Antalya
09.07.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Ekonomi değil zamlar şahlandı
Ekonomi değil zamlar şahlandı

Halkın büyük kesimi yoksullluk ve açlıkla boğuşurken zamların art arda geldiğine dikkat çeken CHP İl Başkanı Nuri Cengiz,  "Erdoğan'ın 'Şahsım Hükümeti', miting meydanlarında 'Temmuz ayında ekonomi şahlanacak' demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı." dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz,  parti binası önünde basın açıklaması yaptı.  81 kentin İl başkanlarının eş zamanlı olarak düzenlediği ortak basın metninde ekonomik kriz ve zamlar ele alındı. Açıklamada İl Başkan Nuri Cengiz’e,  il başkan yardımcıları, ilçe başkanları, İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları ile çok sayıda partili  eşlik etti.

KRİZ BUHRANA DÖNÜŞTÜ

Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçtiğimizi kaydeden Cengiz, "Tam üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COVİD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor.” dedi.

AĞIR EKONOMİK YIKIM

TÜİK'in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldiğini  belirten Nuri Cengiz, “Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, Saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan'ın 'Şahsım Hükümeti', miting meydanlarında 'Temmuz ayında ekonomi şahlanacak' demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak. Çünkü Saray, halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda. Saray rejiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK'in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde.. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası'nın sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. ” diye konuştu.

BOZUK DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ!

Saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirdiğini vurgulayan Cengiz açıklamasını şöyle sürdüdü  " 1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG'ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yapıldı. Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi.  Saray rejimi bir yandan da yeni kurnazlıklar peşinde. Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuz'da geldi! Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek. Biz bu bozuk düzeni il seçimde değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine 'Şahsım Hükümeti'ni koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz!” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: