Antalya
26.07.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Muratpaşa'nın elektrik üreten parkları
Muratpaşa'nın elektrik üreten parkları

Muratpaşa Belediyesi’nin Sevgi Değirmenleri projesini uyguladığı 9 parkında güneş enerjisi elektriğe dönüşüyor. Böylece hem temiz enerji, hem de tasarruf sağlanıyor.

 

Muratpaşa Belediyesi’nin ilk olarak Sağlık Emekçileri Parkı’nda hayata geçirdiği "Sevgi Değirmenleri" projesinin uygulandığı parkların sayısı 9'a yükseldi. Bu projeyle parklar, elektrik şebeke sisteminden tamamen bağımsız olarak, akşamları  harcadığı elektriği gündüzleri kendi üretiyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ VE DEĞİRMEN

Proje kapsamında, 9 parkta güneşlenmenin en yüksek olduğu noktalara paneller yerleştirildi. Paneller, güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. O enerji süs havuzları içinde bulunan değirmenleri döndürüyor. Gün boyu güneş enerjisiyle dönen değirmenler pilleri şarj ediyor ve böylece akşam saatlerinde parkların lambalarının yanması sağlanıyor. Parklarda ayrıca güneş enerjisiyle cep telefonu ve tablet şarj edilmesini sağlayan USB bağlantı noktaları da bulunuyor.

KISA SÜREDE YAYGINLAŞTI

Muratpaşa Belediyesi’nin 14 Mart Tıp Bayramı’nda açılışını yaptığı Sağlık Emekçileri Parkı’nın ardından kısa bir süre içinde Muratpaşa, Etiler, Konuksever, Kızılarık, Cumhuriyet ve Doğuyaka mahallelerinde birer parkta ve Falez 1 Park’ta aynı sistem kuruldu. Ayrıca Üçgen Mahallesi’nde bulunan Beş Şehitler Parkı’nın iki noktasına yerleştirilen güneş panelleri ve sevgi değirmenleriyle parkın ihtiyacı olan elektriği üretmesi sağlandı.

BÜYÜK TASARRUF SAĞLANIYOR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, sisteminin birçok alanda sürdürdükleri inovasyon çalışmalarından biri olduğunu söyledi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü sorumluluğunda ilerleyen projenin sadece yatırım maliyeti bulunduğunu aktaran  Uysal, “Güneş enerjisiyle elektrik maliyeti olmadan parklarımızın aydınlatılmasını sağlıyoruz. Kısa sürede, 9 parkımızı, ihtiyacı olan elektriği üretebilir hale getirdik” diye konuştu.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: