Antalya
09.07.2021
A
GÜNCEL , YEREL YÖNETİM-SİVİL TOPLUM
KIRCAMİ İÇİN MÜJDELİ HABER
KIRCAMİ İÇİN  MÜJDELİ HABER

Danıştay'ın, daha önce aldığı bir kararda düzeltemeye gitmesi ile  Kırcami İmar planı konusunda bir engel daha kalktı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, "Her ortamda Kırcami için alınan kamu yararı kararının yürürlükte olduğunu ifade ediyorduk. Şimdi, daha iyi haberleri, imar planlarının iptaline yönelik kararlarının görüşüldüğü Konya Bölge İdare Mahkemesi’nden bekliyoruz” dedi.

 

Kırcami, Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova ve  Tarım Mahallesi'nin  tamamı ile Fener ve Çağlayan Mahallesi'nin bir kısmını içine ala 1500 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsayan Kırcami İmar Planı hakkında Danıştay 10’uncu Dairesi önemli bir karar verdi.

 

DANIŞTAY KARAR DEĞİŞTİRDİ

İçişleri Bakanlığı’nın bölgenin imara açılması için 2013’te Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu uyarınca aldığı kamu yararı kararı hakkında Danıştay, kendi kararında düzeltmeye gitti. İçişleri Bakanlığı, Büyükşehir ve Muratpaşa belediyeleriyle birlikte Kırcami Bölgesini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği’nin (KIRYADER) taraf olduğu davada Danıştay , 'kamu yararı kararının iptali' istemini reddeden Antalya 1. İdare Mahkemesi’nin kararına ilişkin daha önce aldığı bozma kararını, tarafların karar düzeltme başvurusu üzerine kaldırdı.  

SÜRPRİZ OLMAYAN BİR KARAR

Muratpaşa Belediye Başkanı  Ümit Uysal, dava sürecinde Danıştay 10’uncu Dairesine, hazırlatılan uzman raporu çerçevesinde ek mütalaa sunduklarını söyledi. Rapor ve ek mütalaanın Kırcami’de güncel durumu ayrıntılarıyla gözler önüne serdiğini dile getiren Uysal, kararı şöyle değerlendirdi:

“Aksi bir karar, bu mücadelede bizi çok geriye itecekti ama beklediğimiz, bizim için sürpriz olmayan bir karar oldu. Çünkü ortada somut, bilimsel veriler var. Kırcami’de artık imar plan sürecinden geri dönüş yok. Bu süreç, bölge sakinleri için her zerresinde haklı oldukları sosyo-ekonomik mücadele. Bizler içinse bir onur mücadelesi. Bundan geri dönüş yok. Geri adım mümkün değil. Her anlamda mücadele veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Şimdi, daha iyi haberleri, inşallah, Konya’dan, imar planlarının iptaline yönelik yerel mahkeme kararlarının görüşüldüğü Bölge İdare Mahkemesi’nden bekliyoruz. Danıştay’ın bu kararını da Konya Bölge İdare Mahkemesi’ne de vakit kaybetmeden gönderdik.”

RAPOR, DAVANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Muratpaşa Belediyesi’nin sunduğu ve Danıştay’daki davanın seyrini değiştiren uzman raporu, Kırcami’nin tarım alanı olup olmadığından, planlamanın Antalya için önemine kadar birçok soruya cevap veriyor. Danıştay’ın karar değiştirmesini sağlayan rapor, 83 sayfadan oluşuyor. Raporda,Kırcami 'tarımsal bütünlüğünü kaybetmiş, yeter gelire sahip tarım alanın bulunmadığı, kentten kopmuş bir alan' olarak tarif ediliyor. Kullanım karmaşası nedeniyle bölgede bakımsız seralar ve kaderine terk edilmiş tarım alanları oluştuğu raporda ayrıntılarıyla ifade edilirken Kırcami’nin kent sorunlarına çözüm olma potansiyeliyle imara açılmasında kamu yararı olduğu da dile getirildi.

BÖLGEDE ACİL PLAN GEREKİYOR

Kırcami’nin kendi haline bırakılması durumunda çelişkilerin, bireysel ve toplumsal sorunların artacağı da savunulurken uzman raporunda bölgeye ilişkin şu sarsıcı saptamalar dikkat çekti: “Bu kadar büyük bir alanın tanımsız bırakılarak kaderine terk edilmesi kent güvenliği için zafiyetler oluşturacaktır. Yaklaşık 30 bin nüfuslu bir alanda sadece kanalizasyon sisteminin bulunmuyor olması bile bu alanın acilen bir plan dahilinde disipline edilmesinin zorunlu kılmaktadır.İmar planı beklentisi, kişisel ve toplumsal düzeyde çok ciddi sosyal, ekonomik, psikolojik çelişki ve sorunlar yaratmıştır.”

35 YILDIR BEKLİYORLAR

 

Antalya’da, 1986 yılında bugün Aspendos ve Termesos bulvarları kenarında kalan yerlerin imara açılmasıyla başlayan ve sonrasında planlar, mahkeme kararları, iptaller, itirazlar,yeniden yapılan planlarla kentin merkezind kentten ayrı bir ada haline gelen Kırcami'nde 35 yıldır imar planı bekleniyor.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: