Antalya
12.08.2021
A
GÜNDEM , RÖPORTAJ
Bir hayalimiz var-RÖPORTAJ
Bir hayalimiz var-RÖPORTAJ

Kısa adı EYT olan Emeklilikte Yaş Takılanlar Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak, gazetemize verdiği röportajda özel açıklamalar yaptı.  Pandemi nedeniyle yavaşlayan çalışmalarına meclis açılır açılmaz hız vereceklerini kaydeden Özüpak, "Bir hayalimiz var. Bu hayalimizden vazgeçmeye niyetimiz yok" dedi.

 

Röportaj: Engin KORKMAZ

Onları kısaca EYT'liler deniyor. Emekli olmak için gereken prim sayısını doldurmalarına rağmen emekli olma yaşları gelmediği için emekli olamayanlar,  uzun süredir Türkiye'nin gündeminde... Geçtiğimiz günlerde Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, şu ana kadarki en net ifadeleri kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çalışanlar ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun" dedi.Yani bir başka deyişle, EYT'lilere “Bekleyeceksiniz” mesajı verdi.  Prim günlerine doldurdukları halde emekli olamayan yaklaşık 6 milyon kişi  bu konuda yasal düzenleme yapılmasını bekliyor.Emeklilikte yaşa takılanlar, seslerini daha gür duyurabilmek için 2015 yılında Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT) kurdular. Derneğin kurucu başkan olan halen başkanlığa devam eden  Gönül Boran Özüpak, pandemi sürecinde yavaşlamaya giren hak arayışlarına yeniden hız vereceklerini bildirdi.

 

Gönül hanım merhaba. Pandemiden önce EYT’liler konusunda sık çalışmalarınız vardı. Pandemi ile birlikte hayat durdu. Şu an çalışmalar ne durumda?

Pendemi ile birlikte çalışmalarımızı yavaşlatmıştık. Pandemi, her sektörde olduğu gibi bizi de zor durumda bıraktı. Yasakların kalkmasıyla 23 dernek başkanımızla tekrar sahaya indik. Ne şartta olursa olsun biz mücadeleyi bırakmıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi eylül ayında açılacak. Bizler de siyasi partilerle tekrar sıcak temasa geçeceğiz

HÜKÜMET BİZİ GÖRMEZDEN GELİYOR

Meclis açıldığı zaman nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?

Bir kere şunun net olarak bilinmesi gerekiyor ki bizim sorunumuz mecliste çözülecek. Yol haritamız belli. Belki erken seçim olabilir ya da en geç 2023 seçimlerinden sonra yol haritamızın işleme konması için çabalayacağız. Maalesef  mevcut hükümet bizi görmezden geliyor. Görmüş olduğu noktalarda da çeşitli algılarla bizlerin mücadelesini farklı yönlere itiyorlar. Halbuki biz ‘hakkımızı istiyoruz’ diyoruz. Muhalefet partileri in azından bizi dinliyorlar ve haklı olduğumuz noktaları belirtiyorlar.

 

2-3 sene evvel İstanbul’da yaklaşık 2 milyon insanın katıldığı bir miting yaptınız. Muazzam bir kalabalık vardır. Şuan durum nedir, siyasi partilerle görüşmeleriniz devam ediyor mu?

Elbette ediyor. Biz sadece pandemiden kaynaklı bir duraksama dönemine girdik. Normalleşme süreci ile çalışmalarımızı gözden geçirdik. Siyasilerle tekrar görüşeceğiz. Gerekirse tekrar tekrar görüşeceğiz, çünkü her geçen gün bizim aleyhimize işliyor. Bu sorun çözülmeden bize rahat yok. Kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz.

ÇİFT DİKİŞ POLEMİĞİ

Temel sorun şu: Oyun başladıktan sonra kural değişmez. Cumhurbaşkanı EYT’liler için, “Çift maaş alacaklar” diyor. Sonrasında ise EYT’lilerin ve hükümet sözcülerinin olduğu bir platform oluşturuldu. O süreç ne oldu?

O görüşmeler bizi çok heyecanlandırmıştı. Sosyal politikalar kurulu başkan yardımcısı Vedat Bilgin başkanlığında bir heyet oluşturuldu.  Hatta Vedat bey şu an Çalışma Bakanı. Bizi 1.5 saat dinledi. Bize hak verdiği noktalar vardı. Biz çift dikişe mecbur bırakıldığımız aylık bağlanma oranlarında düzenleme istedik. Bizi bizden dinleyin dedik. Ve gerçekten de sorunlarımızı sonuna kadar dinleyip cumhurbaşkanımıza aktardır. O dönem sıcak temaslarımız vardı. Fakat Vedat Bey Çalışma Bakanı olduktan sonra randevularımıza cevap vermedi, bizi kabul etmedi. Tekrar söylüyorum biz çözümsüz değiliz. Bizim çözümümüz Meclis’te. Bunu her defasında dile getiriyoruz.

EYT’liler neden çift maaş alsın ki?

Çünkü maaş bağlama oranları çok düşük. 25-30 yıl çalışmanın karşılığında1.500 lira aylık bağlanmasını kabul etmiyoruz. Sadaka niteliğinde bir maaş ile bir insan nasıl geçinebilir? 1.500 lira aylık bağlanan bir emekli istese de istemese de ekstra bir iş yapmak zorunda. Zaten yaş haddinden dolayı işsiz kalan ve iş bulamayan birçok arkadaşımız var. Emekli maaşı da alamıyorlar, alsalar da 1.500 lira ile nasıl geçinilir? Biz bu sorunlara çözüm istiyoruz ve çözümsüz değiliz. Erken emeklilik istiyorlar gibi bir algı yaratılıyor ama biz bunları kabul etmiyoruz.

SİYASET HAYATIN HER YERİNDE

Sosyal medyada EYT genel başkanlığını bıraktığınıza dair haber çıktı. Bu doğru mu?

Hayır doğru değil. Mücadelemizi bırakmadım. İşi özü şu: Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği 2015 yılında kurucu başkanlığımda  kuruldu. Yurt genelinde 23 şube açtık. Daha sonra  federasyon ve konfederasyon olmaya karar verdik. Şuan Marmara Emeklilikle Yaşa Takılanlar Federasyonu başkanıyım. Koltuk sevdam asla olmadı, bu bir bayrak devir teslim olayı. Mücadeleyi paylaşıyoruz.  Sadece İstanbul Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği başkanlığını devrettim.

Yüz binlerce kişi sizin ağzınızdan çıkacak iki lafa bakıyor. Lakin sivil toplum örgütlerinde görev yapan kişileri daha sonra siyaset sahnesinde görüyoruz. Siyasete geçme düşünceniz var mı?

Benim öyle bir niyetle yola çıkmışlığım olmadı. Siyasete sıcak bakan biri değilim ama siyaset artık hayatımızın her noktasında. Yürüdüğün yolda, aldığın ekmekte siyaset var. EYT mücadelesi de bizi siyasilerle iç içe olmaya sevk etti. İleriki dönemde ne olur bilmiyorum ama şuan sadece EYT hakları için mücadele edeceğim. Bu dava bireysel bir dava değil, toplumsal bir sorun. Ben EYT için mücadele ederken kendi çıkarım için değil, milyonlarca insan için mücadele ediyorum.

Yine sizi dinleyen yüz binlerce EYT’liye ne söylemek istersiniz?

Pandemi süreci hepimizi çok etkiledi. Antalya’ya yangın bölgesini ziyaret etmeye geldik. Sağlık her şeyden önemli. Canlı ve canlıları yitirdiğimiz günleri yaşıyoruz. Yanan köyleri ziyaret ettik. Sadece emeklilikte yaşa takılanlar topluluğu değiliz, kardeşliği de biliyoruz, paylaşmayı da biliyoruz. EYT’liler mücadeleden vazgeçmesin. Bu mücadelenin sonunu hep birlikte getireceğiz.

 

EYT’lilerden yardım eli

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,ş Türkiye’nin her yerinden orman yangını bölgelerine yardım ulaştırdı. Marmara EYT Federasyonu Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Gönül Boran Özüpak, “28 Temmuz 2021 tarihinde memleketimizin çeşitli illerinde başlayan yangınlarda milletçe içimiz yandı. Vefat eden canlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. 23 ilde bulunan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerimizle, ihtiyaç listelerinin tespit edilerek bir nebze de olsa acılarına ortak olmak istedik. EYT derneklerimiz bulundukları illerden resmi kurumlar aracılığı ile eksikleri tamamlayarak gönderdiler” ifadelerini kullandı.

 MANAVGAT VE GÜNDOĞMUŞ’A YARDIM

Antalya EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yeşim Koçay, Yönetim Kurulu üyeleri ve gönüllüleriyle birlikte dayanışma organizasyonu düzenlediklerini belirten Özüpak, “Marmara EYT Federasyonu ve İstanbul EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak bu organizasyon kapsamında Antalya Manavgat ve Gündoğmuş’ta yanan köylerimizi ziyaret ettik. Yanan ciğerlerimiz, yanan biziz, yanan memleketimiz, yanan Türkiye’miz. Üzüntümüzün tarifinin olmadığını belirtmek isteriz. Bir daha böyle felaketlerin yaşanmaması Allah’a duamızdır” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: