Antalya
Yayın Tarihi : 02.08.202100:55
Güncelleme Tarihi : 01.08.202121:51
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Müdahalede geç kalındı
 Müdahalede geç kalındı

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya milletvekilleri Çetin Osman Budak, Cavit Arı ve Rafet Zeybek, yaptıkları yazılı açıklamalarda Manavgat yangınlarıyla ilgili izlenimlerini aktarırken, hükümete eleştirilerini de sıraladılar. 

Yangının ilk başladığı 28 Temmuz’dan beri ilçedeki gelişmeleri sahada takip eden CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak “Manavgat’ta yaşanan felaket gösterilenden çok daha büyük. Hiçbir makamdan sağlıklı bilgi alamıyoruz ama sahada tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 37 mahalle kısmen ya da tamamen yandı. Manavgat’taki her üç mahalleden birinden bahsediyoruz. Ondan fazla mahalle haritadan silindi. Yangın başlar başlamaz müdahale edilmekte çok geç kalındı.  İnsanları tüm birikimlerini geride bırakarak mahallerini boşaltmak zorunda bıraktılar."  dedi.

 

YARALARI SARAMIYORLAR

 İktidarın yangınla baş edemediği gibi yaraları sarmada da yetersiz kaldığına dikkat çeken Budak, “Yangınla baş edemediniz, bari yaraları sarın. O da yok. Cumhurbaşkanı mağdurların vergi ve kredi ödemelerini erteleyeceklerini sözde müjdeledi. Tam anlamıyla bir yıkımla karşı karşıya olan vatandaşlarımızın ellerinden tutacaklarına, borç erteliyorlar. Manavgat halkı iktidarın ülkeyi ve krizleri yönetememesinin bedelini çok ağır ödüyor” diye konuştu.

 

BELEDİYELERE İZİN VERİLSİN

Belediyelerin bölgeye yardım etmek için seferber olduğunu kaydeden TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı "Devletimizin aldığı önlemler ve açıkladığı yardımların yanında mağdur olan halkımızın yaralarına adeta ilk pansumanı en hızlı bir şekilde yapabilecek olan Belediyelerimize de nakdi yardım toplama izninin vakit kaybetmeden verilmesi gerekli. Bu konuda İçişleri Bakanlığının ve Antalya Valiliğinin özellikle Antalya Büyükşehir ve Manavgat Belediyelerine nakdi yardım alabilmeleri için izin verilmelidir" dedi

 

PAKDEMİRLİ İSTİFA ETMELİ

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ise "Gelinen süreçte IBAN verip vatandaştan yine para toplayan bir hükümetle karşı karşıyayız. Antalya’dan, Muğla’ya, Adana’dan Mersin’e kadar çok sayıda yangına üç uçakla müdahale edilemeyeceğini herkes düşünebilirdi, yönetenlerin düşünemeyecek olması ise Türkiye’nin talihsizliğidir. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği günden beri önce Türk tarımını bitirdi, çiftçiyi bankalara borç batağına itti, sıra da ise ülkenin ormanlarının sonunun gelmesi var. Türkiye’de tarım ve ormanlar bitmeden Pakdemirli’nin bakanlığı bitmelidir.” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: