Antalya
29.07.2021
A
GÜNCEL , ADLİYE
Manavgat'ta büyük felaket
Manavgat'ta büyük felaket

Manavgat'ta Yeniköy, Kalemler, Evrenseki  ve Sarılar başta olmak üzere 10'dan fazla mahalleyi etkileyen orman yangını, rüzgarın da  etkisiyle kısa sürede büyüdü. 53 kişinin yaralanmasına neden olan yangının, yerleşim yerlerine sıçraması sonucu bir çok konut ve ahır zarar gördü, araçlar yandı.

Dün öğle saatlerinde Yeniköy, Kalemler, Evrenseki  ve Sarılar Mahalesi'nde 4 noktada çıkan yangın 10'dan fazla mahallede hayatı felç ederken büyük korku ve paniğe neden oldu.  Sıcak hava ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede hızla yayılan yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da sıçradı. 10 kentin de destek vermesiyle yangına 412 personel,  2 uçak , 19 helikopter, 103 arazöz ve 26 dozerle müdahale edildi.

KÖYLERE BÜYÜK ZARAR VERDİ

Manavgat'ın üzerini komple dumanla kaplayan yangın nedeniyle Sarılar, Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahalleleri ile komşu mahallelerindeki bütün evler boşaltıldı.  53 kişi dumandan etkilenerek hastaneye kaldırılırken, devrilen bir arazöz şoförü yaralandı. Yangında, çok sayıda evin ve ahırın zarar gördüğü, hayvanların telef olduğu belirlenirken Kalemler Güneylik mevkiindeki çiftlik evleri, muz seraları, mezarlar tahrip oldu. Çok sayıda traktör ve iş makinesi gibi birçok tarım aracı yandı. 

10 KENT SEFERBER OLDU

Son yılların en büyük yangını ile karşı karşıya kalan ilçeye  10 kentten destek ekip ve araç geldi. Yangına 19 helikopter,  412 personel,  103 arazöz ve 6 dozerle müdahale edildi. Antalya Valisi Ersin Yazıcı da kara yoluyla Manavgat'a geçti.

HASTALAR NAKLEDİLDİ

Yangın, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına kadar geldi. Alevlerin sirayet etme ihtimaline karşılık hastane tahliye edildi. Yatan hastalar başka bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan kontrol altına alındı.

TRAKTÖRLER YANDI

Kalemler Güneylik  mevkii eski mezarlık bölgesini etkisi altına alan yangında muz seraları zarar görürken çevrede bulunan bazı mezarlar tahrip oldu. Rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen yangın, yerleşim yerlerine inince çevrede bulunan çiftlik evleri boşaltıldı. Yangının sıçradığı bölgede traktör, iş makinesi gibi birçok tarım aleti de yandı.

PAKDEMİRLİ: 53 VATANDAŞIMIZ ETKİLENDİ

Manavgat Yeniköy yangınıyla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları söyledi: " Yangın dört noktadan çıkmış gözüküyor. İlki Yeniköy, ikincisi Sarılar, üçüncüsü Baraj bölgesi, dördüncüsü de Gebeci bölgesi. Dört yerleşim yerimizi, mahallemizi maalesef tahliye etmek durumunda kaldık. Daha fazla yerin tahliyesi gerekirse valiliğimiz bu konuda gerekli adımı atacakŞu ana kadar 53 kişi dumandan etkilenmiş durumda ve maalesef bir arazözümüz devrildi, şoförümüzün durumu ağır" diye konuştu.

BÖCEK: KUNDAKLAMA İHTİMALİ VAR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "27 yıllık yöneticiyim, ben böyle bir yangın görmedim. 4 mahallemiz boşaltıldı. İnsanlarımız, tahliye anlamında evlerinden itfaiye yardımıyla boşaltılıyor. Önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Şu ana kadar can kaybı yok. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor, inşallah en kısa zamanda söndürürüz. 4 noktada birden yangın çıkması düşündürücü. Acaba kundaklama var mı? Bunu araştıracaklardır, sayın valim bunu araştırtacaktır. Bunu kısa zamanda öğrenmiş oluruz" dedi.

YİĞİT: GÖRÜLMEMİŞ BİR YANGIN

Yangının öğle saatlerinde başladığını belirten Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, şunları söyledi: "Çolaklı, Evrenseki, Yeniköy, Haremler boşaltıldı. Havadan müdahale devam ediyor. Allah beterinden saklasın. Merkezdeki yangınlar önemli ölçüde kontrol altına alındı fakat köylerde devam eden yangınlar var. İnşallah en kısa sürede söndüreceğiz. Bütün çevre illerden takviye ekipler geliyor. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz."

SÖZEN: AKILALMAZ KÖTÜ BİR TABLO

Manavgat Belediye Başkanı  Şükrü Sözen de "Hala devam ediyor, komple yanıyor. Yerleşim alanlarına girdi. Birçok ev ve iş yeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölgedeki yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi, akıl almaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: