Antalya
16.07.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
CHP İl Başkanı Nuri Cengiz: Nerede bu siyasi ayak?
CHP İl Başkanı Nuri Cengiz: Nerede bu  siyasi ayak?

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada FETÖ’nün siyasi ayağının henüz açığa çıkmadığını ifade eden CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, “FETÖ’nün siyasi ayağına dokunurlarsa altından ‘Ne istediniz de vermedik’ diyenler çıkacaktır” dedi

 

CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen hain darbe girişiminin nedenlerini ve sonuçlarını değerlendirdiği açıklamalarda bulundu. Demokrasiye sahip çıkan 251 yurttaşın şehit edildiği bugünü tarihte kara bir leke olarak tanımlayan Cengiz,  "Hain darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da AKP tarafından ilan edilen OHAL’in 2 yıl sürmesi ile birlikte; FETÖ temizliği kılıfıyla çeşitli muhalif kesimlerin tutuklanmasını ‘sivil darbe’ olarak gördüklerini söyledi.  

SORU İŞARETLERİ VAR

15 Temmuz’un gerçekleşmesine neden olan etkenlerin büyük bir soru işareti olarak kaldığını ve üzeri örtülmeye çalışıldığını ileri süren Cengiz,  “AKP hükümetinin 20 Temmuz’da ülkemizde OHAL ilan etmesiyle başlayan sözde FETÖ temizliği, OHAL’in 7 kez uzatılması ile tam 2 sene sürdü. 2 yıllık sözde temizliğin sonunda FETÖ’yle ilişkisi olmayan birçok muhalif gazeteci ve akademisyen gerekçe dahi gösterilmeden cezaevlerine gönderilirken; FETÖ'nün gerçek destekçilerinin, devlette kadrolaşmasına neden olan yardakçılarının yer aldığı siyasi ayağa bir türlü sıra gelmedi. Çünkü FETÖ’nün siyasi ayağına dokunurlarsa altından 'Bitsin bu hasret, Türkiye'ye dön'  çağrısında bulunanlar, 'Ne istediniz de vermedik?' diyenler çıkacak. Resmen cadı avına dönen 20 Temmuz sonrası süreçte ise darbelerden en çok yara almış olan, darbenin her türlüsüne karşı duran kuruluşun ve kurtuluşun partisi, Cumhuriyet Halk Partisi yine olması gereken yerde durmuştur"dedi.

SİVİL DARBE SÜRECİ

Pazarda yöresel ürününü satan teyzelerden tutun, okul kantincilerine, temizlik görevlilerine, gencecik askeri okul öğrencilerine kadar bir sürü insaın  kıyısından köşesinden FETÖ ile ilişkilendirilerek hapse atıldığını savunan Cengiz açıklamasını şöyle sürdürdü:  "Esas darbeciler elini kolunu sallayarak yurt dışına kaçarken, olan yine garibana oldu. İşte 20 Temmuz'da, OHAL'in ilanıyla birlikte başlayan süreç tam da bu yüzden bir sivil darbe sürecidir. Darbelere, darbecilere, darbeci baskılara, anti-demokratik uygulamalara karşı durmaya; demokrasiyi, özgürlüğü ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz!” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: