Antalya
19.07.2021
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
Ağaç katliamını protesto ettiler-VİDEO
Ağaç katliamını protesto ettiler-VİDEO

Konyaaltı ilçesinde, mahallelerindeki ormanlık alanda, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ağaçların iş makineleriyle söküldüğünü gören yöresi sakinleri,protesto  eylemi yaptı.

Hisarçandır, Yarbaşçandır ve Üçoluk mahallelerinde oturan vatandaşlar, bölgedeki ormanlık alanda kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kepçelerle ağaç katliamı yapıldığını belirterek duruma tepki gösterdi. Ormanlık alanda toplanan yaklaşık 50 kişi, ellerinde 'Harman vakti geçti ey haramiler', 'Rant için değil halk için yasa istiyoruz', 'Köylü toprağına sahip çık' yazılı pankartlarla ağaçlar içinde bir süre yürüyüş yaptı.

SOPALARLA SALDIRILDI İDDİASI

Kalabalık adına konuşan Kadir Bilgin, 1 yıldır bu sorunla sürekli karşı karşıya geldiklerini söyledi. Hazine ve orman arazilerinin birtakım kişiler tarafından işgal edildiğini öne süren Bilgin, "Ağaçları kesen, hazine arazilerini sahiplenmeye çalışan bu kişiler ağaçlara ve araziye sahip çıkmaya çalışan köylüleri de darp edip tehdit ediyor. Bu kişiler Yarbaşçandır'da 5 kişiye silah ve sopalarla saldırdı. Saldırganların ikisi yakalandı" dedi.

ARKAMIZDA SİYASİLER  VAR

Ağaç katliamını yapanların mahalle halkını tehdit ederken 'Arkamızda siyasi ve bürokratlar var' dediklerini de iddia eden Bilgin, "Buradan yetkililere sesleniyoruz. Bu topraklar bize atalarımızın emaneti. Hazine arazilerinin öncelikli kullanım hakkı da tapusu olan köylülere aittir. Tehdit, darp ve şantajla bu alan çökmeye çalışan kişilere engel olunmalıdır" diye konuştu.

KÖYLÜNÜN YANINDAYIZ

AK Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar da devletin burada ve köylülerle birlikte olduğunu belirterek, "Konuyu yakından takip ediyoruz. Her zaman köylünün yanındayız. Konuyu 1 yıldır takip ediyoruz. Gerekli mercilerle görüştük. Kısa zamanda çözüme kavuşturacağız" dedi.

BURANIN YERLİSİ DEĞİL

Arsa sahiplerinden Şükran Bilgin de (75), "Biz bu yerin sahibiyiz. Bu gelenler buranın yerlisi değil. Tapulu yerimizle neden uğraşıyorlar? Ben bunları deyince 'Biz devletin adamıyız izinle geliyoruz' dedi. Bize küfrettiler. Bu kişiler yabancı burada yakınları bile yok" diye konuştu.Öte yandan, köylülerin iddia ettiği karşı gruptan birkaç kişinin ellerinde uzun namlulu tüfek ve sopalarla geldiği anlar da cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.  

 

Subaşı: İşgalcileri

kim koruyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasın Subaşı,  2 bakana Konyaaltı'ndaki işgalcileri hangi siyasetçilerin koruduğunu sordu. Konyaaltı  Hisarçandır ve Yarbaşçandır mahallelerinde hazine arazisinde kendilerine arsa açmak ve ranta dönüştürmek isteyen kişilerin, kepçelerle 150 yıllık ağaçları ve ormanlık alanı talan ettiğini dile getiren Hasan Subaşı, şunları söyledi: “Öyle ki, ağaçları kepçelerle yıkıp arazi olarak kullanmak üzere yer açtıkları iddia edilen kişilerin bazı siyasetçilerin adını kullanarak kendilerine nüfuz ve koruma sağlamaya çalıştıkları iddia edilmektedir. Bu durum son derece üzücüdür. Büyük kısmı vadi olan hazine arazisi ve ormanlık arazide mahalle halkı kadınlı erkekli kepçelere karşı nöbet tutmaktadır. 17 Temmuz 2021 Cumartesi günü, yöre halkından gelen haberler ve basına yansıyan haberlere göre ağaçları kesen, hazine arazilerini sahiplenmeye çalışan bu kişiler ağaçlara ve araziye sahip çıkmaya çalışan köylüleri darp edip ve tehdit etmiş, Yarbaşçandır’da 5 kişiye silah ve sopalarla saldırmışlardır” dedi.

ACİLEN ARAŞTIRILSIN

Subaşı önergesinde, her iki bakanlığın da acilen soruşturma başlatıp, sorumluları tespit ederek işlem yapılması gereğini de dile getirerek,  "Aylardır ormanlık alana zarar veren bu kişilere, herhangi bir hak, imtiyaz ve tahsis tanındı mı? Bakanlığınıza yapılan başvuru ve şikayetlere ya da re’sen yürüttüğünüz araştırmalara göre birtakım siyasilerin adını kullanan bu kişiler kim olabilir?" diye sordu

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: