Antalya
02.08.2021
A

Manavgat yanıyor. İnsanlar, evler, hayvanlar, börtü böcek, ne var ne yoksa yanıyor, köz oluyor. Ateş en çok düştüğü yeri yakıyor. Ateşin düştüğü yer sizin bulunduğunuz yer haline geldiğinde ciğeriniz bir kat daha yanıyor. Ateş şu anda doğup büyüdüğüm, okulunda okuduğum Ahmetler Köyü'ne düştü. Akrabalarımızın, eşimizin dostumuzun bulunduğu komşumuz Gebece, bağıyla bahçesiyle yandı kül oldu. Bu paylaşımı yaptığım anlarda yangın Ahmetler'in iki - üç kilometre yakınına, Köyönü denilen bağ - bahçelerimizin olduğu yere kadar geldi. Evlerini boşaltan, yaşlıları başka yerlere aktaran köylüler yangınla köy arasındaki dereyi temizleyip, önlem almaya çalışıyorlar. Şu anda tek umut Temmuz - Ağustos aylarında kuruyan bu derenin yangına duvar örmesi.

                                                                              *****

Yukarıda Güğlen Dağı var. Asıl büyük yangın orada. Sınırlı sayıdaki yangın makineleri, yangın işçileriyle birlikte köylüler, ağaçlardan, bitkilerden temizlenmiş bir yol açarak yangını kesmeye çalıştılar. Yangın iki yangın makinesini çalışan iki işçiyle birlikte yutup yok etti. Yangına karşı kahramanca mücadele veren Erdal Tokla ve Yaşar Cinbaş alevlere yenik düştü. Bu acının ardından, gecenin bastırması, havadan desteğin son bulması, geriye tek çare olarak köyün boşaltılmasını bıraktı. Ahmetler boşaltıldı.

                                                                              *****

Aşağıdan, Gebece tarafından gelen yangın devletin etkin müdahalesiyle sözünü ettiğim derede kesilebilir. Ahmetler şimdilik kurtarılabilir. Güğlen'deki büyük yangın, bulunduğu yerde bitirilemezse, bırakın Ahmetler'i, yangın Fersin'i, Gençler'i, Namaras'ı da yutabilir. Güğlen - Murtiçi - Fersin - Namaras dörtgeni içinde kalan orman alanı, ağaç yoğunluğu ve sıklığı açısından bölgenin birinci sırasında yer alıyor. Benim yaş kuşağım 60'ları geçti, Güğlen Dağı ya da civarında yangın çıktığına tanık olmadık. Güğlen'e gidişlerimde anne babamın eksik etmediği "Sakın ha oğlum, sigara içip sağa sola izmarit filan atayım deme!" tembihi hâlâ kulaklarımda. Bölgedeki ağaç yoğunluğu, bölgenin yangına yönelik hassaslığı buna göre hayal edilebilir.

                                                                              *****

Ahmetler'e gelen yangın, her iki koldan bugün hava kararmadan söndürülemezse, yaşanan felaketi, Alara Çayı'na kadar taşıyabilir. Ateşin son düştüğü yerde yaşayanların, Gebece ve Ahmetler köylülerinin devlete, hükümete, belediyelere; ülkesine, ilçesine, dünyaya, doğaya duyarlı insanlara yaptığı uyarı bu şekilde.

TIRMIKLI KAMPANYA METNİ:

AHMETLER’İ KURTARALIM!

Tırmıklı Kampanya başlatıyoruz.

“Ya bir tırmık al da gel, ya da bize bir tırmık al!”

Ahmetler’i kurtarmak için ilgi ve desteğinize ihtiyacımız var:

Sevgili Antalyalılar, değerli dostlar,

Büyük yangın sırasında ormanlarımız yanıyor. Hava destekli yardımlar çok yetersiz kaldı ve çaremiz tükendi. Güğlen Dağı, Taşlıca, Çevlik, Kurtlar Deresi ve köye bakan yamaçlardaki ormanlarımızı kaybettik. Yangın kanyona ve köye doğru hızla ilerliyor! Eğer yangın burada durdurulamazsa önce Ahmetler Kanyonu'nu kaybedeceğiz; sonra da Akseki Güçlüköy, Murtiçi köyleriyle Gençler köyünden başlayarak Gündoğmuş ve Alanya’ya kadar uzanan Güney Toroslardaki ormanları kaybedeceğiz. Ormanları kaybediyoruz ama Ahmetler’i kurtarabiliriz. Bunun için de en çok iki günümüz var.

1 Ağustos Pazar gününden başlayarak iki gün içinde ormanla köy arasında genişçe bir tampon bölge oluşturacağız. Makileri, otları ve kuru yaprakları tırmıklarla, iş makineleriyle temizleyeceğiz. Böylece köyümüzü, evlerimizi kurtarabilmek için son çare olarak yangınla kendi şartlarımızda mücadele etmek istiyoruz. Bu amaçla:

1- Şu ana kadar Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden 2 arazöz ve 1 su tankı gönderildi.

2- Kendi olanaklarımızla su sıkabilen 3 su tankı daha edindik.

3- 500 metre hortum hazırladık.

4- Manavgat Belediyesi bugün bol miktarda tıbbi malzeme gönderdi.

5- 2 tane paletli iş makinesi kiraladık. Yarından başlayarak birkaç iş makinesi daha bulmak istiyoruz. Başka iş makineleri desteği gelirse çok sevineceğiz.

6- En az 100 kişilik Tırmık Takımı kuruyoruz. Şu anda elimizde sadece 10 tane tırmık var.

Sonuç olarak acilen;

a) Tırmık ihtiyaçları

b) İş makineleri kiralama bedelleri ve

c) İş makinelerinin mazot giderleri için

Ahmetler Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği'mizin IBAN hesabına destek kampanyası başlatıyoruz. Buraya gelen paraların hesabının kuruşu kuruşuna kamuoyuyla paylaşılacağını garanti ediyoruz.

Ahmetler dostlarını ve bütün doğa severleri, “AHMETLER’İ KURTARALIM” kampanyasına destek olmaya çağırıyoruz.

Gelişmelerle ilgili olarak sizlere www.ahmetler.com sitemizden her gün bilgi verilecek.

DERNEĞİMİZİN HALKBANK IBAN NUMARASI ŞÖYLE:

TR19 0001 2009 5740 0016 0001 49

Yaralarımızı elbirliğiyle sarabilir, Ahmetler’i kurtarabiliriz.

Yardımlarınız için şimdilik gönülden şükranlarımızı sunuyoruz.

Ahmetler Köylüleri Adına Dernek Sözcüsü  (Öğretmen - Okul Yöneticisi) Mustafa Koç (0552 466 2223)

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok