Antalya
24.06.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE , POLİTİKA
Finike'nin portakal bahçeleri kurtuldu
Finike'nin portakal bahçeleri kurtuldu

Proje çalışması devam eden Finike-Demre-Kaş Çevre Yolu güzergahının Finike kısmında yer alan kalan portakal bahçelerinin yok olmaması için yapılan açıklama ve protestolar amacına ulaştı. Karayolları 13. Bölge Müdürü Salih Cengiz, kamuoyunun son aylarda gösterdiği tepki üzerine,  projenin Finike ilçe sınırlarındaki kısmının iptal edildiğini duyurdu. 

GÜZERGAH DIŞINA ÇIKTI

Finike-Demre-Kaş Yolu Etüt Proje Mühendislik hizmet içi güzergah başlangıcında bulunan Finike’deki bölünmüş yol projesinin, yöre halkının gösterdiği tepkiler ve talepler üzerine proje kapsamı dışına çıkarıldığını belirten Salih Cengiz, “Daha önce belirlenen güzergahın Finike sınırlarında kalan kesiminde herhangi bir yol açma çalışması yapılmayacak. Mevcut yol olduğu haliyle kullanılacaktır. Ayrıca projedeki söz konusu bölüm, devam eden Finike-Demre-Kaş Yolu ÇED sürecinin de dışında tutulacaktır” dedi.

GEYİKÇİ ÇOK MUTLU

Bu kararın alınmasında emeği geçenlere teşekkür eden Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi,  “Finike Belediyesi olarak güzergahın değişmesi için büyük mücadele verdik ve mücadelemizi kazandık. Kararın alınmasında bize büyük destek veren hemşehrilerime ve siyasi parti ayrımı gözetmeden haklı mücadelemizi destekleyen meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Yolun portakal bahçelerinden geçmesi, ilçemizin geleceği, dünyaca ünlü Finike Portakalının geleceği için olumsuz sonuçlar doğuracaktı. Çok doğru bir karar alındı. İlçemizin geleceği adına çok mutluyum” dedi.  

 

Büyük tehlikeye

 dikkat çekmiştik

Gazetemizin 5 Şubat tarihli sayısında manşetten yayınladığımız "Finike'ye Kıymayın" başlıklı haberde,  Finike-Demre arasında açılması planlanan yol inşaatında 25 bin portakal ağacının kesileceğine dikkat çekmiş ve CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı'nın bu katliamı engellemek için yaptığı girişimleri ele almıştık.  Manşetimiz, Antalya'da ve ülke genelinde büyük ses getirmiş ve FOX TV'de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında da yer almıştı. Eğer bu proje hayata geçirilseydi, bin dönümlük narenciye bahçesi katledilecek ve ülkenin 5 bin tonluk portakal rekoltesi eksilecekti. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: