Antalya
19.07.2021
A
ARŞİV , ÇEVRE
ÇED durduruldu, iptal bekleniyor
ÇED durduruldu, iptal bekleniyor

Uçansu Şelalesi'ni de oluşturan Alara Çayı'ndaki 3 HES projesinin 'kesin korunacak hassas alan' ilan edilen alan içinde kalması üzerine 6 köyden 700 köylünün imza toplayıp, ÇED başvurularının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yaptığı başvuru olumlu yanıt buldu. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, projenin ÇED sürecinin durdurulduğu açıkladı.

Gündoğmuş ilçesinde, Torosların zirvesi Akdağ ve Geyik dağlarında, 50 metre yükseklikten dökülen Uçansu Şelalesi'nin kaynağını da oluşturan Alara Çayı üzerinde; 7'si dere, 1'i baraj tipi olmak üzere 8 HES projesi bulunuyor. Akdeniz'e döküldüğü alana kadar yaklaşık 80 kilometre uzunluğa sahip nehir üzerindeki HES projelerinden Hayat 1.1, Hayat 1.2 ve Hayat 2 ve Kamer HES ile ilgili hukuki süreç devam ediyor.

700 KÖYLÜDEN İMZA

5 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'na göre, bu HES'lerin planlandığı alanları da içine alan 'Uçansu Doğal Sit Alanı', 'Kesin Korunacak Hassas Alan' ilan edildi. Bölgenin 'Kesin Korunacak Hassas Alan' ilan edilmesi üzerine Hayat 1 ve Hayat 2 HES ve regülatör projelerinin bulunduğu Kayabükü'nde muhtar Hacı İbrahim Taşer, bölgedeki 6 köyden 700 köylünün de imzası bulunan dilekçeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN İÇİNDE

'Kesin Korunak Hassas Alan' tescil edildiği kararıyla koordinatlar ve haritaya da yer verilen dilekçede, HES santral binasının 'Kesin Korunacak Hassas Alan' içinde kaldığı belirtildi. İklim değişikliği ve kuraklığın giderek arttığı zamanda bu durumun endişe verici olduğu vurgulanan dilekçede, "Alara Çayı ve bu çayı besleyen Büyükçay, Küçükçay, Göcük Deresi, Değirmengözü su kaynaklarının suyunun kullanım hakkı tamamen şirketin eline geçmektedir. Doğal yaşamı geri dönülmez bir şekilde olumsuz etkileyecek bu duruma izin verilmemelidir" denildi.

EKSİK EVRAK NEDENİYLE DURDURULDU

Köylülerin dilekçisine ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nden yanıt geldi. Hayat 1-2 Regülatörü ve HES projesi hakkında hazırlanan ÇED raporunu incelemek, değerlendirmek üzere oluşturulan İnceleme Değerlendirme Komisyonu'nca (İDK) 23 Şubat'ta gerçekleştirilen İDK toplantısında, tespit edilen eksikler nedeniyle projeye ilişkin ÇED sürecinin durdurulduğu belirtildi. Projenin ÇED süreciyle ilgili bakanlık ve Çevre ve Şehircilik Antalya İl Müdürlüğü resmi web sayfalarında da bilgilendirme yapılmaya devam edileceği kaydedildi. 

RAPORUN CİDDİYE ALINCAK TARAFI YOK

Alara Vadisi’ndeki HES projelerine karşı verilen mücadelenin sözcüsü olan Ali Sezen  şunları söyledi: “HES kurulacak bölge sit alanında yer aldığı halde ÇED raporunda sit alanında olmadığı söyleniyor. Yerleşim alanının dışında yer aldığı da ileri sürülüyor. Oysaki, orada yerleşim bulunuyor. İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) raporunda belirtilen eksiklerin tamamlanması için şirkete süre verilmiş. Bakanlık, bu eksikler tamamlanmadan izin verilmeyeceğini söylüyor. ÇED raporunda haddinden fazla noksanlık var. Bilimsellikten uzak ve masa başında hazırlanmış bir rapor. Ciddiye alınacak bir tarafı yok. Şirket eğer bu noksanları tamamlamazsa Bakanlık, HES başvurusunu reddedebilir. ÇED sürecinin takipçisi olacağız.” Hayat 2 projesinin aslında 3 HES’ten oluştuğunu söyleyen Sezen, “HES’lerin kurulacağı alanda bulunan tapulu araziler ve konutlar için toplu kamulaştırma yapılacak. Her bir HES için ayrı ayrı ÇED raporu, su kullanım anlaşması ve lisans sözleşmesi yapılması gerekirken tek bir işlemle işi bitirmeye çalışıyorlar. Bu, kanunlara aykırı” diye konuştu.

SEVİNDİRİCİ AMA İPTAL BEKLİYORUZ

ÇED sürecinin durdurulduğuna ilişkin kararın çok önemli olduğunu belirten, köylülerin avukatlığını üstlenen Münip Ermiş, "ÇED sürecinin durdurulması tabi ki önemli ama henüz internet sitesinde hala değerlendirme aşamasında olduğu gözüküyor. ÇED süreci reddedilen projeler içerisinde henüz gözükmüyor. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nün uygulamalar sayfasında değerlendirme aşamasında olduğu bildiriliyor. Projenin reddedildiğini 700 köylünün verdiği dilekçeyle öğrendik. Bir de zaten burada daha önce verilen bir ÇED raporu da tümüyle mahkeme tarafından iptal edilmişti. Şu an verilen karar sevindiricidir ama bakanlığın tümüyle iptal ettiğini duyurmasını da bekliyoruz" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: