Antalya
29.07.2021
A
GÜNCEL , KÜLTÜR-SANAT
Çocukluk hayalini gerçekleştirdi
Çocukluk hayalini gerçekleştirdi

2018’de ilk deneme filmini çekerek sinema sektörüne giriş yapan Mahmut Taş, daha sonra iki kısa metraj filmle farklı yarışmalara katıldı ve ödüller aldı. Asıl mesleği inşaat mühendisliği olan Taş, sinemanın çocukluk hayali olduğunu söyledi

 

1987 doğumlu Mahmut Taş, Yıldız Teknik Üniversitesi’ni bitirerek inşaat mühendisliğine adım attı. Kendi işinde başarılı bir şekilde ilerleyen Taş, çocukluktan kalma hayali olan sinema sektörüne adım atmak için uygun zamanı bekliyordu. 2018 yılında artık sinemaya girme vaktinin geldiğini düşünen Taş, ilk deneme filmini çekti. Taş, ilk filminin hikayesini şöyle anlattı:  “İnşaat Mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş hayatına atıldım, kendi şirketimizi kurup inşaat işleri yapmaya başladık. Aklımda hep Yeniden sınava girip sinema tv okumak vardı, lakin iş hayatının yoğun temposu nedeniyle bir türlü fırsat bulamamıştım. 2017 yıllarına geldiğimizde madem sinema tv okuyamıyorum kendi kendime de film çekebilirim diye düşündüm. Ve Antalya Fotoğraf Kulübünde çeşitli eğitimler aldım. Sürekli filmler izleyip, okumalar yapıp kendimi geliştirmeye çalıştım. 2018 yılına geldiğimizde ‘Sancı’ isimli ilk deneme filmimi çektim. Bu filmde hasta biri için bitkisel bir ilaç arayan bir adamın hikâyesini anlatmaya çalıştım”

 

ARKA ARKAYA İKİ FİLM

Sancı filmi ile özgüveni artan Mahmut Taş, daha sonra iki kısa filme imza attı.  ‘Mutluluk’ ve ‘Çatlak’ isimli kısa filmlerle profesyonel kariyerini başlatan Taş, o dönemi şöyle anlattı: “2019 yılında ise 2. Kısa metraj filmim olan e- Mutluluk isimli bilim kurgu filmimi tamamladım. Bu filmde ise 2038 yılında dijital dünyada hapsolmuş bir adamın hikâyesini anlatmaya çalıştım.  2021 yılı başında ise ÇATLAK isimli 5 dakikalık son kısa filmimi yayınladım. Bu filmim profesyonel anlamda ilk filmim oldu. Filmde 8 yaşındaki kendi kızımı oynattım ve bir çocuğun gözünden iklim değişikliği ve kuraklığa dikkat çekmek istedim.

 

KIZINI FİLMDE OYNATTI

Bunu yaparken kuraklığı dramatize etmeden, umutvari bir şekilde anlatmaya  çalıştım . Zira sinema çevreleri ve festivalleri tarafından çok başarılı bulundu. Olumlu eleştiriler aldım. Tüm dünyada  13 ayrı festivalde gösterildi. En iyi drama filmi, en iyi doğa filmi, en iyi sinematografi gibi çeşitli ödüller aldı.   En son 25 haziran 2021 de Almanya Berlin’deki  renewables.Tv Film awards festivali’nde en iyi 10 film arasına seçildik ve birbirinden değerli filmler arasından sıyrılıp en iyi film ödülünü(2.000 euro) kazandık.   Katıldığımız festivallerde en çok dikkatlerini çeken benim inşaat mühendisi oluşum, kızımı oynatışım ve sektör dışından biri olarak oluşturduğum filmin minimal güçlü hikâyesi. Genellikle katıldığımız festivallerdeki diğer yarışmacı arkadaşlar sekti olan biriyim. Onlarla aynı festivalde yarışıyor olabilmek benim için çok ayrı bir mutluluk ve başarı gözümde”

     

İKİ MESLEK BİRBİRİNE BENZİYOR

 

Mesleği olan inşaat mühendisliği ile sinema yönetmeliğinin birbirine benzediğini söyleyen Taş, “Biz mühendis olarak örnek vereyim bir bina yapıyoruz. Bir sinema filmini de binaya benzetebiliriz. Binaya başlarken mühendis olarak elimize proje alıyoruz ve binayı o projeye uygun yapıyoruz. Film çekerken ise senaryo geliyor elimize bu senaryo bizim projemiz oluyor ve bu senaryoya göre filmi oluşturuyoruz. Sonra binayı yaparken çeşitli iş makinelerini, film çekerken ise kamera ve ekipmanlarını kullanıyoruz. Bina yapımında işçiler çalışıyor biz mühendis olarak o işçilerin hangi zamanda, nerede olup, ne yapacaklarını organize ediyoruz. Film setinde ise oyuncular geliyor ve yönetmen olarak oyunculara rollerini dağıtıp nerede nasıl davranacaklarını organize edip kararlaştırıyoruz. Sonuç olarak bir tarafta bir bina diğer tarafta ise bir film ortaya çıkıyor. Bence işin özünde ikisi de aynı şeyi yapıyor, ortaya bir proje çıkartıyor.  Bence iki meslek de insanlığa eşit derecede hizmet ediyor. Bir yandan insanlara yaşayabilecekleri bir ev yapıyoruz, diğer yandan ise insanların o evde yaşarkenki kimi zaman sevinçlerini, kimi zaman üzüntülerini gösterip insanların hayata bakış açılarını değiştirip, farkındalık sağlayacak filmler üretiyoruz” dedi.  Mehmet DOĞAN

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: