Antalya
16.07.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Mühendislerden bayram uyarıları
Mühendislerden bayram uyarıları

MAKİNA Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, Kurban Bayramı öncesinde tatil için uzun seyahate çıkacakların mutlaka araç bakımlarını yaptırmalarını ve kapalı ortamlarda havalandırmaya özen göstermelerini istedi

9 günlük bayram tatilinin huzur içinde geçmesi için bazı önlemler alınması gerektiğini kaydeden MMO Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca,  "Trafikte yoğunluğun artacağı bir haftadayız, "Araç uzun yol bakımı yaptırmak olası aksilik ve kaza riskini büyük oranda ortadan kaldıracaktır" dedi.

EKİPMANLAR EKSİKSİZ OLMALI

Araçlarda ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğunun kontrol edilmesi gerektiğini belirten Atmaca, "Araçların fren, balata, lastik, ön takım, elektrik sistemi, hidrolik sistemi, motor yağı, antifriz vb konularındaki bakımları da yetkili servislerde mutlaka yapılmalı. Aracımızda yedek lastiğin sağlam ve havasının tam olduğundan emin olunmalı, kriko, bijon anahtarı ve varsa şifreli bijon, tornavida ve pense bulundurulmalıdır. Aracımızın iç ve dış temizliği yola çıkmadan önce yapılmalı, araç içinde kapalı alanda uzun zaman geçirileceği için aracın iç temizliğinin iyice yapılması bizler ve özellikle çocuklarımız için çok önemlidir" diye konuştu.

KAPALI ORTAMLARA VE TOPLU TAŞIMAYA DİKKAT

Vaka sayılarında azalma olsa da pandemi sürecinin devam ettiğini hatırlatan Atmaca, şöyle konuştu:"Özellikle bulunduğumuz kapalı ortamlarda enfekte kişilerin olabileceği varsayılarak, mekanik havalandırma ile ortamlara taze havanın verilebildiği, bunun mümkün olmadığı yerlerde ise en azından doğal havalandırma (kapı, pencere açılarak) sağlanmasına dikkat edilmesini öneriyoruz. Araç içi sıcaklığının şehir içi otobüslerde 26-28 derece, şehirlerarası otobüslerde 24-26 derece olarak ayarlanması gerekmektedir." 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: