Antalya
24.06.2021
A
GÜNCEL , YAŞAM
Karaman'ın il oluşunun 32. yıl dönümü kutlanıyor
Karaman'ın il oluşunun 32. yıl dönümü kutlanıyor

 

Ant Ayder Karaman Ayrancılılar Derneği Başkanı Ahmet Dikici, Karaman'ın il oluşunun 32'inci yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda,  "Zengin tarihî ve kültürel mirasıyla Anadolu'nun kadim merkezlerinden biri olan Karaman,  hoşgörülü ve sıcakkanlı insanlarıyla İç Anadolu'muzun önemli kentlerindendir" dedi.

 

Daha önce Konya'nın bir ilçesi olan Karaman, 1989 tarihinde çıkarılan 3578 Sayılı Kanun ile Türkiye Cumhuriyeti’nin 70'inci ili olarak ilan edildi. Ant Ayder Karaman Ayrancılılar Derneği Başkanı Ahmet Dikici, Karaman'ın ilk oluşunun 32'inci yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, "Karamanoğlu Mehmet Bey’in torunları, Atatürk’ümüzün hemşerileri, Karamanoğulları ve Türklüğün ebedi mirasçıları, Türk Dilinin Başkenti Karamanımızın güzel insanları, sevgili hemşerilerim  Karamanımızın il oluşunun 32. yılı kutlu olsun." dedi.

ATA YURDU KARAMAN

Karaman’ın il yapılmasına katkı sağlayan dönemin hükümetine, Konya milletvekillerine,  Karaman Belediye Başkanı Yaşar Evcen’e ve tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Dikici, "Köklü bir tarih ve kültür kenti olan, Cumhuriyete kadar 'Larende' adını taşıyan Karaman, büyük Türk düşünürü Mevlâna Celâlettin Rûmi'nin ana ocağıdır. Karaman, Türkçeyi ilk kez resmî dil ilan eden dönemin en kudretli hükümdar ve devlet adamlarından olan ve Karaman'ı devletin başkenti yapan Karamanoğlu Mehmet Bey'in ve Karamanoğulları'nın memleketidir. Karaman, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hem ana tarafından hem de baba tarafından atalarının Rumeli'ye gitmeden önce yaşadıkları coğrafyadır. Bu yönüyle atamızın ata yurdudur. Karaman, birçok tarihî ve kültürel eserin yanında doğal güzelliklere de sahiptir. Karaman, toprağından Kurtuluş Savaşı'mızın kahramanlarından Kâzım Karabekir Paşa, ünlü Türk denizcileri Kemal Reis ve Piri Reis, Osmanlı'nın manevi kurucusu Şeyh Edebali gibi önemli tarihî şahsiyetleri de çıkarmıştır." diye konuştu.

KONYA'NIN İLÇESİ DEĞİLİZ

Karaman ilinde, 1961'den bu yana Türk Dil Bayramı'yla birlikte Yunus Emre'yi anma etkinliklerinin de düzenlendiğini anlatan Ahmet Dikici şu bilgileri verdi: "Zaman zaman ulusal basının bile yaptığı 'Konya Karaman' söylemine  maruz kalsa da zengin tarihî ve kültürel mirasıyla Anadolu'nun kadim merkezlerinden biri olan Karaman,  hoşgörülü ve  sıcakkanlı insanlarıyla İç Anadolu'muzun önemli kentlerindendir." 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: