Antalya
19.07.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Rafet Zeybek ve Aydın Özer'den PATARA soruları
Rafet Zeybek ve Aydın Özer'den PATARA soruları

Kaş Patara'daki kum hırsızlığını TBMM gündemine taşıyan CHP Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek ve Aydın Özer , 4 bakanın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nden 2 bin 168 kamyon kum çalındığı ve bunu zabıt altına almak istediği için orman muhafaza memuru Umut Utku’nun görevden alınması iddialarını masaya yatıran  Cumhuriyet Halk Partisi Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek ile Aydın Özer konuya ilişkin 4 ayrı Bakana 14 ayrı soru yöneltti. 9 bin TL’lik ayakkabı giymesi nedeniyle büyük eleştiri alan Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı’nın Patara’ya dair tüm iddiaları yalanlayan açıklaması da önergenin konuları  arasında yer aldı.

OKLUK KOYUNA GÖTÜRÜL DÜ MÜ

Rafet Zeybek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a “Patara’daki kumların Okluk Koyunda bulunan Yazlık Saray’ın plaj ve çevre düzenlemesi için kullanıldığı iddiası doğru mudur?” sorusunu yöneltirken, Aydın Özer de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruyu yöneltti: “Patara’dan kum çalınmadığına dair kamuoyunu ikna edecek bir kanıtınız yok ise, Patara’dan çalınan kumların Okluk Koyuna götürüldüğü iddialarını yanlış çıkaracak bir kanıtınız var mıdır?”

KANITINIZ VAR MI?

CHP’li Özer’in İçişleri Bakanından yanıt istediği sorular şunlar oldu:

•             Kaş Kaymakamı Yazıcı’nın ifade ettiği üzere, Patara değil de Patara bölgesine yaklaşık 10 km mesafe olan bir çöplükten alınan 2.168 kamyonluk malzemenin nereye götürüldüğü bilinmekte midir? Bu kamyonların sürücüleri hakkında bir soruşturma var mıdır? Kamyonlarda ne olduğu tespit edilmiş midir?

•             Kaş Kaymakamı “Patara kumsalından kum alındığı veya çalındığı iddiasıyla ilgili Kaymakamlığa ulaşmış bir tespit yoktur” demektedir. Böyle bir tespiti yapmakla görevli olan kişi kimdir? Örneğin orman muhafaza memurlarının böyle bir yetkisi ve görevi var mıdır?

•             Orman muhafaza memuru U. Utku’nun görevi gereği Patara’dan 2.168 kamyon kum çalındığına ilişkin tutanak tutarak Kaymakamlığa bir tespitte bulunmak istediği ve engellendiği, üsleri tarafından tehdit edildiği, tehdit eden bürokratların gözaltına alındığı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı doğru değil midir?

•             Orman muhafaza memuru neden Kaş Kaymakamı Yazıcı tarafından görevinden alınmış ve sonra tekrar görevine iade edilmiştir?

•             Savcılık tarafından son bir yılda Kaş sınırları içinde depolanmış halde 3 bin kamyon kum ele geçirilmiş midir? Bu kumların nereden alındığı ve nereye götürüleceğine dair elde edilen bilgi nedir?

•             Patara’dan kum çalınmadığına dair kamuoyunu ikna edecek bir kanıtınız var mıdır? Bir kanıtınız yok ise Patara’dan çalınan kumların Okluk Koyuna götürüldüğü iddialarını yanlış çıkaracak bir kanıtınız var mıdır?

 

NE KADAR KUM ÇALINDI?

CHP’li Zeybek’in sırasıyla Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Tarım ve Orman Bakanı’ndan yanıt istediği sorular ise şöyle:

•             Kaş ilçesi Ova Mahallesinde orman arazisinde iş makineleri ile izinsiz olarak kum çıkartan, gözaltına alınan ve soruşturmada adı geçen kişi sayısı nedir?

•             Kaş’ta kum hırsızlığı ile gözaltına alınan kişiler arasında AKP’li Belediye Meclis üyeleri olduğu iddiası doğru mudur?

•             Kum hırsızlığı yapan kişiler hakkında süreç hangi aşamadadır?

•             Kum hırsızlığından elde edilen kumlar Okluk Koyunda bulunan Yazlık Saray’ın plaj ve çevre düzenlemesi için kullanıldığı iddiası doğru mudur?

•             Kumların kamuya ait herhangi inşaatta kullanıldığı tespit edilmiş midir?

•             Marmaris Okluk Koyunda Cumhurbaşkanlığı’na ait Yazlık Saray’ın sahilleri ve çevre düzenlemesinde kullanılan kum, taş, çakıl ve topraklar nereden ve nasıl temin edilmiştir? Bu işi hangi firmalar yapmıştır

•             Yaşanan kum hırsızlığına ait tutanak tutan koruma memuru hakkında bahse konu olan görevden alma olmuş mudur? Olmuş ise kim tarafından hangi gerekçe ile yapılmıştır?

•             Koruma memurunun daha sonra sendikanın mücadelesi sonrası görevine döndüğü belirtilmiştir, görevini yaptığı için koruma memurunu görevden alanlar hakkında bir işlem yapılmış mıdır?

•             Yaşanan kum hırsızlığında ne kadar kum çalınmıştır?

•             Tutulan zaptta kimler olay günü ve olay yerindedir? Olayın sorumluları kimlerdir?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: