Antalya
25.07.2021
A
GÜNCEL , YAŞAM
Esentepe suya hasret / Yetkilileri göreve çağırdılar
Esentepe  suya hasret / Yetkilileri göreve çağırdılar

Alanya’nın komşu ili Karaman’ın 1.650 rakımlı Sarıveliler İlçesi’ne bağlı Esentepe Mahallesi sakinleri, uzun yılardır yaşadıkları içme ve sulama suyu sorununun çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Mevcut maden ocakları ve HES'lerle tehdit altında kalan Torosların eşsiz coğrafyası her geçen gün tahrip olurken, binlerce yıldır bölge insanına yaşam veren topraklar giderek artan kuraklık tehdidiyle de karşı karşıya kalıyor…

Sarıveliler İlçesi Göktepe beldesine bağlı Esentepe Mahallesi yıllardır çözülemeyen içme ve tarımsal sulama suyu sorunun artık çözüme kavuşmasını bekliyor. Binlerce yıldır ekmeğini çorak topraklardan kazanan yöre insanı, içinde bulunulan kuraklık döneminin giderek artmasından da endişe duyuyor.Geçimini elma, üzüm ve kirazdan elde edeceği gelire bel bağlayan Esentepe halkı, suya hasret kalan ve hiç su yüzü görmeyen çorak topraklarının suya kavuşmasını istiyor.

 

 

ESENTEPE’NİN UMUDU ÇEVLİK GÖLETİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Göktepe Belde Belediye Başkanı Mustafa Doğan, “Esentepe Mahallemizin yıllardır süre gelen hem içme hem de tarımsal sulama suyu sorunu mevcut. Sarıveliler İlçesi’nde içme ve sulama suyu sorunu bulunan tek mahalle Esentepe’dir. Artık ilgili bakanlık ve Sarıveliler Belediyesi taşın altına elini koymalıdır. Sarıveliler Belediyesi’nin hemen burnunun dibinde bulunan Çevlik Gölet’i su boru kanallarını,Esentepe Mahallesi’ne kadar taşımalıdır. İlgili bakanlık, DSİ ve Sarıveliler Belediyesi’nin ortak çalışmasıyla Esentepe Mahallemizin Tarımsal sulama suyu sorunu ortadan kalkmalıdır” şeklinde konuştu.

 

ÜNVER SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, sorunun çözümü noktasında ilgili bakanlığı göreve çağırdı. Vekil Ünver, “Çevlik Gölet’inde yaşanan aksaklıkların çözüme kavuşması, tamiratı gereken işlerin yapılması gerekmektedir. Bakanlık Sarıveliler Belediyesi’ni bu hususta desteklemelidir. Esentepe Mahallesi’nin bölgenin en verimli arazisine sahip olduğu bilinmektedir. Öyle ki Sarıveliler’de toplam 8 bin ton elma üretirken, bunun 4 bin tonu sadece Esentepe Mahallesi’nde üretilmektedir.” dedi.

 

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZ DE ARTAR

CHP Sarıveliler İlçe Başkanı Ahmet Ersan, “Tarımsal sulama sorunumuz çözülmesi durumunda, mahallenin geçim kaynağı olan elma, üzüm ve kiraz için sulama sorunumuz ortadan kalkacak. Bununla birlikte  seracılık gelişecek yonca, patates ve mısır gibi ürün çeşitlenmesi ile çiftçimizin yüzü de gülecektir.Yetkililerin artık elini taşın altına koyma zamanı gelmiştir. Yöre insanı olarak bizler görevimizi fazlasıyla yapıyoruz ve yapmaktayız artık ilçe kaymakamlığı, Sarıveliler Belediyesi ve  ilgili diğer kurumlar şartları zorlayarak üzerine düşen görevi yapmalıdır” diye konuştu. Haber / Abdullah YÜKSEL

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: