Antalya
12.07.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
HES'lere karşı güç birliği
HES'lere karşı güç birliği

Alara Çayı'nda, "Acele kamulaştırma kararı" aldırarak, 2 yeni Hidroelektrik Santrali (HES) kurmak isteyen firma, karşısında köylüleri buldu. Bölge halkı, HES'e karşı bir kez daha ayağa kalkarken eyleme Eğitim-Sen, Emekli-Sen, CHP, İYİ Parti, Sol Parti ve Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi ile çeşitli dernekler destek verdi. 

 

Gündoğmuş ilçesinde Alara çayı üzerine kurulmak istenen HES projesi için alınan "Acele kamulaştırma kararı" bölge halkı tarafından protesto edildi. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Uçansu Şelalesi’nin bulunduğu bölgenin hassas alan krokisi yeniden belirlenmesi ile HES tartışmaları da yeniden başlamıştı.  Çevre köylerde yaşayan halk,  760 imzalı dilekçe ile itirazlarını gerekli makamlara iletmişlerdi. Geçtiğimiz hafta sonu Gündoğmuş Çündüre köyünde yeniden toplanan halk, köprüde protesto eylemi ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme;  Eğitim Sen Antalya Şubesi ve   Emekli Sen Antalya ve Alanya Şubesi yönetim kurulu üyeleri ile CHP'nin Alanya ve Gündoğmuş ilçe örgütü, İYİ Parti'nin Gündoğmuş ilçe örgütü, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi ve Sol Parti ilçe örgütleri  de katıldı.

ALARA’DA HES İSTEMİYORUZ

Konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan emekli öğretmen Ali Sezen, “Akarsularımız HES şirketlerine 49 yıllığına verilirken 'acele kamulaştırma' kararlarıyla bizi topraklarımızdan, yerimizden yurdumuzdan edecek olan HES projelerine karşıyız,. Alara çayına HES istemiyoruz. Bugün bizi bir araya getiren şey, binlerce yıldır Anadolu’nun kadim topraklarına can veren, yüzlerce medeniyete, binlerce canlıya can vermiş olan akarsularımızı bizden alan HES projeleridir. Akarsularımız HES şirketlerine 49 yıllığına verilirken ‘acele kamulaştırma' kararlarıyla bizi topraklarımızdan, yerimizden yurdumuzdan edecek olan HES projelerine karşı oluşumuzdur. Alara Çayı üzerindeki 8 adet HES projesinden biri olan Kamer HES projesini vermiş olduğumuz mücadele ile mahkeme iptal etti diye sevinirken Pandemi döneminde sessiz sedasız Hayat 1,2 HES projesi için ÇED raporu hazırlanmış ve Bakanlığa sunulmuş olduğunu öğrendik. Bakanlığın bugüne değin nerdeyse bütün HES projesi için hazırlanan ÇED raporlarına olumlu karar verdiği bilinmektedir." dedi.

BURADA KAMU YARARI YOK

Antalya ili Gündoğmuş İlçesi  Alara çayı üzerinde yapılması planlanan Hayat1.1,1.2,Hayat 2 Regülatör ve HES projesi için hazırlanan ÇED raporunu incelediklerini kaydeden Sezen, "Rapor tamamıyla bilimsellikten uzak, masa başında hazırlanmış. Aynı HES şirketi tarafından daha önce söz konusu proje ile ilgili olarak daha önce Antalya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne müracaat edilmiş, yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda 05.11.2010 tarih ve 11776 Karar No ile 'ÇED gerekli değildir” kararı verilmiştir. Bu karara karşı açılan dava sonucu Hayat 1-2 Hayat 1-2 Regülatörü ve HES projesi ÇED Gerekli Değildir Kararı ile ilgili Antalya 1.İdare Mahkemesi tarafından 2012/322 Esas No ve 2013/1693 Karar No ile projenin bütüncül ve tam katılımlı (paydaş katılımı) bir bilimsel çalışma ile değerlendirilmesinin gerekliliği nedeniyle 'ÇED gerekli değildir' kararı iptal edilmiştir.  Bu HES projesinde kamu yararı yoktur, hatta kamu zararı vardır." ifadelerini kullandı.

ORMANLAR KESİLECEK, HAYAT BİTECEK

Projenin çevreye büyük zararlar vereceğini kaydeden Sezen açıklamasını şöyle sürdürdü: "Alara Çayı ve Küçükçay, Büyükçay’ın doğduğu ve geçtiği güzergâhlarda yer alan yerleşim alanlarına bakıldığında; Köprülü, Kayabükü, Balkaya, Çaltı, Eski Bağ’ın Karain mahallesi, Yeşildere, Yazlar ve Çamlıalan köylerini görüyoruz. Akyar köyünde ‘Balır HES’ daha aşağıda Oğuz HES, Çakalsokmak HES, Gündoğmuş HES, Kamer HES, Hayat 1,2 HES, Ortakonuş, Ümitli Köyü'nü görmekteyiz. Proje alanında kalan konutlar ve tapulu araziler için kamulaştırma yapılacağı belirtilmiştir. ÇED başvurusu yapan Hayat 1.1,1.2 ve Hayat HES2 projesi kapsamında aslında 3 adet HES vardır. Üç adet HES projesini bir adetmiş gibi gösterildiğine daha önce de Manavgat ilçesi Gençler köyündeki Çenger 1.2.3 HES projesinde de tanık olmuştuk. Her bir HES için ayrı, ayrı ÇED raporu gerekmekte iken her bir HES için ayrı su kullanım anlaşması ve lisans sözleşmesi yapılması gerekirken tek bir işlemle işi bitirmeye çalışmaktadırlar. Bu kanunlara aykırıdır. Alara çayı üzerindeki Uçansu şelalesi 1. derece SİT alanıyken Cumhurbaşkanı tarafından 'Kesin Korunacak Hassas Alan' ve bu alan içerisinde şelale çevresini kullanıma açmak için SİT derecesi düşürülmüş bir alan haline dönüştürülmüştür. Kesin Korunacak Hassas Alan içerisinde HES projesi yer aldığını da hayretle, üzülerek görmekteyiz. Hayat 1.1,1.2 ve Hayat 2 Hes projelerinin tamamı Orman, Tarım,Sit alanları, Yerleşim alanları içinde yer aldığını ve Ormanların kesileceğini, yerleşik hayatın bu alandan taşınacağını, tarım topraklarının acele kamulaştırma kararıyla şirkete verileceğini üzülerek görmekteyiz. Şirketin hazırlatıp bakanlığa sunduğu ÇED raporundan anlaşılacağı üzere ormanların kesileceği ve kullanımın HES şirketine verileceği, tarım arazilerinin de mülkiyetinin ise kamulaştırma kararıyla aynı şirkete verileceği açıkça belirtilmektedir. Alara çayı ve Alara çayını besleyen Büyükçay, Küçükçay, Göcük deresi, Değirmengözü su kaynaklarının suyunun kullanım hakkı tamamen Şirketin eline geçmektedir. Doğal yaşamı geri dönülmez bir şekilde olumsuz etkileyecek bu duruma izin verilmemelidir” Engin KORKMAZ

EYLEME DESTEK VERENLER

Köprülü, Kayabükü, Çaltı, Eskibağ, Balkaya, Akyarı, Ortaköy, Narağacı, Ortakonuş, Ümitli ve Çayırözü köylerinin ortak eylemine;  Eğitim-Sen, Emekli-Sen,  CHP, İYİ Parti, Sol Parti ve Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu Bileşenleri, İbradı İlçesi Yardımlaşma Derneği, Gümüşdamla Köyü Sosyal Kültürel ve Yardımlaşma Derneği, Manavgat İlçesi Gençler köylüleri, Üzümdere Köyü Sosyal Kültürel ve Dayanışma Derneği, Gazipaşa ilçesi Çığlık, Narlıca köylüleri destek verdi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: