Antalya
17.07.2021
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Cavit Arı: Teşvik değil intikam yasası
Cavit Arı: Teşvik değil intikam yasası

TBMM'de görüşülen" Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile ilgili görüş bildiren CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, " Meraları, yaylakları, kışlakları, orman alanlarını turizme açmak hedefleniyor. Siz bu intikam yasasıyla belediyelerin elindeki yetkileri almaya çalışmaktasınız” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  TBMM Genel Kurulunda “Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşülürken  bir konuşma yaptı.  Arı “Turizm deyince ilk akla gelen şehirlerden biri Antalya’dır. Ben de bir Antalya Milletvekili olarak, bir Antalyalı olarak turizmin ülkemizde en iyi seviyeye gelmesinden mutlu olacak bir kişi olduğumu ifade etmek istiyorum. Ancak, sizin iktidarınız döneminde hemen hemen bütün alanlarda başarısız olduğunuz gibi turizm konusunda da başarısız olduğunuzu ifade etmek isterim” dedi.

TURİST ÇOK, GELİR AZ

Turizm politikalarında 2002 yılından beri süregelen yanlışlara değinen  Arı,  “Sizler, AKP olarak, hep 2002'yi milat olarak alırsınız. Birçok değerlendirmenizde 2002'den başlarsınız. Bakın, turizmle ilgili değerlendirmeye bakar isek örneğin 2003 yılında bu ülkede turizmden elde edilen turist başına ortalama harcamanın 850 dolarlar, turizm gelirinin gayrisafi yurt içi hasıla içerisindeki payının da yüzde 4,4 oranında olduğunu görüyoruz. Bu oran, her geçen yıllar içinde aşağıya doğru indi yani ortalama harcama 843 dolardan bugün 666 dolara kadar indi. Yine, gayrisafi yurt içi hasılasındaki pay oranı da kademeli şekilde  yüzde 3,4 yüzde 3,1 gibi oranlara indi, sadece 2019'da dönemin koşulları içerisinde bir miktar iyileşme oldu. Ülkemize gelen turist sayısında biz dünyada 6'ncı sıradayız ama gelir elde etmede 17'nci sıradayız. Demek ki burada doğru gitmeyen bir şeyler var yani turizmden hak ettiğimiz şekilde bir gelir elde edemediğinizi görmekteyiz.” diye konuştu.

AMAÇ BELEDİYELERE TIRPAN

Yasanın turizmi iyileştirmeye yönelik olmadığını savunan Cavit Arı, “Neredeyse 20 yıldır iktidardasınız, Turizmi Teşvik Yasası getirmek bugün aklınıza geldi. Kaldı ki burada turizmle ilgili yeni bir açılım, bir gelişme, bir iyileştirme falan hedeflediğiniz de yok. Baktığımızda, sizin bu hedefleriniz arasında meraları, yaylakları, kışlakları, orman alanlarını turizme açmak gibi bir düşünceniz olduğunu görmekteyiz; belediyelerin haklarının bir anlamda ihlal edilmesi, ellerinden alınması gibi bir durumun yaratılmaya çalışıldığını görmekteyiz. Yirmi yıldır iktidardaydınız dedim, evet, ancak yeni aklınıza geldi. Neden? Çünkü en önemli turizm bölgelerinde, en önemli turizm değerlerinin olduğu yerlerde başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere muhalefet belediyelerinin kazanmış olmasından kaynaklı. Şimdi, siz bu intikam yasasıyla belediyelerin elindeki yetkileri almaya çalışmaktasınız” dedi

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Milletvekili Arı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Turizm Bakanının katıldığı bir toplantıda bir belediye başkanıyla yani Serik'te belediye başkanıyla ilgili sarf ettiği '500 bin TL'lik rüşvet' meselesini de buradan hatırlatmak istiyorum çünkü kendisine de defalarca sordum,  'Siz bu 500 bin TL rüşvet aldınız' ithamını kime söylediniz, hangi belediye başkanına söylediniz?" diye...  Bugüne kadar bir cevap kendisinden alamadık, cumhuriyet savcılığı da bu konuda maalesef şu ana kadar sağlıklı bir adım atamamış durumda. Turizm Bakanını ilgilendiren bir başka şey daha söyleyeyim, turizm konumuz olduğu için. Serik'te Belek ve Kadriye bölgesinde yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alanın turizm tesis alanına çevrilmesiyle ilgili bir düzenleme getirilmeye çalışıldı bir sene önce. Yani turizmin en önemli bölgesinde turizm tesis alanı olarak değerli alanların yapılaşmaya açılmasına dair birtakım düzenleme getirildi. Neyse ki Serik bölgesindeki duyarlı vatandaşlarımız bu konuda mücadele örneği gösterdi. Ben yine buradan Turizm Bakanına tekraren soruyorum çünkü kendisine bütçede sormuştum. 'Bu turizm tesis alan olarak yapmaya çalıştığınız düzenlemede, planlamada 3 tane otel vardı. Bu 3 tane otelden birisinin sahibi kimdir?' demiştim. Hâlâ o cevabı alamadım. Turizm Bakanına buradan tekrar soruyorum. O otelin, yanındaki arsada turizm tesis alanı hâline çevrilmeye çalışılan otelin sahibi kimdir?”

--------

ZORLUKLARI BİRLİKTE AŞACAĞIZ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, CHP Antalya Milletvekili Cavit ARI Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda şunları söyledi: Bayramlar, sosyal yardımlaşma duygularının en yoğun olarak yaşandığı, milli ve dini duyguların, inançların, geleneklerin uygulanarak gelecek kuşaklara aktarıldığı, millet olma şuurunun şekillendiği ve huzur içinde yaşama arzumuzun tazelendiği özel günlerimizdendir.Ülkemiz başta ekonomi olmak üzere hayatımızın birçok alanında vatandaşlarımızı mutsuz eden zor günler yaşamaktadır.Ancak CHP iktidarında tüm bu olumsuzlukların değişeceğine, işsizlik ve yoksulluğun azalacağına, gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderileceğine, liyakate yeniden önem verileceğine, savurganlığın biteceğine, kısacası her şeyin çok daha güzel olacağına dair inancımızı hiçbir zaman kaybetmiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Kurban Bayramınızı kutlar, bayramların tüm insanlığa sağlık, mutluluk, barış ve huzur getirmesini temenni ederim.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: