Antalya
10.08.2021
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Komşularını uyandırıp yangından kurtardı
 Komşularını uyandırıp  yangından kurtardı

Yangına uykuda yakalanan yaklaşık 15 haneyi, yanmaktan ve dumandan zehirlenmekten Nazmiye  Kılıç’ın çığlıkları kurtardı.

Manavgat ilçesinde 28 Temmuz’da baylaşan orman yangında birinci gün gece yarısı 01.30 sıralarında, yakalanan Saraçlı Mahallesi’nde bir çok ev yandı, binlerce küçük baş, yüzlerce de büyükbaş hayvan telef oldu. Bölgede hayvancılıkla uğraşan 3 çocuk annesi Nazmiye Kılıç, ise büyük bir fedakarlık örneği gösterdi. Kılıç, gece yarısı gelen bir telefonla uykuda olan komşularını yangının geldiğini söyleyerek uyandırdı. Kılıç, daha sonra kendi hayvanlarını güçlükle yangın bölgesinden çıkardı. Yangına uykuda yakalanan yaklaşık 15 haneyi, yanmaktan ve dumandan zehirlenmekten Kılıç’ın çığlıkları kurtardı. Nazmiye Kılıç’ın ise yangında 60’a yakın küçükbaş, kanatlı hayvan ve evi ile ahırı yandı. Yıkılan evinin enkazı içinde ve bahçesinde gezen Kılıç, yine de umutlarının bitmediğini söyledi.

TELEFON GELDİ

Kılıç, “Telefon geldi, yangın var diye, Bende hemen kalktım mahalleyi ayağa kaldırdım.  Eşime hayvanlarımızı salmasını istedim, arabayla eşim uzaklaştı arkasından da ben ayrıldım. Hayvanlarımızla kaçtık. Önce mahalleyi ayağa kaldırdım, sonra hayvanlarımı kurtardım. Komşularıma, ‘kalkın ateş geliyor’ diye bağırdım. Hepsi uyuyordu, kaldırdım. Sesime dışarı çıktılar. Uzakta olanlara telefon ettik.” diye konuştu.

 ÇIĞLIKLARA UYANDIK

  Nazmiye Kılıç’ın çığlıkların uyanan Hasan Bozkurt, “Yengemin çığlığı ile uyandım. Kalkın ormanlar yanıyor, yangın çıktı’ diye bağırıyordu. Herkes onun sesine kalktı, yoksa uyuyordu herkes. Saat 01.30-02.00 gibiydi. Yaklaşık 15 aile uyandı. Onun sayesine de kurtuldu” diye konuştu.  Ümmü Güven ise komşusu Nazmiye Kılıç’ın yangın anında evde bulunan kızını telefonla arayarak uyandırdığını kaydetti.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: