Antalya
26.07.2021
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Turizm sektöründe kapanma korkusu
Turizm sektöründe kapanma korkusu

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeniden kapanma riski ile karşı karşıya kalan Antalya'da turizm çevreleri de diken üstünde... CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, on binlerce turizm emekçisinin gelişmeleri  korkuyla izlediğini vurguladı.

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya’da artış gösteren koronavirüs vakaları nedeniyle turizm sektöründe çalışan on binlerce emekçinin tedirgin olduğunu belirtti.

SORUNLAR DAHA DA ARTAR

Artan vakalar nedeniyle tekrar bir kapanma olasılığının turizm emekçilerini zor durumda bırakacağını belirten  Zeybek, “Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren turizm emekçilerimiz, olası bir kapanma ihtimalinin getireceği ekonomik ve psikolojik yüke dayanamaz. AKP iktidarının gerek salgınla, gerekse ekonomik krizle mücadele yönteminin doğru olmadığı son bir buçuk yılda kamuoyu tarafından görülmüştür. Ülkemizde birçok işkolunda emekçilerin yaşadığı sorunlarla birlikte, yaz turizm sezonunda olası bir kısıtlamada iş kaybına uğrayacak turizm emekçilerinin sorunları daha da artacaktır. Turizm işvereni olan Turizm Bakanı, turizm emekçilerini çalışanı gibi değil, sorumlu olduğu yurttaşlar olarak görmesinin zamanı geldi ve geçiyor.” dedi.

NEDENİ YANLIŞ POLİTİKALAR

Yurtdışından gelen bazı yabancı turistlerin ülkelerinden sahte test sonucu aldıklarına dair iddialara da değinen Zeybek, “Bu iddia yetkili bakanlıklar tarafından mutlaka araştırılmalı ve güvenilir test sonuçları olan kurumlardan test talebi yapılması istenmeli, gerekirse Türkiye’de test yapılmalıdır. Bir vakanın bile onlarca turist ve turizm emekçisine hastalık bulaştırma riski olabilir.”. CHP’li Zeybek açıklamasında şu ifadelere de yer verdi; “ İnsan sağlığını göz ardı ederek, ekonomik kaygılarla yapılan yanlış uygulamaların sorumlusu AKP’dir. AKP döneminde iş etiğine,çalışanların iş güvenliğine önem verilmemesi ne yazık ki rutin bir hal almıştır. Bazı turizm tesislerinde hastalık şüphesi olan personelin hastaneye gidip test vermesinin engellendiği iddia edilmektedir. Utanç vesikası olan “ben aşılıyım” reklamı ile insan onurunu yok sayan AKP’li Turizm Bakanı, bir gün olsun turizm emekçisinin hakkını savunsun.”  diye konuştu.

 

DESTEK İÇİN BÜTÇE HAZIR MI?

Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu da artan vakalar nedeniyle turizm emekçilerinin olası bir kapanmada yaşayacakları sorunlara dikkat çekti. Yahyaoğlu, “Otel, restoran, kafe, bar, eğlence yerlerin de çalışanların, işsiz kalma korkusu ile uykuları kaçarkenOkluk Koyuna yazlık saray, Kıbrıs’a yeni saray yaparak lüks ve şatafata milyarlarca dolar harcayanların bir destek bütçesi var mı?” ifadeleri kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: