetimi görevi verilmesi gibi radikal öneriler yer aldı. Raporda, kıyıların önemi ve hassasiyeti dikkate alınarak işgallere karşı taviz verilmemesi ve mutlak suretle yıkılması gerektiği belirtildi.

İŞGAL SON GAZ DEVAM

Ancak  bu rapor uygulamaya geçirilmeden rafa kaldırıldı. Gerek Alkoçlar - Senantalya ortaklığından ihale alan işletmeler gerekse Milli Emlak’tan yer kiralayan işletmeler, sahilde denizin başladığı yere kadar şezlong, masa sandalye koymaktan çekinmedi. Bazı işletmeler işi daha da ileri götürerek işgallerinin reklamını yaptı. Bu işletmeciler, kıyıyı işgal ederek kurdukları sahil restoranlarının fotoğraf ve videolarını sosyal medyadan paylaşarak müşteri çekme yarışına girdi.

ÇİMENLİK DE  İŞGAL ALTINDA

İşgal sadece sahilde değil halka açık olması gereken çimenlik alanda da yaşanıyor. Kendine verilen alanın 10 katından fazlasını kullanan bazı işletmelerin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan bahçe ve çimenlik alanlara iyice yayıldığı görülüyor. Hatta üstlerine minder, masa-sandalye atılması nedeniyle  çimleri bozulduğu da gözleniyor.

33 LİRAYA SODA!

 

Konyaaltı'nda sahili işgal eden işletmelerde fiyat dengesi de bulunmuyor. Markette 1 ile 1.5 liraya satılan soda Konyaaltı’nda bir işletmede 10 liraya, başka bir işletmede ise 33 liraya satılıyor.  Aynı  sahildeki  iki işletmede neden bu kadar fiyat farkı olduğu ise bilinmiyor. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: