Antalya
09.08.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Havuz medyasıgerçeği çarpıtıyor
Havuz medyasıgerçeği çarpıtıyor

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, bir internet sitesinde yer alan ve Başkanı Muhittin Böcek’in paylaşımı kaynak gösterilerek Milletvekili Çetin Osman Budak’ı hedef alan haberle alakalı oldukça sert eleştirilerde bulundu. Başkan Cengiz, “AKP’nin tekelleştirdiği havuz medyası işlevini ve saygınlığını yitirmiş, pisliğe bulanmış haldedir” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, ismini vermediği bir internet sitesinde yer alan ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in paylaşımı kaynak gösterilerek CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak’ı hedef alan bir haberi “çarpıtma” olarak nitelendirdi ve haberi yayınlayan internet sitesi ile birlikte iktidara yakın medya kuruluşlarına karşı oldukça sert eleştirilerde bulundu. Başkan Cengiz’in basınla ve kamuoyuyla paylaştığı yazılı açıklamada, “Memleketin dört bir yanına ateş düşmüş, ciğerlerimiz yanmaktayken; herkes seferber olmuş, siyaset üstü bir şekilde canını dişine takarak çalışmaktayken; havuz medyası da boş durmuyor, AKP iktidarının eksiklerini ve yanlışlarını örtbas etmek adına çarpıtma haberlerle algı yaratmaya çalışıyor! Gazeteciliğin etik değerlerinden uzak havuz medyasının bir internet sitesi, Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’in sosyal medya paylaşımını kaynak göstererek, “CHP’Lİ BAŞKANLAR TOPLANTILARA ALINMIYOR YALANI” başlığı altında bir haber yayınlamış. Haber(!)de Milletvekilimiz Çetin Osman Budak’ın “Koordinasyon toplantılarına ilçe belediye başkanları alınmadı” ifadesinin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın katıldığı toplantıyı paylaşmasıyla birlikte çürütüldüğüne yer verilmiş” ifadeleri yer aldı.

ALGI YARATILMAK İSTENİYOR

Yapılan haberin gerçeği yansıtmadığını, algı yaratmak açısından çarptırıldığını ifade eden Başkan Nuri Cengiz, Manavgat’taki koordinasyon toplantısına CHP’den yalnızca Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Muhittin Böcek’in katıldığının altını çizerek, “Araştırma ve teyit etme gerekliliğini yitirmiş olan havuz medyasına hatırlatmak isteriz ki; Muhittin Böcek Başkanımız, yangının ardından olağanüstü toplanan belediye meclisinde; koordinasyon toplantısında AKP’li ilçe belediye başkanlarının yer aldığını ancak Manavgat Belediye Başkanımız Şükrü Sözen dahil olmak üzere hiçbir CHP’li ilçe belediye başkanının toplantıya davet edilmediğini ifade etmiş ve konunun siyaset üstü olması gerektiği için bu durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir” şeklinde konuştu.

HALK TV SALDIRISINA DİKKAT ÇEKTİ

Açıklamasının devamında AKP’ye yakınlığı ile bilinen medya kuruluşlarına karşı sert eleştirilerde bulunan Başkan Nuri Cengiz, önceki gece Halk TV’ye karşı düzenlenen saldırıya da dikkat çekti. Başkan Cengiz, “Bir tarafta işlevini yitirmiş havuz medyası saraya olan hizmetinin karşılığını fazlasıyla alırken; diğer tarafta kısıtlı imkanları, RTÜK baskısı ve cezalara rağmen doğruları aktarmaya çalışan Halk TV’nin, AKP’li yöneticiler tarafından saldırıya uğraması, gelinen son noktayı açıkça göstermektedir! Günümüzde yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü kuvvet olarak tanımlanan medya, AKP döneminde ayrılığı yok edilip tekelleşen diğer kuvvetlerle birlikte işlevini ve saygınlığını yitirmiş, pisliğe bulanmış haldedir!” şeklinde konuştu.

YANDAŞ MEDYA DA SANDIKTA BİTECEK

Açıklamasının son bölümünde basın özgürlüğü konusunda gelinen noktaya değinen İl Başkanı Nuri Cengiz, “Basın özgürlüğü listesinde 197 ülke arasında 134. sırada yer alan ülkemizde; halkın haber alma özgürlüğünün yok sayılması, havuz medyasının her geçen gün artarak devam eden uydurma ve çarpıtma haberleri, göz kırpmadan ileri sürdükleri yalan ve iftira dolu iddiaları ile doruk noktasına ulaşmıştır! AKP iktidarının elinde pisliğe bulanan diğer her şey gibi medyayı da temizleyecek olan tek şey sandıktır! Önümüzdeki ilk seçimde günümüzün havuz medyası, saray rejimi ile birlikte rafa kalkacak, tarihte kara bir leke olarak yerini alacaktır!” diyerek sözlerini tamamladı

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: