Antalya
27.07.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Eski Vali Aydın'dan direnişe tam destek
Eski Vali Aydın'dan direnişe tam destek

1978-1979 yılında Antalya Valiliği yapan Güngör Aydın, Alacasu (Cennet) Koyu'nun özel bir firmaya kiralanmasına karşı çıkan yöre halkına destek verdi.  Aydın, “Görüyorum ki şimdi de Alacasu’yu ranta kurban ediyorlar." dedi.

Antalya-Kemer'de Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içindeki ünlü Alacasu (Cennet) Koyu, 'Günübirlik Kullanım Alanı' olarak Ankara merkezli bir firmaya kiralandı. 13 Temmuz'da yapılan ihaleyi alan firma, koyu 20 yıllığına (7+13) işletecek. İhaleyle ilgili yapılan duyuruda, "Alacasu Günübirlik Kullanım Alanı Kapı Giriş Ücreti, işletmeciliği işi ile şartname ekinde yer alan Vaziyet Planı ve Mimari Projelerde yer alan yapı ve tesisler ile alan düzenlemelerinin yapılarak işletilmesi işidir." bilgilerine yer veriliyor. Bu kapsamda koya,  bir giriş kapısı ve günübirlik kullanıma yönelik yapılar inşa edilecek. Alacasu Koyu ve çevresi, Phaselis antik kentinin sınırlarını belirleyen 1. derece arkeolojik sit alanı içinde kalıyor

ANTALYA HAZİNELERİNİ KORUR

Alacasu Koyu'nun özelleştirilmesine karşı  ilk tepki yöre halkından ve çevrecilerden gelmişti. Bölgede toplanan protestocular, özelleştirmenin durdurulmasını istemişti.  1978-1979 yılları arasında Antalya Valisi olarak görev yapan  Güngör Aydın da bu eylemlere  destek verdi ve koyun özelleştirilmesinin çok büyük bir hata olduğunu söyledi.  Görev yaptığı dönemde demokrat ve ilerici kimliği ile bilinen, Mülkiyeliler Birliği Başkanlığı yapan,  Aydınlar Dilekçesi’nde imzası bulunan Güngör  Aydın, “Doğa, tarih ve denizin ulusal ve evrensel en üstün değerlerde buluştuğu, dünyanın 3 büyük turizm kentinden biri olan güzel Antalya'mızın çevre koruma bilinci yüksek olan halkının, bu karşı devrimci,  ve rant peşindeki iktidara karşı mücadele edeceğine inancım tamdır. Antalyalılar değerli hazinelerini korumasını bilir" diye konuştu. 

RANT PROJESİ İLE HALKA KAPATILIYOR

Alacasu Koyu’nun özelleştirilmesine karşı birlikte hareket etme çağrısı yapan Aydın, “Bugünkü iktidarın, Alacasu Koyu'nu  bir rant projesi ile halka kapatmaya çalışmasına karşı, Çamyuva Muhtarı Rıdvan Vicir öncülüğünde yapılan protesto gösterilerini  yakından takip ediyorum. Yöre halkı, çevreciler ve bölgede tatil yapanların da direnişe katılmaları sevindirici. Eyleme katılanları destekliyor ve kutluyorum. Tüm yöre halkına, Antalyalıları sevgi ve saygılarımı sunuyorum" diye konuştu. 

SAHİLLER HALKINDIR

Görev yaptığı yıllarda önemli hizmetler verdiklerini anlatan Eski Vali Aydın şu bilgileri verdi, “1978-1979 yıllarında, Ecevit iktidarında Antalya’da valilik yaptığım dönemde Antalya’nın Kaş’tan Gazipaşa’ya  sahillerinin tümünü, kamu kamplarını da geriye çekerek halka açmış ve  çevre temizliğini sağlamıştım.  Daha da önemlisi, dünyanın en üstün turizm değerlerini taşıyan ilçemiz Kemer sahillerdeki kaçak yapıları yıkmış ve  Güney Antalya Turizm Projesini uygulamaya koymuştuk. İlçede kitle turizmi o zaman başladı. Bu nedenle merhum Demirel mevcut iktidarı eleştirmişti.  TÜSİAD ise, gazetelere tam sayfa ilan vererek Ecevit iktidarına saldırmıştı. Ecevit, Antalya’ya gelerek, başbakan yardımcısı ve ilgili bakanlarla birlikte beni de yanına alarak halka hitaben yaptığı konuşmada aynen 'Ne zaman ki madenleri devletleştirdik, altın ticaretini kayıt altına aldık ve ne zaman ki sahilleri halka açtık arı kovanına çomak sokmuş olduk.' demişti” Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: