Antalya
14.07.2021
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Antalya L tipi cezaevinde skandal / Mahkumları çıplak aradılar
Antalya L tipi cezaevinde skandal / Mahkumları çıplak aradılar

Antalya L tipi cezaevinden S tipi cezaevine nakil edilen mahkumların bir kısmının çıplak arandığı ve darp edildiği İnsan Hakları Raporu’na yansıdı. Raporda, çıplak aramaya karşı gelen mahkumlara cezaevi müdürünün pantolonunu indirerek, “Ne var bunda” dediği yer aldı  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Antalya Şubesi, 7 Temmuz günü yaşandığı iddia edilen çıplak arama ve darp konusuyla ilgili olarak mahkumlarla görüşmek üzere Antalya S tipi cezaevine gitti.  İddiaya göre L tipinden S tipi ceza infaz kurumuna nakledilen mahkumlardan bir kısmı nakil sırasında çıplak arandı ve darp edildi.  9 Temmuz’da S tipi cezaevine giden İHD avukatları M.Ş., E.D. ve H. Y. adlı mahpuslarla görüştü.

 BENİ ZORLA SOYDULAR

İHD raporunda mahpuslardan H. Y’nin görüşleri şu şekilde yer aldı: “7 Temmuz günü Antalya L Tipi C.İ.K’dan, S Tipi C.İ.K’na sevk edildik. Sevk sırasında hiçbir sorun yaşamadık. S Tipi hapishanede, kayıt ve eşya arama işlemleri yapılırken, bizleri bekleme odalarına aldılar. L Tipinde E-7 koğuşunda olanları bir odaya, diğer arkadaşları başka odaya almışlardı. Bir süre sonra , herkesi tek kişilik odalara aldılar. Ben ve bir arkadaşım daha henüz bekleme odasındayken, müdür olduğunu söyleyen sivil giyimli birisi geldi. Beni normal aradı.’ Bunda bir sorun var mı’ diye sordu. Ben de bunda bir sorun olmadığını, ancak memurların bizi çıplak olarak aramak istediklerini söyledim. Bunun üzerine memurlara soran gözlerle baktı. Sonradan Silivri’den gelmiş olduğunu öğrendiğim bir memur ‘Ya bacak aralarına bir şey saklamışlarsa?’ dedi. Müdür biraz düşündükten sonra, kendi pantolonunu indirdi. ‘Ne var bunda şimdi?’ diye sordu. Çok şaşırmıştım. Bunun ayıp ve onur kırıcı bir şey olduğunu söyledim. Bir süre daha tartışma devam etti. Beni de küçük arama odasında, çıplak aramaya maruz bıraktılar. Tişörtümü zorla çıkardılar. Pantolonumu indirdiler. Otur-kalk yaptırdılar. Biz fiziki direniş göstermedik. Sadece slogan attık.  Koğuş arkadaşlarım M.K. ve F.K. da benim gibi onur kırıcı muameleye maruz bırakıldılar."

BENİ ÇIPLAK ARADILAR

Bir diğer mahpus E.D ise İHD raporuna giren beyanında şunları söyledi: “Biz 7 Temmuz günü Antalya L Tipi C.İ.K’undan, S Tipi C.İ.K’na sevk edildik. Daha önce hiç sevk tecrübem yoktu. Sevk sorunsuz geçti. Kayıt işlemleri ve eşya araması yapılırken, sıraya girmemizi söylediler. Sorun çıkmasın diye kabul ettik. Sonra beni tek kişilik bir odaya aldılar. Elleri eldivenli 2 memur geldi. ‘Arama yapacağız’ dediler. Kollarımı kaldırdım, ‘buyurun’ dedim. ‘Öyle değil, çıplak arayacağız’ dediler. ‘Fiziken direnmeyeceğimi, ama bunu kabul etmediğimi ve slogan atacağımı’ söyledim. ‘Tamam, sen işini yap, biz de işimizi yapalım’ dediler ve güldüler. Tişörtümü çıkardılar, pantolonumu ayaklarıma kadar indirdiler, çıkarmak üzerelerdi, başka memurlar geldi, o zaman durdular. Diğer arkadaşlar da slogan atıyordu. Beni dışarı çıkardılar. İ.E: ve M.Ş.ı gördüm, ikisinin de kollarına girilmişti, İ.E. ayakta duramıyordu. M.Ş. ve F.T. adlı arkadaşları yere yatırıp, darp etmişler, ters kelepçe takmışlar, tek kişilik odalarda bekletilmişler. Bir ara girişe, hazır kıta geldi. Ancak müdür olduğunu söyleyen kişi ve Başmemur olduğunu sandığım kişi, ‘gerek yok’ diyerek geri gönderdi. Z.Ö. adlı hasta arkadaşımız, hastaneden geldiği için, L Tipi C.İ.K’unda, karantina koğuşundaydı. O da girerken darp edilmiş. İdrarından kan geliyormuş. S.K. adlı arkadaşımız da darp edilmiş. 24 saat sonra darp edilen arkadaşlar revire çıkmışlar. Ancak hekim ‘bunlar darp sayılmaz’ diyerek rapor vermemiş. Diğer sorunlarımıza gelince, sizinle ancak, T.C. kimlik numaramın son 6 hanesini tuşlayarak görüşebiliyorum. Koğuşlarımız henüz şantiye halinde. Dün, sabah sayımına gelen ekip bağırarak, dilekçeleri ayakta vermemiz şeklinde, tahrik edici davranışlarda bulundu. Yanınıza da iki memur eşliğinde geldim. Bir memur normaldi, ancak diğeri, emredici bir ses tonuyla, aşağılayıcı bir şekilde hitap ediyordu. Sistemli bir davranış olduğunu henüz söyleyemem.”

İLGİLİ MADDE ACİLEN KALDIRILMALI

İnsan Hakları Derneği Antalya Şubesi avukatları, yapılan görüşmelerin ardından şu değerlendirmede bulundu: “Nakledilen mahpusların birçoğunun çıplak aramaya maruz bırakıldıkları, buna karşı mahpusların ‘İnsanlık Onuru İşkenceyi Yenecek’ şeklinde slogan attıkları, akabinde bazı mahpusların, infaz koruma memurları tarafından darp edildikleri, yerlere yatırıldıkları, ters kelepçe takıldığı, tek kişilik odalara konuldukları tespit edilmiştir. Tespit edilebilen, darp edilen ve hak ihlaline uğrayan mahpusların isimleri şöyledir: S.K, İ.E., F.T, M.Ş., Z.Ö, S.A. Ne yazık ki, insanlık onuruna aykırı olarak değerlendirdiğimiz çıplak arama, 28.03.2020 tarih ve 2324 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayımlanan, Ceza ve İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin infazı hakkında Yönetmelik md. 34 ile hukuksal bir dayanağa kavuşturulmuştur. Yönetmeliğin iptali doğrultusunda açılan davalar devam etmektedir. Gerek çıplak arama, gerekse buna sloganlarla tepki gösteren mahpuslara uygulanan şiddet, 5237sayılı Türk Ceza Kanunu 77 ve 94 maddelerinde ve AİHS’nin 3. Maddesi düzenlenen “Hiç kimse işkenceye veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele veya cezaya tabi tutulamaz” ilkesi ve T.C. Anayasası md. 17’sinde düzenlenen işkence ve onur kırıcı muamele yasağının ihlalini oluşturmaktadır. Özetlenen uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasaya açıkça aykırı olan, ilgili yönetmelik maddesinin acilen kaldırılması, tedbiren Adalet Bakanlığı’nın, iç genelgeyle, uygulamanın durdurulmasını sağlaması elzemdir.” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: