Antalya
11.08.2021
A
GÜNDEM , SAĞLIK
Varyant korkusu aşıya olan ilgili artırdı-VİDEO
Varyant korkusu aşıya olan ilgili artırdı-VİDEO

Antalya'da koronavirüse karşı aşı olmak isteyen kişiler, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yüzlerce metrelik kuyruk oluşturdu.

 

Ülke genelinde vaka sayılarının tekrar artması ve farklı varyantların ortaya çıkması nedeniyle koronavirüs aşılarına olan talep de arttı. Aşının 1, 2 ve 3'üncü dozunu olmak isteyen vatandaşlar, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğunluk oluşturdu. Hastane içerisinde ve önünde oluşan yoğunluk nedeniyle güvenlik önlemi alındı. Vatandaşlar, daha önce aldıkları randevu saatlerine göre hastaneye gelse de oluşan yüzlerce metrelik kuyrukta yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra aşı odalarına ulaşabildi. Doldurdukları formlar kontrol edilerek aşı odalarına alınan vatandaşların büyük çoğunluğunun BioNTech aşısını tercih ettiği görüldü.

GÜNDE 10 BİN AŞI YAPILIYOR

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Aşı Birimi Sorumlusu Doç. Dr. Mehmet Özen, aşılamada en yoğun günlerden birini yaşadıklarını bildirdi. Vaka artışına paralel olarak aşıya karşı vatandaşlarda bir hassasiyet oluştuğunu dile getiren Özen, “Çok sayıda vatandaşımız başvurusunu alıp geliyor. Yaklaşık 40 aşı odasında personelimizin özverili çalışmasıyla aşılama çalışmalarına devam ediyoruz. Daha önce 9 binin üzerinde aşı yaptık, bugün çok daha fazla başvuru var” dedi.

RANDEVU SAATİNE UYULSUN

Biontech aşısı olmak isteyenlerin randevulu gelmesinin altını çizen Özen, “Vatandaşlarımızın bir de randevularına saatinde gelmeleri önemli. Daha ileri saatlere randevusu olan kişi, çok erken saatte gelirse yoğunluk ve uzun kuyruklar oluşuyor. Bekleme süreleri uzayabiliyor. Bu da hem işleyişi zora sokuyor, hem yoğunluk nedeniyle temas artıyor. Bu konuya dikkat etmelerini istiyoruz. Çalışmaktan aşılamaktan memnunuz yeter ki vatandaşlarımız zamanında gelsin ve biraz sabırlı olsunlar. Bizim amacımız sayıdan çok kişinin iki aşısını da tam yaptırmasını istiyoruz. Ne kadar çok başvuran olursa biz hepsini aşılamaya hazırız” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ

Hemşirelik öğrencisi Emine Taşar, zamanı gelir gelmez ikinci doz aşısını yaptırmaya geldiğini söyledi. Aşının öneminin herkes tarafından giderek bilinmeye başlandığını ifade eden Taşar, “Bugün de burası çok kalabalık, herkes aşı yaptırmaya gelmiş. Bu ilgi bir sağlık çalışanı adayı olarak beni mutlu etti. Birinci dozda bu kadar kalabalık yoktu şimdi ise saatinde gelmeme rağmen ilgi yoğun” dedi. Vakaların artmasıyla aşı yaptırmaya karar veren öğrenci Gizem Bektaş, “Etrafımda bir çok kişi virüse yakalanmaya başladı. Artık aşı olmaya karar verdim. Yaşım da tutuyordu. Bugün de ilk doz aşımı oldum. Süresi gelince hemen ikinciyi de olacağım. Tedirginliğim vardı, karar verememiştim. Yasaklar da gelmesi gündemdeydi, kararı verdim ve aşımı oldum. Hastanede aşıya acayip bir ilgi var, sıra baya bir uzun” diye konuştu. İHA

 

Aşı ol, sağlık bul

Covid-19 ile mücadelede Aşılamanın önemi ile ilgili bir basın açıklaması yapan İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür,  "Aşının gücüne güvenmeli ve aşımızı yaptırdıktan sonra da maske, mesafe, hijyen hayatımızın her alanında da bizimle beraber olmaya devam etmeli, bunu unutmamalı ve buna göre yaşam tarzımızı planlamalıyız.Keşke aşı olsaydık da yoğun bakıma düşmeseydik dememek için bir an önce aşımızı olalım. Aşı olun, sağlık bulun" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: