Antalya
Yayın Tarihi : 06.08.202100:10
Güncelleme Tarihi : 06.08.202113:45
A

Manavgat yangınının son durağı olan Ahmetler'de köylüler mücadeleyi bırakmadı, köye yaklaşan yangını söndürmeyi başardı. Düzenledikleri Tırmıklı Kampanya ile doğaseverlerin büyük desteğini kazanan Ahmetlerliler, kendi itfaiyelerini kendileri kurdular. Traktörlere bağladıkları su depolarına tazyikli su sıkan düzenekler ekleyerek üç adet itfaiye aracı yarattılar. Tırmıklı mücadeleye yöresel itfaiyelerin mücadelesi de eklenince köye gelen yangının söndürülmesi bizzat köylülerin ve dayanışmacıların çabasıyla sağlandı.

 Ahmetlerliler, diğer yangınlarla mücadele eden vatandaşlara, "Köylerinizi terk etmeyin. Ormanınızı, bağ - bahçenizi, evlerinizi korumaya sonuna kadar çalışın. Biz köyümüze gelen yangını belediye desteğiyle ama asıl olarak kendi gücümüz ve mücadelemizle söndürmeyi başardık. Bunu siz de gerçekleştirebilirsiniz! Uçak ve helikopter desteği yeterli değil. Yeterli olsa bile yangının söndürüleceği yer, yanmakta olan yerdir.  İtfaiye aracı, arazöz yok demeyin; kendi yangın filonuzu kendiniz yaratın, mücadeleyi bırakmayın. Biz başardık, siz de başarabilirsiniz!" mesajı verdiler.

Ahmetler şimdilik kurtulmuş görünüyor. Ancak, Ahmetler yangını son bulmuş değil. Güğlen Dağı'ndan Murtiçi istikametine yönelen yangın Murtiçi ve Fersin'i tehdit ediyor. Rüzgârın yön değiştirmesiyle tekrar Ahmetler'e yönelebilir. Murtiçine ilerlemekte olan yangına Kapuz denilen bölgeninin yalılardan oluşan bir bölge olması nedeniyle insan müdahalesi çok zor. Bir kez daha tekrar etmek gerekirse, diğer yangınların olduğu gibi bu yangının da son bulması devamlılık arz eden etkin uçak müdahalesi ile mümkün olabilir.

"Uçak gönderin, helikopter gönderin!" çığlığı atan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'i suçlu ilan edenler, yöneticisi olduğu ilçe yanıp giderken "Evleri eski olanlar 'keşke bizim evimiz de yansaydı' diyecekler" sözlerini sarf edecek kadar şuurunu kaybetmiş olanlar, ülkesi yanıp giderken "Kalabalık yapmaması için fazla uçak yardımı kabul etmiyoruz" diyen bakanlar, bu insanlar, bu akıl tutulması olduğu sürece bunu beklemek hayal kırıklığıyla sonuçlanır, zaten öyle oluyor. Bütün yangınlar olmasa da bazı yangınlar, demek oluyor ki, Ahmetler'de olduğu gibi insan gücüyle, insan aklıyla desteklenmiş emek gücüyle söndürülebilir, pes etmeyin, sizler de öyle yapın.

Gündoğmuş'ta, Marmaris'te, Bodrum'da, ülkenin dört bir yanında devam eden yangınlara karşı mücadele veren vatandaşlara Ahmetler köylülerinin verdiği mesaj budur!

Paylaş
ETİKETLER:
Yok