Antalya
16.08.2021
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Eski Başkan Akaydın uyardı/ Sel tehlikesi kapıda
Eski Başkan Akaydın uyardı/ Sel tehlikesi kapıda

Karadeniz'de yaşanan ve onlarca vatandaşımızı kurban verdiğimiz sel felaketi yürekleri dağlarken gözler diğer bölgelerdeki sel tehlikesine çevrildi. Konyaaltı ilçesi ile Bozkurt ilçesini karşılaştıran Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın, “Başkanlık yaptığım dönemde Boğaçayı çevresinin imara açılmasına karşı direndim. Ama kendi partili ilçe belediye başkanım (dönemin Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek) bile beni dinlemedi” dedi

 

Engin KORKMAZ

Dere yataklarına yapılan binalar can almaya devam ediyor. Bunun son örneği, Kastamonu'nun Bozkurt ilçesi ile Sinop ve Bartın'da yaşanan sel felaketlerinde görüldü. Onlarca vatandaşımızı kaybettiğimiz bu felaketin daha da büyümesinin altında yatan neden, yine dere yataklarının imara açılması olarak belirlendi. Bu felaketten sonra dikkatler yine dere yataklarına çevrildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın, Bozkurt'ta yaşanan sel felaketinin benzerinin Konyaaltı'nda da yaşanabileceğini dikkat çekti. Akaydın,  Boğaçayı etrafındaki yapılaşmanın yarattığı tehlikeyi anlattı.  

BÖCEK DESTEK VERMEDİ

2003 yılında Doyran'da başlayıp Boğaçayı'nda devam eden ve 7 kişinin can verdiği sel felaketini hatırlatan Akaydın, “Boğaçayı bölgesi sel yatağıdır. 2003 kışındaki yoğun yağışın getirdiği selle, Boğaçayı birinci köprüsünün tek ayağı yıkılmıştı. Toroslar’dan 7 cenaze ve çok sayıda hayvan ölüsü ovaya inmişti” dedi. Belediye başkanlığı döneminde Batı Çevre Yolu’nun imara açılmaması için de direndiğini hatırlatan Akaydın, “O dönem 50 milyon lira kamulaştırma bedeli ile bu sorun çözülebilirdi. Fakat bu konuda, partili ilçe belediye başkanım (O dönemin Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek) ve AKP’li arkadaşlardan ağır eleştiri aldım” dedi.

BOĞAÇAYI ETRAFI ÇOK RİSKLİ

Kendisinden sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devralan Menderes Türel'in Boğaçayı  konusunda duyarlı davranmadığını belirten Akaydın, “ Maalesef rantçıların baskısıyla 2014 sonrası bölge imara açıldı. Boğaçayı kenarında çok sayıda apartman ve villa  konumlandırıldı. Burada çok sayıda ağaç yok edildi. Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde yaşanan faciayı hüzünle takip ediyoruz. Allah, Antalya'yı ve Boğaçayı’nı afetlerden korusun. Umarım Kastamonu’nun yaşadıklarını aynısına biz de yaşamayız” diye konuştu.

 

KUTU 1

CAZİBE MERKEZİ OLACAKTI BATAKLIK OLDU

Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı AKP’li Menderes Türel; "Çılgın proje" olarak açıkladığı Boğaçayı Projesi'ni, tüm uyarılara karşı uygulamaya koymuş ve  doğal bir sulak alanı olan akarsu bataklığa dönmüştü.. Konyaaltı ilçesindeki Boğaçayı’nın denizle buluştuğu bölgede oluşturulan yapay kanal, kısa süre içinde rüsubatla (çöküntü ve tortu) dolarken bölge taşkın ve kıyı erozyonu riskiyle karşı karşıya kaldı. Türel, toplamda 1 milyar 150 milyonluk maliyeti olacağını açıkladığı Boğaçayı projesinin diğer etaplarının da hayata geçmesiyle bölgenin cazibesinin ve  emlak değerinin artacağını savunmuştu. 2019 yılında göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Boğaçayı’ndaki rüsubatı temizlemek için büyük bir maddi kaynak ayırmak zorunda kaldıklarını ifade etmişti.   

KUTU 2

2018'DE SEL YAŞANMIŞTI

2018 yılında yaşanan selde Boğaçayı’nda taşkın yaşanmış, yapılan peyzaj çalışmaları yerle bir olmuştu. O dönem büyük bir maliyetle yapay göl yapmak için süren Boğaçayı'nı derinleştirme/hafriyat çalışması da selin getirdiği rüsubatla zeminin tekrar dolmasına yol açmıştı.

Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: