Antalya
16.07.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM
Muratpaşa, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkıyor
Muratpaşa, Türkiye’nin  geleceğine sahip çıkıyor

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muratpaşa İnovasyon Günleri'nin temmuz ayı iş fikirleri eğitim programı kapanış töreninde, son 20 yılda yaşanan değişimin yerel yönetimleri de etkilediğini belirterek “Yetenekli çocuklarla ve gençlerle devam ettirdiğimiz drone yapımı gibi kurslarımız var. Derdimiz, drone yapmak değil. Bu yetenekte olan çocukların kaybolmasını önlemek” dedi.

Muratpaşa Belediyesi'nin yaratıcılık, girişimcilik ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırarak Antalya'dan katma değeri yüksek, özgün ve yenilikçi projeler ortaya çıkarmayı hedefleyen Muratpaşa İnovasyon Günleri'nde temmuz ayı eğitim çalışması sona erdi. Üç gün boyunca devam eden eğitimlere katılan girişimciler, girişimci adayları Başkan Uysal’ın da katıldığı törenle sertifikalarını aldı.

TRANSFORMASYON TÜNELİ

ASSİM konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Uysal, "Özellikle son 20 yılda insanlık adeta bir seferberlik hali içinde... Öyle acayip bir hız ki bu, 30 yıl önce kullanılan hemen hemen hiçbir şey, şu anda kullanılmıyor. İnsanlık bir transformasyon tünelinde yaşıyor. Artık ulusların zenginliği de inovasyon ve buluşlar üzerinden tarif edilmeye başladı" dedi.

BELEDİYECİLİK DE DEĞİŞİYOR

Bir kentin atıklarının toplanması, asfaltının yapılması kadar artık belediyelerin kaliteli kültür hizmeti verilmesiyle, kentin iyi ve kaliteli bir eğitim sistemine sahip olmasıyla ve demokratik kültürün inşasıyla sorumlu ve ilgili olduğunun altını çizen Uysal, şöyle konuştu: “ASSİM’de robotik kodlama eğitimi var. Birinci kademe. Aslında bizim işimiz değil. Eğitimden birinci derece sorumlu başka kurumlar var. Ama oralarda olmayınca biz açıyoruz ki, belki faydamız olur. Yetenekli çocuklarla ve gençlerle devam ettirdiğimiz drone yapımı gibi kurslarımız var. Derdimiz, belediye olarak drone yapmak değil. Drone yapacak yetenekte olan çocukların kaybolmasını önlemeye çalışmak.”

BEKLENTİLERİMİN ÖTESİNDEYDİ

Muratpaşa İnovasyon Günleri'nin ilk etap eğitim çalışmasını tamamlayan isimlerinden biri Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İletişim Fakültesi Mezunu 24 yaşındaki Mehmet Batu Saka oldu. Genç girişimci, lise yıllarında girişimciliğe ilgi duymaya ve bu alanda çalışmaya başladığını belirterek, “Böyle bir etkinliğe doğrudan katılmak istedim. Daha önce farklı etkinliklere katılmıştım ama burası beklentilerimin çok ötesindeydi. Kendi iş fikrim adına da çok fazla şey öğrendiğim” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: